Şeker ithalatı için çalışma başlatıldı

Şeker ithalatı için çalışma başlatıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, piyasadaki dengelerin sağlanması ve spekülasyonların önlenmesi amacıyla şekerli mamul üreten imalatçılara şeker için tarife kontenjanı açılarak ithalat yetkisi verilmesine ilişkin çalışma başlatıldığı açıklamasını yaptı.


Bakanlık tarafından, "Piyasa dengelerinin sağlanması ve spekülasyonların önlenmesi amacıyla şekerli mamul üreten imalatçılara şeker için tarife kontenjanı açılarak ithalat yetkisi verilmesine ilişkin çalışma başlatılmıştır" açıklandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Şeker Dairesi Başkanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
‘’’Şeker İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı (Karar Sayısı: 5615)’ ile ‘Şeker İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’, 27 Mayıs 2022 Tarihi itibarıyla Resmi Gazete de yayımlanmıştır. Söz konusu Karar ile, 15.10.2022 tarihine kadar 1701 G.T.P. ile kamış veya pancar şekeri için sıfır gümrük vergisi ile 400.000 tonluk tarife kontenjanı açılmıştır. Bu Karar çerçevesinde tespit edilen tarife kontenjanının dağıtım yöntemi ile başvuru ve kullanım usul ve esasları Ticaret Bakanlığınca yayımlanan ‘Şeker İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’ kapsamında yürütülecektir. Bahse konu Tebliğin 4’üncü Maddesinde "1) Şeker İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar uyarınca 1701 G.T.P.'de sınıflandırılan şeker ithalatında açılan tarife kontenjanı, C şekeri tahsisat belgesi sahibi firmalar öncelikli olmak üzere, söz konusu ürünü şekerli mamul üretiminde hammadde olarak kullanan sanayici firmalara dağıtılır.’ (2) Tarife kontenjanı taleplerine ilişkin başvuruların, bu Tebliğin yayımı tarihinden itibaren 10 gün içerisinde, Bakanlık web sitesinde (www.ticaret.gov.tr) yer alan "E-İşlemler" bağlantısı altında bulunan ‘İthalat Belge İşlemleri’ kısmından elektronik imza ile yapılması gerekmektedir.’ hükümleri yer almaktadır. Başkanlığımızca düzenlenen C Şekeri Tahsisat Belgeleri karşılığı olarak İthalat Lisansı alan imalatçı/ihracatçıların bu kapsamda kullanılan Tahsisat Belgeleri iptal edilecektir.’’

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER