Adana’nın gururu

Adana’nın gururu

Adana’da 1992 yılında doğan Hande Küden, henüz 9 yaşındayken müzik eğitimine keman ile başladı. Daniya Kaynova’dan ders alan ve çok sıkı ve disiplinli bir çalışmanın ardından eğitimine Berlin’de devam eden Küden, 2019’dan itibaren Berlin Filarmoni Orkestrası 1.keman üyesi olarak görev yapıyordu. 13 yaşından beri hayalini kurduğu kariyere ulaştı ve Berlin Filarmoni Orkestrası’nın kadrosuna girdi.


Küden, bu süreci ve başarı hikâyesini Gazette Gazetesi için anlattı.

 

Hande Küden kimdir?

1992’de Adana’da doğdu. 2001’de Konservatuvarda Daniya Kaynova ile keman eğitimine başladı. Çok sıkı ve disiplinli bir çalışmanın ardından 2012’de eğitimine Berlin’de devam etti. Geldiği sene Alman Senfoni Orkestrasında staj “Akademi” programına kabul edildi ve böylece iş hayatına erken yaşta başlamış oldu. Sonra Berlin Filarmoni Orkestrası’nın Karajan Akademi’sini kazandı. 2016’da Alman Senfoni Orkestrasın’da Başkeman Yardımcısı, 2019’dan itibaren de Berlin Filarmoni Orkestrası 1.keman üyesi oldu. Bu yıllar arasında IKSV’nin Aydın Gün Teşvik Ödülü, Andante Dergisi’nin 5. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Genç Müzisyeni” ödülünü ve Adana Rotary Kulubü tarafından da Meslek Hizmet ödülü aldı. 2007’den 2012 yılına kadar Cem Mansur’un kurmuş olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nda başkemancı ve solist olarak Türkiye ve Avrupa’da konserler verdi.

 

Adana sizin için ne anlam ifade ediyor?

 

Çocukluk anılarım ve geldiğim kültür… Çok özlüyorum Adana’yı…

 

Berlin Filarmoni Orkestrası ile yollarınız nasıl kesişti?

 

13 yaşından beri hayalini kurduğum bir orkestra Berlin Filarmoni. O zamandan beri günün birinde mutlaka sınavına gireceğimi hayal ettim hep. Berlin’e yerleşip Alman kültürüne adapte olmamla beraber geliştiğini düşünüyorum.

 

Kaç yıldır Berlin Filarmoni Orkestrası’nda çalıyorsunuz?

 

2014-2016 yıllarında Akademi, 2019’dan itibaren de kadrolu olarak 1. keman üyesiyim.

 

Berlin Filarmoni Orkestrası’nda zaten görev alıyordunuz ama kadro almak ne anlama geliyor?

 

1-2 senelik deneme süresini geçmiş olan müzisyenlerin emekli olana kadar aynı kurumda çalışma imkânı sağlanmış oluyor.

 

Orkestrada başka Türk var mı?

 

Şu anda yok ancak önceden Kontrabas sanatçısı Fora Baltacıgil vardı şimdi kendisi Münih’te.

 

Türkiye’yi temsil etmek size neler hissettiriyor?

 

İnsanlar tarafından bu kadar ilgiyle karşılandığım için çok mutlu oldum. Özellikle müzisyen olmayan insanlar tarafından da desteklenmek çok güzel bir duygu benim için. Klasik müziğin Türkiye’de eskisine göre daha çok ilgi gördüğünü görmek gurur verici.

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER