Prof. Dr. Çil: “Teletıp yöntemi ile kanser hastalarına ulaşabiliyoruz”

Prof. Dr. Çil: “Teletıp yöntemi ile kanser hastalarına ulaşabiliyoruz”

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Adana Şubesi Başkanı, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timuçin Çil, Kanser Haftası dolayısıyla basın açıklaması düzenledi.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Adana İl binasında basın mensuplarıyla bir araya gelen Prof. Dr. Çil, her yıl 1-7 Nisan tarihlerinde kutlanılan Kanser Haftası dolayısıyla kanser hastalığına farkındalık oluşturmak istediklerini belirtti.

Bu konuda yaptıkları çalışmaları aktaran Çil, “Kanser tedavisini yapan, yürüten, yöneten sağlık çalışanlarına yönelik organizasyonları online platformlarda yaptık. Biz toplum yararına bir derneğiz, bu sebepten sağlık çalışanlarının gelişimine, kanser tedavisini yürüten kişilere de katkı sunmak durumundayız. Covid-19 döneminde kanser tedavisinin nasıl yapılması gerektiğini, bu dönemin nasıl yönetileceğini birçok online toplantılar yaptık. Kanser tedavisinin ana unsurlarından birisi olan tümör konseylerini her Pazartesi günü tüm Türkiye’deki hekimlerin katılımıyla online olarak gerçekleştirdik” dedi.

Prof. Dr. Çil, “Teletıp yöntemi tüm dünyada kullanılmaya başlandı. Bizde bir model geliştirdik. Sağlık çalışanlarına ve kurumlara teletıp yönteminin nasıl kullanılacağı yönünde bir model oluşturabilir miyiz diyerek, hastalara iki tane e-mail adresi oluşturduk. Onlar e-mail ile bizlere başvurdular. Bu oluşturduğumuz platformu Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi onkoloji hastaları üzerinde kullandık. Daha sonra biz online bir platform ile hastalara ulaştık. Hekimle yüz yüze görüşmelerini hekimle bağlantılarını koparmamaya başladık. Buda korona virüs döneminde tüm dünyada yaşanan kanser tanısı alıp tedavileri aksayan hastaların tedavilerinin aksamamasının çözülmesine yönelik bir çözüm önerisi şeklinde kendini gösterdi. Bundan sonrasında da bu organizasyonların hepsine devam edeceğiz. Pandemi süreci devam ettiği sürece halkı bilinçlendirmeye, kanserin erken tanısının altını net çizmeye ve gelişime katkı sunmaya çalışacağız. Sadece bölgesel değil, ulusal projeler yapacağız. Derneğimizin misyonunu yerine getirmek adına kanser tedavisini yapan yürüten yöneten hekimlere bilgilendirme, kanser araştırmasını geliştirmeye,  katkı sunmaya ve önderlik etmeye çalışacağız” diye konuştu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER