Türkiye’de sosyal medya yanlış kullanılıyor

Türkiye’de sosyal medya yanlış kullanılıyor

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, Türkiye’de sosyal medyanın yanlış kullanıldığını söyledi. Prof. Dr. Atasoy, ‘’ Sosyal medyaları kullanma konusunda da yanlışlar yapıyoruz. Özellikle mahkeme kararlarının gerekçe kararlarını görmeden sosyal medyalarda infialler yaratılıyor. Hiçbir mahkeme durduk yere cezada indirim yapmaz. Malum şahsın bir gerekçesi vardır. O gerekçeyi okuyup sonra konuşulması gerekir. Gerekçeyi okumadan önce konuşmak katiyen doğru değildir’’ dedi.


‘’YILLARIN TECRÜBESİ VARDIR’’

Gazette TV YouTube kanalında Gazette muhabirlerinden Ramazan İlın’ın sunduğu ‘’Ramazan ile Söyleşi’’ programında soruları yanıtlayan Prof. Dr. Atasoy, ‘’Sosyal medyalarda bu şekilde konuşan birçok insan var. Bu durum savcılarda, hakimlerde ve mahkemelerin üzerinde baskı oluşturuyor. Bu duruma bazı insanlar karşı çıkabilir. Sosyal medya baskısı bazen işe yarıyor diyecekler ama yine de bir konu hakkında bilmeden fikir üretmek doğru değildir. Başkalarının kulaktan dolma bilgilerine kulak asmamak gerekir. Bu konularda deneyimli kişilerin söylediği şeyleri dikkate alın. Çünkü böyle kişiler yorum yapıyorsa bunun arkasında yılların eğitim tecrübesi vardır. Özellikle bahsettiğim şiddet eylemlerimde kadın dövme, adam öldürme gibi durumlarda bilip bilmeden yorum yapmak doğru değildir. Fikir suçları veya siyasi suçlar bu durumdan ayrılır. Şiddet eylemlerinde bir indirim yapılmışsa veya beraat edilmişse önce bir bekleyin. Kararın gerekçelerini okuyun sonra itirazınız varsa sonra konuşun veya tartışın. Mahkemeler bu kararları bir geceden sabaha kadar verilen bir durum değil. Mahkemelere biraz saygı duymak gerekir’’ diye konuştu.

‘’TOPLUMDAN UZAKLAŞIRLAR’’

Sosyal medyada bilenlere karşı bir düşmanlık olduğunu belirten Atasoy, ‘’Türkiye eskiden böyle değildi. Eskiden mesleklere öğretmenlere, doktorlara, hakimlere, savcılara ve diğer meslek grubundaki kişilere saygı gösterilen bir ülkeydi. Özellikle öğretmenlere karşı saygının azaldığını görüyorum. Öğretmenlere karşı itimat etmeme görüyorum. Bu durumun nedeni belki karşılaştıkları kötü örnekleri genelleme yapmaları yüzünden olabilir. Öğrencilerin öğretmenlerle bildikleri şeyler hakkında tartışması gerekir. Öğretmen tarih veya coğrafya biliyorsa onu dinleyeceksin. Öğrenci kendi kendine okuduğu kitaptan ya da Google'dan doğru veya yanlış şeyi öğretmenle tartışıyor. Öğretmeninin doğrusunu anlattıktan sonra öğrenci hâlâ kendi bildiği şeyin doğru olduğunu savunmakta ve nihayetinde terbiyesizleşmektedir. Sosyal medyalarda buna benzer birçok örnek var. Sosyal medya biz akademisyenler için önemli bir yer. Toplumun nabzını tutmak için çok önemli bir yer tutar. Çünkü sosyal medya da toplumla ilgili çok önemli datalar var. Ben şahsım olarak sosyal medyayı yakinen takip ediyorum. Ben Instagram, Facebook, Twitter ve Tiktok'u kullanıyorum ve takip ediyorum. Benim gibi profesörlerde sosyal medya kullanıyor ve toplumu takip ediyor. Kullanmazlarsa toplum hakkında bilgi alamaz ve toplumdan uzaklaşır’’ ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER