üneyt Erşan; Yeteneği olmayan bu mesleği yapamaz

TRT Spor Spikeri ve Sunucusu Cüneyt Ersan; Yeteneği olmayan bu mesleği yapamaz

TRT Spor Spikeri ve Sunucusu Cüneyt Ersan; Yeteneği olmayan bu mesleği yapamaz

Sektörün duayen isimlerinden TRT Spor Spikeri ve Sunucusu Cüneyt Ersan ile mesleği hakkında bir röportaj gerçekleştirdik. Ersan mesleğe başlayacaklar hakkında “Her şeyin başı sevgi ama yetenek de olması gerekiyor. Bu mesleği yeteneği olmayan bir insanın ne ekran karşısında ne mikrofon başında açıkçası ne kadar eğitim alırsa alsın başarılı olma şansı yok. ”dedi.

www.gazette.com.tr Muhabirlerinden Yusuf Yıldız’ın Cüneyt Ersan ile yaptığı keyifli röportaj;

Cüneyt Ersan Kimdir? Bize Kendinizden bahseder misiniz?

Ben Cüneyt Ersan 30 yıldır bu mesleği sevgiyle, arzuyla ve istekle yapıyorum. İktisat okudum, hayalimde hâkim olmak vardı fakat bu mesleğe yöneldiğim için sonrasında hiç düşünmedim. Zaman ilerledikçe de Spor Spikeri, moderatör ve sunucu oldum. Üniversite 3.sınıfta bu mesleğe başladım. Mesleğin her türlü zorluğundan geçtim, toz yutarak ve kablo taşıyarak amatör sahalarda mesleğe başladım. En amatör ortamlardan en profesyonel ortamlara çıktım. 1993 yılından itibaren bu sektörün içindeyim. Su gibi akıp geçen bir zaman geçirdim.

30 yıllık tecrübelerinizden yola çıkarak bu meslekten çıkarımlarınız nelerdir?

30 yıllık çabanın ardından buralarda olduğumu söylemek isterim. Bizim sektörde iyi yerlere kimse anlık şekilde gelemiyor maalesef. Büyük emekler harcanması gereken bir mesleğe sahibiz. Mesleğin meşekatlı olduğunu bildirmek istiyorum ben de buralara toz yutarak, kablo taşıyarak geldiğimi söylüyorum.

Bu mesleği yapabilmenin koşulları sizce nelerdir?

Bu mesleği yapabilmenin en önemli koşulu bu mesleği sevmek, eğer mesleği severseniz de başka bir meslek yapamazsınız. İçinizde gazetecilik kimliğiniz varsa başka bir meslek yapmanız mümkün değil. Zor bir meslek icra ediyoruz, etkili ve güzel konuşmak, güvenilir olmak, gündemi çok iyi takip etmek çok okumak ve yabancı dili çok iyi kullanmak bu işin olmazsa olmazları.

Bu mesleği yapabilmek için hobi yeterli mi yoksa yetenekte gerekiyor mu?

Her şeyin başı sevgi ama yeteneği de olması gerekiyor. Çünkü yeteneği olmayan bir insanın ne ekran karşısında ne mikrofon başında açıkçası ne kadar eğitim alırsa alsın başarılı olma şansı yok. İş mesela maç anlatırken bağırmaya dayanıyorsa, pazarda meyve sebze satan esnaf kardeşimiz de bağırıyor. Mesele güzel bağırmak değil, mesele güzel konuşmak, gördüğünü güzel aktarmak, bu derecede Türkçeyi konuşabilmek yetenek bu mesleğin en önemli unsurlarından biri fakat hobisi ve yeteneği varsa yetenek sizi bir yerlere taşıyor.  Bu mesleğin şöyle bir özelliği var siz meslekten vazgeçmezseniz meslek sizden vazgeçmiyor. Meslek aşkı meslek sevgisi olmalı fakat yetenek olmadığı takdirde olmaz.

İlk sunduğunuz maç hangisiydi? Bu mesleğe dair ince çizgiler var mı?

İlk maçım Konyaspor’un bir maçıydı. O dönemde bütün branşları anlatıyorduk, bu meslek hatalara açık bir meslek zaten insanın olduğu her yerde hata vardır. Bu meslek sizi vezir de edebilir, rezil de edebilir. Türkiye’de yaptığınız bir konuşmayla iyi ya da kötü gündem olabilirsiniz. Önemli olan karşıdaki seyirciye sahada gördüklerimizi zevkli ve keyifli bir şekilde aktarabilmektir.

Normal gündelik yaşamda kullandığımız ve sevdiğimiz kelimeler var bunları ekran başında kullanmamak ta önemli güzel Türkçeyi burada da kullanmak çok önemli. İstanbul Türkçesine hâkim olmak gerekli, güzel jest ve mimiklere sahip olmak gerekli, sesi ve diyaframı güzel kullanmak önemli.


 

Keşke bu maçı ben sunsaydım dediğiniz bir maç oldu mu?

Görev verildiğinde çok önemli karşılaşmalar anlatıyorum. Ben maç seçmem, maç hangi kanalda nerede yayınlandığı benim için önemli değil. Sunduğum maçı bir kişi bile izlese benim için milyonlar izlemiş kadar ciddiyetle anlatırım. Şu maçı ben anlatsaydım dediğim olmamıştır ama Hagi’li, Prekazi’li ve Schumacher’li dönemi anlatsaydım dediğim de oluyor kendi içimden.

Meslek hayatınızda güzel anılarınız var mı?

Hayatım hep anılardan oluşuyor iyi ya da kötü birçok anım vardır. Hatırlamak istemediğim fakat bana tecrübe olan anılarım var. Emekli olduktan sonra yayınlayacağımız bir kitap ve ya sosyal medya paylaşımıyla bu anılarımı aktarmak isterim. Çok anım var bu anıların yüzde 99,9’u güzel anılardır.

Bu mesleği yapacak olan insanlar neye dikkat etmeliler?

Normal gündelik yaşamda kullandığımız ve sevdiğimiz kelimeler var bunları ekran başında kullanmamak ta önemli güzel Türkçeyi burada da kullanmak çok önemli. İstanbul Türkçesine hâkim olmak gerekli, güzel jest ve mimiklere sahip olmak gerekli, sesi ve diyaframı güzel kullanmak önemli. Seyircilerde yaptığımız hataları maruz görmesi lazım yaptığımız yanlış bir isim telaffuzu olabilir, insanın olduğu yerde her zaman hata vardır.

Mesleğin, size kattığı en güzel yanı nedir?

Çok insan ve dost kazandım. Türkiye’nin ve Avrupa’nın her yerinde birçok değerli insan kazandım. En büyük sermaye bence budur, mesleğin en büyük getirisi insan kazanmaktır diye düşünüyorum.


Spikerlik yaptığınız süre boyunca oyuncuların isimlerini nasıl aklınızda tutuyorsunuz?

Bu bir yetenek işidir. İnsanlar oyuncuları, takımları bizden çok daha iyi biliyorlardır fakat güzel aktarım yapamıyorlarsa bir işe yaramayacaktır. Dolayısıyla bu bizim işimiz onun için çalışıyoruz günler öncesinden oturup oyuncular hakkında bilgi ediniyoruz. Oyuncuları ezberliyoruz, tavırlarını tanıyoruz, fiziksel özelliklerini tanıyoruz, sahadaki mevkilerini öğreniyoruz.

Bizi en çok zorlayan siyahi oyuncular; Hep birbirlerine benzedikleri için onları karıştırmak çok kolay oluyor. Bunun da bazı püf noktaları var; Mevkilerden ziyade taktığı aksesuar, saçı ve onu bağlama şekli, kramponları gibi unsurları göz önüne alınca işimiz daha da kolaylaşıyor.

Bu meslekte kendimizi nasıl geliştirmemiz gerekiyor?

Öncelik mesleği seveceğiz sonrasında bol bol kitap okumamız gerektiğinin altını çiziyorum.  İngilizce dışında en az bir yabancı dil öğrenmemiz gerekiyor. Yeni mezun arkadaşlarıma yabancı dili biliyorlar gözüyle bakıyoruz. İngilizce cevabını kurum ve kuruluşlar kabul etmiyor, o yüzden İngilizce dışında en az bir dil daha bilmek gerekiyor.

Bir diğer geliştirmemiz gereken konu günlük gelişmeleri takip etmek gerekiyor. Tek bir kategori halinde değil de bütün gündemi iyi takip etmek gerekiyor.

Bu konuyla ilgili son olarak genç kardeşlerimiz için ilk başta maddiyatı ikinci planda tutmaları gerekiyor. Genç arkadaşlarımız mesleği tutun meslekte sizi tutacaktır, o zaman hem kazanmaya hem de kariyer yapmaya başlayacaksınız.

Son olarak gençlere söylemek istedikleriniz var mı?

Son olarak genç arkadaşlarıma şunları söylemek isterim, sosyal medyanın büyüsüne kapılmadan kendilerini geliştirmeye baksınlar, bol kitap okusunlar, internet ve sosyal medyalar aracılığıyla günlük gelişmeleri takip etsinler. Türkçelerini ve kelime dağarcıklarını bol bol geliştirsinler, güzel konuşmaya özen göstersinler ve de ikili ilişkilere çok dikkat etsinler. İkili ilişkileri menfaat üzerine kurmasınlar bol bol dost kazanmaya özen göstersinler. 


 

Etiketler:
cüneyterşanröportajtrtspormuhabirgazeteciliksporspikerliğimuhabir

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER