‘Ciddi bir yeşil alan eksiğimiz var’

‘Ciddi bir yeşil alan eksiğimiz var’

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Meryem Tuncel, Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül, Başyazar Adem Aköl ve Gazette personelini ziyaret etti. Uzun yıllar Adana’dan, hatta Türkiye’den uzak yaşayan Rektör Tuncel, rektörlük ataması ile döndüğü Adana’yı nasıl bulduğunu Gazette’ye anlattı. Prof. Dr. Tuncel, ‘’Gönül isterdi ki Adana büyüyüp, gelişirken kentsel yeşil alanlar da aynı oranda artsaydı, maalesef ciddi bir yeşil alan eksiğimiz var. Ama tüm bunlara rağmen Adana’yı çok seviyorum’’ dedi.


İşte ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Tuncel ile gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;


Sayın Tuncel, öncelikle Adana’ya hoşgeldiniz. Uzun yıllar sonra Adana’dan, Türkiye’den uzak yaşadınız. Bu bağlamda Adana’yı nasıl buldunuz?


Uzun yıllar Amerika’da yaşamış olmama rağmen ülkemle bağımı hiçbir zaman koparmadım. Bulduğum her fırsatta mutlaka ülkemi ve ailemi ziyarete geliyordum. Türkiye hızlı gelişen ve değişen dinamik bir ülke, her yer gibi Adana da oldukça büyüdü ve nüfusu arttı. Hiçbirimizin çocukluğundaki Adana değil elbette, kentler nüfus bağlamında belirli bir büyüklüğü aştığı zaman orada yaşayanlar o kente aidiyet duygusunu maalesef kaybediyor. Artık burası önemli bir metropol ve o eski günlerdeki herkesin birbirini tanıdığı sıcak mahalle ortamını bulabilmeniz mümkün değil. Bu tabi gerçekten üzücü. Bununla birlikte gönül isterdi ki Adana büyüyüp, gelişirken kentsel yeşil alanlar da aynı oranda artsaydı, maalesef ciddi bir yeşil alan eksiğimiz var. Ama tüm bunlara rağmen Adana’yı çok seviyorum. Adana’ya her gelişimde uçaktan baktığımda kente nefes aldıran yerlerin sadece Seyhan Nehri ile Seyhan Barajı Gölü etrafındaki açık ve yeşil alanlar ve Çukurova Üniversitesi Kampüsü olduğunu görüyorum. Bu durum üniversite olarak Adana’ya olan sorumluluğumuzu önemli ölçüde artırıyor. Kentle ilgili birçok önemli başka konular da var ama betonlaşma herkesin özellikle çocuklarımızın hayatına doğrudan dokunan bir konu. Tarım alanlarımızı da mutlaka korumamız lazım ve bunun ne kadar önemli olduğunu pandemi döneminde daha çok anladık.


‘ÇÜ, ADANA’YA MÂL OLMUŞ ÖNEMLİ BİR DEĞER”


Adana, Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin önemli bir değeri. Sizce Adana nasıl daha tanınır bir hale getirilir?


Adana’nın insanını, doğasını, mutfağını ve köklü  bir üniversiteye sahip  olma

özelliğinin ön plana çıkartılması gerekiyor. Adana insanı gerçekten sıcak kanlı, misafirperver ve hepsinden önemlisi hoşgörülü. Gerçekten sokağa çıktığınızda çok farklı düşüncede ve hayat tarzında olan herkes bir arada sorunsuz bir şekilde yaşıyor, bu çok önemli, toplumsal hoşgörünün önemli bir örneğidir Adana. İşte bu zenginlik ve hoşgörü sayesinde buradan birçok başarılı sanatçı, bilim insanı ve iş insanı çıkmıştır. Bu güzel şehrimiz bulunduğu konum itibariyle dağ, nehir, ova ve denizi olan olağanüstü bir coğrafyaya sahip, yazın birkaç ay sıcak ama yılın büyük bir bölümünü konforlu bir şekilde geçiriyoruz.  Çevremizde çok güzel yerlerimiz ve zengin bir kültürümüz var. Bu zenginliğe verimli topraklar eklenince her ürünün yetiştiği Çukurova, bu kez bir gastronomi merkezi olarak karşımıza çıkıyor. İnsan zenginliğimiz ve ürün çeşitliliğimiz müthiş bir mutfak yaratmış, uzun yıllar yurtdışında yaşamış biri olarak bunun kıymetini bilip hak ettiği değeri vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Son olarak Üniversitemiz de Adana’ya mâl olmuş önemli bir değer, üniversite Adana’yı geliştirmiş Adana da üniversiteyi. Yurtiçi ve yurtdışında şehrimizi ve üniversitemizi bir arada tanıtmamız gerekiyor, çünkü gerek akademik olarak gerekse eğitim olarak ne kadar iyi olursanız olun öğrenci tercihlerinde üniversitenin bulunduğu şehir çok büyük rol oynuyor. Tabi bunun yanında üniversitemizin akademik başarılarını da mutlaka daha fazla tanıtmamız gerekiyor. Adana’nın belki birçok farklı tanıtılacak yönü var ama aklıma ilk gelenler bunlar.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER