Ali Vuranay: Emeklisi mutlu bir ülke için çalışıyoruz

Ali Vuranay: Emeklisi mutlu bir ülke için çalışıyoruz

Türkiye Emekliler Derneği Adana Şube Başkanı Ali Vuranay, 12 Aralık 2021’de yapılan kongreden sonra, Adana’da Adana ve Yüreğir Şube’den sonra 3 tane daha şube açma yetkisi verildiğini bildirdi. Gazette’ye özel röportaj veren Başkan Vuranay, ekip arkadaşlarıyla birlikte ‘emeklisi mutlu bir ülke’ için çaba sarfettiklerini söyledi.


Türkiye Emekliler Derneği Adana Şubesi’nin 65 bin üyesi bulunduğunu vurgulayan Başkan Ali Vuranay, “Adana’da birçok kurumda faaliyetler düzenliyoruz. Üyelerimiz, özel hastanelerde bakım, tüpgazda, halı yıkamalarda indirimli fiyatlardan yararlanabiliyor. Hatta üyelerimizin çocukları, torunları anlaşma yaptığımız dershanelerde, sürücü kurslarında, düğün salonlarında indirimli fiyatlardan yararlanabiliyor” diye konuştu.

Türkiye Emekliler Derneği Adana Şube Başkanı Ali Vuranay’la yaptığımız röportaj şöyle:

 

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz, Ali Vuranay kimdir?

1959 Adana doğumluyum. Evliyim, dört çocuğum var. 2001 yılında Paksoy Yağ-Sabun Fabrikasından emekli oldum. Yine geçinmek için, hayata tutunmak için çalışmaya devam ettim. Geçmiş dönemlerden beri derneğe gidip geliyorum. Derneğimizin kurucu üyeleri beni teveccüh gösterip, beni yönetime aldılar. Allah rahmet eylesin; kurucu başkanımız Mehmet Salih Metiner beni yönetime aldı. Kendisini rahmetle, saygıyla anıyorum. O tarihten itibaren de dernekçiliği bırakmadım. Sadece 2015 yılında iki dönemlik bir ara verdim. 2018 yılındaki seçimler için tekrar çalışmaya başladım. 2018 yılındaki seçimlerde normalde kaybetmedik ama kaybettik. Sonrasında da 2021 yılındaki seçimlere hazırlandım. Çalışmalarımı hiç aksatmadan, girmedik mahalle, gitmedik bir kahve, elini sıkmadığım bir emekli kalmadı. Çok şükür ekip arkadaşlarımla birlikte seçimi de kazandık ve şu an Türkiye Emekliler Derneği Adana Şube Başkanı olarak görevimi ifa ediyorum. Ekip arkadaşlarımla birlikte emeklisi mutlu bir ülke için çaba sarf ediyoruz.  

12 Aralık’ta seçim yapıldı. Kaç aday vardı? Siz bu süreçte seçime nasıl hazırlandınız?

 

31 Temmuz’da yapılan seçimde 8 aday yarıştık. 12 Aralık’ta da 5 aday yarıştık. Seçime giren 5 adayın arasından da seçimi kazanan ben oldum. Bütün arkadaşlarıma, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bizi gerçekten zirveye taşıyan üyelerimize çok teşekkür ediyorum.

Türkiye Emekliler Derneği’nin genel merkezi nerede ve kaç şubesi var?

 

ADANA’DA 5 ŞUBE

Derneğimizin genel merkezi Anıttepe-Ankara’da. Derneğimiz 1971 yılında kuruldu ve o zamandan bu zamana çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye genelinde derneğimize bağlı 119 tane şubemiz var. Adana’da Yüreğir ve Adana Şubesi olarak iki tane şubemiz vardı fakat 12 Aralık seçiminden sonra Adana’da üç tane daha şube açma yetkisi verildi. Derneğimizin Adana Şubesi olarak bütün emekli arkadaşlarımıza var gücümüzle yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Peki, derneğinize üye olma şartları nelerdir?

 

DUL VE YETİM MAAŞI ALANLAR DA ÜYE OLABİLİYOR

Derneğimize emeklilerin yanı sıra bir de dul ve yetim maaşı alan kadınlar da üye olabiliyor. Onlar da emeklilerimizle aynı kategoriye giriyor. Çünkü onlar da SGK’dan maaş alıyor. Dolayısıyla üye olmak için kimliğin yanı sıra 2 adet fotoğraf ve kişisel bilgileriyle gelmeleri yeterli oluyor. Üyelerimize derneğimizin kimliğini veriyoruz. Vermiş olduğumuz dernek kimliğiyle emeklinin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocukları, yapmış olduğumuz faaliyetlerden faydalanıyorlar.

Derneğinizin yaptığı faaliyetler nelerdir Sayın Vuranay?

 

186 ÇEŞİT FAALİYETİMİZ VAR

Adana’da birçok kurumda faaliyetler düzenliyoruz. Üyelerimiz, özel hastanelerde bakım, tüpgazda, halı yıkamalarda indirimli fiyatlardan yararlanabiliyor. Hatta üyelerimizin çocukları, torunları anlaşma yaptığımız dershanelerde, sürücü kurslarında, düğün salonlarında indirimli fiyatlardan yararlanabiliyor. Bize bu imkânı sağlayan bütün esnaf dostlarımıza teşekkür ediyorum. Emeklimizin, dul ve yetim arkadaşlarımızın yanında oluyorlar. Mesela geçenlerde bir emekli arkadaşımız torununun düğünü için düğün salonuyla yaptığımız anlaşmadan dolayı her türlü imkândan yararlandı. Ayrıca Ankara’da misafirhanesi olan bir kurumuz. Emekli, dul ve yetimlerimizin Ankara’da bir işi olduğu zaman orada kalabiliyorlar. Ayrıca Ankara Erdek’te tatil beldemiz var. Üyelerimizi istekleri doğrultusunda 1 haftalığına oraya gönderebiliyoruz. 186 tane faaliyetimiz var ve bu faaliyetleri daha da genişleteceğiz.

Peki, derneğinizde kaç üye var ve üyelerinizle nasıl iletişime geçiyorsunuz?

BURAYA ÜYE OLAN HERKESİN BİR TUĞLASI VAR

Derneğimizin 65 bin civarı üyesi var. Üyelerimize yapmış olduğumuz çalışmaları mesaj yoluyla bildiriyoruz. Onun dışında sosyal medyayı kullanıyoruz. Yönetici arkadaşlarımız yaptığımız çalışmaları, anlaşmaları üyelerimize gerek Facebook üzerinden gerek WhatsAap üzerinden bildiriyor. Faaliyetlerimizi, özellikle de faaliyet raporumuzu Facebook ve İnstagram’da paylaştık. Emekli, dul ve yetim kardeşlerimiz faaliyetlerimizi ve faaliyet raporumuzu Facebook ve İnstagram ‘’Tued Adana’’ sayfamızda görebilirler. Derneğimiz, emeklinin mülküdür. Buraya üye olan herkesin bir tuğlası var. Derneğimizin binası, herkesin çok rahat bulabileceği merkezi bir yerde.

Önümüzdeki süreçte üyeleriniz için Adana’da ne gibi faaliyetler gerçekleştireceksiniz?

 

ÇADIR KENT KURMAYI DÜŞÜNÜYORUZ

Normalde bunu söylemek istemiyordum ama sizin vesilenizle söylemiş olayım. Eğer olursa Karataş Belediye Başkanımız bize bir yer verdi. Karataş’ta çadır kent kurmayı düşünüyoruz. Üyelerimizi bu çadır kente 10’ar gün göndermek istiyoruz. Üyelerimiz kurulacak çadır kentte çok cüzi bir miktarla tatil yapabilecek. Biz, faaliyet ağımızı elimizden geldiğince genişletiyoruz.

Son olarak üyelerinize vermek istediğiniz mesaj nedir?

Öncelikle tüm İslam aleminin Ramazan-ı Şerif’ini kutluyorum. Herkesin önümüzdeki Ramazan Bayramı’nı ailesiyle birlikte sağlıklı, mutlu bir şekilde geçirmesini diliyorum. Tüm emeklilerimize sağlıklı, mutlu bayramlar diliyorum. Büyüklerimizin ellerinden, küçüklerimizin gözlerinden öpüyorum. Bu imkanı sağladığınız için de size teşekkür ediyorum.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER