Yeni asgari ücretten birçok kaleme etki

Yeni asgari ücretten birçok kaleme etki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz cuma günü yeni asgari ücretin 2022’nin ikinci 6 ayında brüt 6 bin 471 lira, net 5 bin 500 lira olarak açıklamasında sonra, işsizlik ödeneğinden Genel Sağlık Sigortası (GSS) primine, kıdem tazminatından, staj ücretine kadar birçok kalemde değişikliğe gidilecek.


Açıklanan yeni asgari ücret yaklaşık 7 milyondan fazla çalışanı doğrudan etkilerken, yasal mevzuattaki birçok düzenleme de ölçü olarak kabul edilecek.

Yeni rakamlarla birlikte işsizlik maaşı, kıdem tazminatı, GSS primleri, askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, staj ücretleri, asgari ücretlilerin rapor ücretlerinin de aralarında olduğu birçok kalemde değişiklik yapılacak.

Yeni asgari ücretten etkilenen kalemlerin başında işsizlik gelirken, işsizlik ödeneğinde sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınacak. İşsizlik ödeneğinin alt sınırı asgari ücretin yüzde 40'ı, üst sınırı ise asgari ücretin yüzde 80'i olarak hesaplandığından yeni asgari ücretle işsizlik ödeneğinin en düşüğü 2 bin 588 lira, en yükseği ise 5 bin 176 lira şeklinde uygulanacak. Bu rakamlardan yüzde 0,00759 oranında damga vergisi kesintisi yapılacak.

Asgari ücretli bir çalışan, bir yıllık çalışmasının karşılığında brüt asgari ücret tutarında kıdem tazminatı hak edebilecekken, yeni asgari ücretle çalışanın yıllık kıdem tazminatı ise 6 bin 471 liraya yükseltildi.

Hastanelerden ve sağlık kuruluşlarından yararlanmak için brüt asgari ücretin yüzde 3'üne karşılık gelen 194 lira 13 kuruşun ödenmesi gerekecek.

Bu rakamın ödenmesiyle kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de sağlık hizmetinden yararlanabilecek. Gelir testine gidilip hanedekilerin kişi başı gelirinin brüt asgari ücretin üçte birinden yani 2 bin 157 liradan az hesaplanması durumunda ise GSS primleri devlet tarafından karşılanacak.

İşletmelere staja giden lise ve üniversite öğrencilerine ödenen staj ücreti de yükseltilecek. Bu rakam 20'den az çalışanı olan iş yerlerinde 825 lira, 20 ve üzeri çalışanı olan iş yerlerinde 1650 lira olarak uygulanacak.

Bunların dışında, yeni asgari ücret rakamıyla askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, asgari ücretlilerin rapor ücretlerinin de aralarında olduğu birçok kalemin rakamları da değişti.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER