Biz öğrencilerimizi özledik

Biz öğrencilerimizi özledik

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül’ün Gazette TV’de moderatörlüğünü yaptığı “İnci Gül ile Biz Bize”nin canlı yayın konuğu, Adana İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun oldu.

Gazette TV ve Gazette Gazetesinin www.gazette.com.tr, YouTube ve Facebook hesaplarından canlı yayınlanan programda 15 Şubat’ta başlayacak olan eğitim dönemiyle ilgili konuşan Durgun, “Biz öğrencilerimizi özledik, eminim ki onlar da bizi özlemişlerdir. Yüz yüze eğitime geçmeyi başarabilirsek akabinde birçok şey güzel olacak” dedi.

Biliyorsunuz yaklaşık bir yıldır devam eden Kovid-19 ile uğraşıyoruz, sağlığımızı etkilemesiyle birlikte ekonomi ve eğitimi de etkiledi. 15 Şubat’ta yüz yüze eğitim başlayacak, eğitim ne durumda şu anda, nasıl olacak?
Kovid-19 dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkiledi, hayatta olan insanların tecrübesinin olmadığı bir süreçteyiz. Sizin de söylediğiniz gibi en çok etkilenen kurumlardan bir tanesi de eğitim oldu. Uzaktan eğitim süreci devreye girdi. Eylül 2020’den itibaren farklı bir planlama süreciyle eğitim dönemimize başlamıştık. 15 Şubat’ta kısmi bir giriş yapacağız, asıl açılışı 1 Mart tarihinde yapma planımız söz konusu. 22 Ocak’tan bu yana devam eden 8’inci ve 12’inci sınıflar yani sınava tabi olacak öğrencilerimiz, Destekleme ve Yetiştirme Kursları adı altında yüz yüze eğitim alıyorlar. Bakanlığımız 2020 Eylül ayından eğitim faaliyetlerini başlatırken kibrit diye tabir ettiğimiz hem seyrekleştirilmiş hem de haftanın belirli zamanını kullanarak öğrencileri seyrekleştirip eğitim ve öğretimi açmış idi. 15 Şubat’tan itibarenki süreçte böyle planlarımız var. Henüz netleşmedi ama yerel yetki devri yapılması düşünülüyor. Yereldeki salgın süreci ve vaka sayıları göz önüne alınıp, il ve ilçe bazlı yetkilendirmelerle yüz yüze eğitim başlayabilir. Israrcıyız, açılmasını istiyoruz.

Virüsün mutasyona uğramış olması yüz yüze eğitimi etkiler mi sayın müdürüm?

Bütün sektörü etkilediği gibi, bizi de mutlaka etkileyecektir. Mutasyonla ilgili durum ve Avrupa’nın şu an 3’üncü piki yaşıyor olması, ülkemizde 15 Şubat ile 1 Mart tarihleri arasındaki seyrinin nasıl olacağını bilemeyiz. Biz şu anki verilere dayalı bu tarihte karar kıldık. Yüz yüze eğitimi yapmakta ısrarcı olmakla beraber, yüz yüze eğitimi gerçekleştiremediğimiz durum söz konusu olduğunda, uzaktan eğitimi birçok dünya ülkesine göre oturtmuş durumdayız ve yapmaya hazırız. Ama bir an önce salgının kontrol altında olduğu, çocuklarımızın eğitim ve öğretimlerinin yüz yüze devam ettiği bir süreç arzu ediyoruz.

EBA TV ile tüm öğrencilere ulaşıldı mı, kırsaldaki çocuklar bu sistemden faydalanabildi mi?
TRT’nin çektiği her yerde EBA TV’den faydalanıldı. TRT her yerde çektiğine göre bir sorun olmadı. EBA TV internetten daha farklı bir süreç, bir tek onunla yetinilmedi. Milli Eğitim Bakanlığı internet altyapısının olduğu yerlerde çalışmalar yaptı, biz de İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak da çalışmalar yaptık. Bu sürede hem EBA TV, hem internet, hem de farklı platformların tamamını aktif hale getirip öğrencilere bir şekilde ulaşılmaya çalışıldı. Bu yüzden hem bakanlık olarak, hem de Adana ili olarak en ücra noktadaki öğrencimizin eğitiminden yoksun olmaması için bütün tedbirler alındı diyebiliriz. Bu sürede televizyon, tablet desteği bakanlığımızca ve hayırseverlerimiz tarafından sağlandı. Tabii bunların hepsi yüz yüze eğitim kadar yeterli midir, tartışılır. Sonuçlarını uzun vadede yani, birkaç sınav sonrası gözlemleyebiliriz ama bizim bakanlık ve Adana Milli Eğitim Müdürlüğü olarak salgın sürecinde en ücra noktadaki öğrenciye ulaşma konusuyla ilgili bir keşkemiz yok.

Peki, öğrenciler uzaktan eğitimden memnunlar mı müdürüm?
Ben iki öğrenci babası olarak söylemeliyim ki eğitimcilerimize ve öğrencilerimize aynı keyfi vermiyor, hayır cevabını verebiliriz. Öğrencilerimiz de, öğretmenlerimiz de yüz yüze eğitim istiyorlar. Yüz yüze eğitime geçmek istiyoruz. Biz biraz da duygusal bir toplumuz, göz temasını kurmayı, duyguyu, teşekkürü, sitemi tamamen aynı ortamda ve yakın mesafede istiyoruz. Gün içerisinde 6-8 saat arası dijital ekran karşısında bir etkileşim içerisinde oldukları süreci yönetmek, oradan maksimum faydayı almak öğretmenlerimizi ve öğrencilerimiz biraz zorladı.

1 yıllık pandemi dönemini eğitim açısından kayıp olarak kabul etmeli miyiz?
13 Mart 2020 ve bugüne kadar eğitimle ilgili süreci, dünya ve salgın sürecinin tamamı açısından baktığımızda endişe duyduğumuz bir durum. Tabii son zamanlarda dünyada ve ülkemizde salgın sürecinde eğitim ve öğretime verilen aranın uzun vadede yansımalarının neler olduğuyla ilgili raporlar var. Dolayısıyla bizler de bu konuda endişeliyiz. 2021’i de gözden çıkarmak istemiyoruz. Toplumumuz salgın sürecini kontrol altında tutma kurallarına uymalı. Bizler de öğrencilerimizle bir araya gelip, yüz yüze eğitim istiyoruz. Daha ağır fatura bedeli ödemek istemiyoruz.

Sayın müdürüm öğrenci, öğretmen ve veli açısından düşünürsek hem psikolojik hem de sosyal açıdan herkesi etkiledi. Bununla ilgili bir çalışma yapılacak mı?
Bakanlık olarak yüz yüze eğitim ve sonrasıyla ilgili hem senaryolarımız hem de altyapı çalışmalarımız yoğun bir şekilde yapılıyor. Önceliğimiz yüz yüze eğitime geçmek olduğu için, şu anda çok deklare ettiğimiz bir pozisyon değil. Bu sürede eğitim camiasının göstermiş olduğu fedakârlığı gerçekten dile getirmek gerekiyor. Hem öğrencilerinin hem de kendi çocuklarının çevrimiçi dersleriyle uğraşıyorlar, bu hiç de kolay bir durum değil. “Eğitim ve öğretimi okullar kapalıyken daha mı kolay yönetiyorsunuz” diye bir soru sorulmuştu bana. Hayır, daha önce Adana’da bin 642 okulumuz vardı ama şu an benim için 508 bin okul var, çünkü biz her evde bir okul açmış olduk. Dijital ortamda “Öğretmenimi Dinliyorum” projemiz vardı, öğretmenlerimizle bir araya gelmiştik, hepsinin sorunlarını dinlemiştik. Sınıf ve öğrenci öğretmenin özeliydi, sınıfın mahremiyetini işgal etmemek için sınıflara girmezdik. Ama şu an öğretmenlerimizin bu mahremiyeti kalmadı, online derslerde bir tek öğrenciye değil, tüm aile fertlerine hitap ediyorlar. Pandeminin ilk başladığı dönemde meslek liselerimizde maske üretimi yaptık, hastanelerimizin cerrahi maske açığını kapattık. Ciddi sayıdaki öğretmenlerimiz Vefa Gruplarında aktif görev aldılar. Filyasyon ekiplerinde yine ciddi rakamlarda öğretmenlerimiz ciddi görevler aldılar. Yani bu sürede öğretmenlerimiz, yoğun ve zahmetli süreç yaşadılar.
Öğrencilerimiz de kendi sınıfında espri yaptığı, arkadaşıyla özelini paylaştığı, sosyal ve psikolojik açıdan gelişim sağlaması gereken ortamların tamamından yoksun bir eğitim öğretim faaliyeti yürütüyor. Bu gibi durumların geri dönüşünü toplum olarak ağır bir fatura şeklinde ödeyeceğiz.

15 Şubat’ta başlayacak olan yüz yüze eğitimle ilgili alınan önlemler nelerdir sayın müdürüm?
2020 Eylül ayında okulları açtığımızda bir tecrübemiz oluştu. O dönemin ilk bir haftasında 22 tane okulu bizzat kendim haber vermeden dolaştım ve her okul maske, mesafe, hijyen konusunda çok iyilerdi. Zaten öğrencilerimiz de bu kuralları benimsediler, otokontrol sağlanmış. 15 Şubat’ta da okullarımızı açtığımızda yine maske, mesafe ve hijyen kontrollerini yapmaya devam edeceğiz. Biz tüm kurallara uyarak hazırız, bekliyoruz. Ayrıca “Temiz Okul Belgesi” projesi kapsamında Adana olarak yüzde yüzünü tamamladık.

Normal hayata döndüğümüzde uzaktan eğitim sistemine devam edilir mi?
İyi olan bir şeyi bırakmanın bir anlamı yok. Bence hiç kimse bu dijital ortamın verdiği kolaylıktan vazgeçmez, biz de vazgeçmeyeceğiz. Sadece yüz yüze eğitimdeki dokunuşları, iyi noktaların tamamını alacağız. Yalnızca eğitim olarak değil, hayatımızın birçok aşamasında bu salgın sürecinde aldığımız opsiyonu, elde ettiğimiz yeteneklerin işimize yarayan kısmını kullanmaya devam edeceğiz. Zaten kullanmamız için bir gerekçe yok, eğitimde de kullanacağız. Belki ortak zamanı kullanmamız gereken ama ortak mekânı kullanma ihtiyacını hissetmediğimiz etkinliklerimiz olacak ve biz bu etkinlikleri bu tarz dijital ortamda, uzaktan da olsa yapacağız. Bakanlığımız bu noktada, dünyadaki birçok ülkeye göre daha hazır oluşu ve bu kadar yüksek oranda organize etmesini de toplum nezdinde görmek lazım.

Pandemi sonrası yeniden şekillenecek dünya sisteminde eğitim sistemimizde yeni bir yapılanmaya gidilecek mi?
Bu senaryoları kendi içimizde konuşuyoruz. Hiçbir şey asla eskisi gibi olmayacak. Bence bu salgın süreci bir çağın kapanıp, yeni bir çağın açılışıdır. Yeni bir çağın başladığını hesaba katarsak, hem eğitimde hem de diğer sektörlerin tamamında birçok değişimi bekliyoruz. Bizler de eğitim sistemi olarak normale döndükten sonra birçok değişimi bekliyor, opsiyonumuzu ve pozisyonumuzu alacağız.

Yaklaşık 2,5 yıldır Adana İl Milli Eğitim Müdürü görevini yürütmektesiniz. Neler yaptınız, neler yapmayı planlıyorsunuz sayın müdürüm?
Pandemi sürecine denk geldim, böyle bir süreci yönetmek durumunda kaldım. Adana’da akademik olarak güzel başarılarımız oldu. Geçen sene YKS’de ilk 1000’de 95 tane öğrencimiz vardı, bu çok iyi bir rakam. Bakanlığımız LGS verilerini açıklamadı ama elimizdeki verilerden yola çıkarak söyleyebilirim ki, LGS’de iller arası 14 sıra yükseldik. İlimize katma değer ekleme konusunda çok ciddi projelerimiz oldu. Pandemi sürecine rağmen, kendimize eğitim olarak not verdiğimizde, güzel bir karne aldığımızı gördük.

Arsa bizden, okul sizden projeniz vardı, hala devam ediyor mu sayın müdürüm?
Evet, ediyor. Arsalarımız hazır, okul yapmaya devam ediyoruz. Bu noktada katkı sunan hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Şehrimize Dünya Bankası’nın projelerinden de ciddi anlamda yatırım geldi, bakanlığımızın yatırımları da söz konusu. Biz eğitim yatırımlarıyla ilgili her alanda faydalanıp, yönetmeye çalışıyoruz. Ülkemizdeki yatırımların Adana olarak aldığımız payın yüksek olduğunu çok rahat olduğunu söyleyebilirim.

Yüz yüze eğitim başlarken, öğrencilere söylemek istedikleriniz var mı?
İnşallah yüz yüze eğitime başlayacağız. Ara verdiğimiz sürenin, vermiş olduğu yaranın boyutunu görmek gerekir. Biz öğrencilerimizi özledik, eminim ki onlar da bizi özlemişlerdir. Yüz yüze eğitime geçmeyi başarabilirsek akabinde birçok şey güzel olacak. Öğretmenlerimiz, öğrencilerini büyük bir hasretle kucaklamaya hazır. Açığımız ve eksiğimiz kalan noktaları kapatacağız, bu dönemde öğrencilerimizin de bizimle birlikte hareket etmesini bekliyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı sayın müdürüm?
Bu süreci baştan sona büyük bir fedakârlıkla yöneten öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Okul yöneticilerimize, il ve ilçe yöneticilerimize, eğitim çalışanlarının tamamına teşekkür ediyorum, iyi ki varlar. Bu süreçte bize destek olan, süreci daha iyi ve daha sağlıklı yönetmemizde bize destek olan bütün velilerimize teşekkür ediyorum.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER