‘Değişime ihtiyaç var’

‘Değişime ihtiyaç var’

Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün liderliğinde kurulan Türkiye Değişim Partisi’nin Adana İl Başkanı Hakan Malgaf, çiçeği burnundaki partilerini ve Adana’daki çalışmalarını Gazette’ye anlattı. Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Hüseyin Gül ve muhabirlerimizden Işılay Karagöz’e konuşan Başkan Malgaf, önemli açıklamalarda bulundu. En büyük hedeflerinin Türkiye’de değişimi sağlamak olduğunu vurgulayan Malgaf, “Ülkemizin değişime ihtiyacı var. Partimizin en büyük ilkesi bu değişimi sağlayarak hizmet vermek. İktidar yorgun, muhalefet daha da yorgun. Türkiye’de bu değişimi sağlayacağız. Yeni heyecan, yeni enerji ve yeni kadroyla ülkemizin en iyi yerlere gelmesine talibiz. Halkımız bunun karşılığını mutlaka verecektir” dedi.


İşte TDH Adana İl Başkanı Malgaf ile gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz, Hakan Malgaf kimdir?

1975 yılında Almanya’da doğdum, yüksek eğitimimi orada tamamladım. Yaklaşık 15 senedir Türkiye’de yaşıyorum. Önemli STK’larda bölge başkanlığı yaptım, bir siyasi partide il başkan yardımcılığı yaptım. Yaklaşık 6 ay önce o partiden istifa ettim. En doğrusunu bulmak kısmetmiş ve Türkiye Değişim Partisi’ne katıldım. Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül önceden tanıdığım, sempati duyduğum bir liderdi. Bana da bu partide yer almak nasip oldu.

Türkiye Değişim Partisi ile yollarınız nasıl kesişti?

Ben en son görev aldığım partiden istifa ettikten sonra başka partilerden çok fazla teklifler gelmişti ama ben inanmadığımı inandıramam diye kabul etmiyordum. Daha sonra Ankara’da çok sevdiğim dostlarım çağırdılar. Bana, “Adana’da böyle bir oluşum var, Adana’ya sahip çıkmanı çok isteriz” dediler. Mustafa Sarıgül ismini duyunca müthiş heyecanlandım, “hemen geliyorum” dedim. Türkiye Değişim Hareketi’ni de takip ediyordum ve partileşme sürecine girdiğinde de mutlu oldum. “Bu yolda mutlaka benim de olmam gerekiyor” dedim. Sağ olsunlar onlar da teveccüh gösterip, bu görevi bana verdiler. Böyle yollarımız kesişmiş oldu.

“BU DEĞİŞİMİ MUTLAKA SAĞLAYACAĞIZ”

Sayın Mustafa Sarıgül önderliğindeki Türkiye Değişim Partisi’nin kuruluş amacı nedir?

Bizim en büyük hedefimiz değişimi sağlamak. Ülkemizin değişime ihtiyacı var. Partimizi şahıslar kurmadı, milletimizin değişim üzerine olan yoğun talebinden dolayı kuruldu. Partimizin en büyük ilkesi bu değişimi sağlayarak hizmet vermek ve bu yolda emin adımlarla yürüyoruz. İktidar yorgun, muhalefet daha da yorgun. Türkiye’de bu değişimi sağlayacağız. Yeni heyecan, yeni enerji ve yeni kadroyla ülkemizin iyi yerlere gelmesine talibiz. Halkımız bunun karşılığını mutlaka verecektir.

Türkiye Değişim Partisi ideolojik olarak kendisini nasıl tanımlıyor?

Sağ-Sol davaları; insanları birbirine düşürmek ve kutuplaştırmak için zamanında icat edilmiş kavramlardı. Genel Başkanımız Sayın Mustafa Sarıgül sağ ve sol elini birleştirip, “artık birlik ve beraberlik var” diyor. Biz elimizden geldiğince kimseye memleketini bile sormuyoruz. Bu durumu bir kıstas olarak gördüğümüzü düşünmesinler diye. Hepimiz kardeşiz, memleketimizin hayrını istiyoruz. Kişisel değerleri kenara bırakıp, ortak değerlerimize sahip çıkmalıyız. Bizim için ortak değerlerimiz önemli. Bu değerlerimize saygı gösteren herkese kapımız açık. Biz Atatürk’ün ilkelerini savunuyoruz, cumhuriyetin değerlerini geliştirerek korumak istiyoruz. Evrensel hukuk kurallarına uyuyoruz. Tüm inançlara saygılıyız, laikliği savunuyoruz. Üretimi destekliyoruz ve insan emeğini korumak istiyoruz. Millet olarak toplumsallaşmayı özledik ama insanın toplumsallaşabilmesi için birey olduğunu kabul etmesi gerekiyor. İnsanın birey olması için ekonomik özgürlüğünün olması gerekiyor yoksa o insan toplumda karşılığını bulamıyor, yer edinemiyor. Yeni kurulan partiler de dâhil olmak üzere tek demokratik parti biziz. Bir tek bizim partimiz farklı tüzüğe sahip. Çünkü bizde delege sistemi yok. Delege hâkimiyetine son verdik.

Gördüğümüz kadarıyla parti olarak kadın ve gençlere bayağı önem veriyorsunuz. Bunun özel bir sebebi var mı?

Kadın kollarımız ve gençlik kollarımız bizim olmazsa olmazımız. Her yere bir kadın dokunuşu lazım. Çünkü bir kadının dokunuşunda her zaman bir anne şefkati vardır. Türkiye’de ilk kadın sığınma evlerini Şişli Belediye Başkanlığı döneminde sayın genel başkanımız yaptırdı. İlk down sendromlu çocuklara çalışmaları ve sosyalleşmeleri için işletme açan yine bizim genel başkanımız. Çok büyük çalışmalar yaptı bu tarz konularda. Yani kadınlara verdiği değer, o zamandan belliydi. Kadınlar ve gençler hem şarj dinamomuz hem de akümüz. Onlar olmazsa damara kan gitmez.

Peki, sadece kadınlara ve gençlere yönelik herhangi bir projeniz veya çalışmanız var mı?

Bizim Gençlik Politikaları Başkanımız, Kadın Politikaları Başkanımız var. Bir de onların kendi teşkilatlanması var. Mesela benim 15 birim başkanım varsa onların da 15 birim başkanı var. Bunları istiyor ve destekliyoruz. Gençlerimizin de kadınlarımızın da kendi kadrosu, mahalli temsilcileri olsun istiyoruz. Yani il yönetimiyle eşit durumdalar. Hem il yönetiminin içindeler hem de ayrı bir teşkilatlanmaya sahipler. Bu özgürlüğü kadınlara vermek zorundasınız. Sadece vereceğiniz doğrultuda çalışmalarını isterseniz, başarılı olma şansınız yok. Bırakacaksınız ki kendi teşkilatlanmalarıyla çalışsınlar. Keza gençler de öyle. Çok iyi organize olmaları, kendi başlarına örgütlenmeleri lazım. Kendi başlarına karar verebiliyor olmaları lazım. Tabi biz takip edeceğiz ama onlara da o özgürlük alanını bırakmamız gerekiyor. Gelecek dönemde de kadın kollarımızın yapacağı çok güzel projeler var. Tabi pandemi sürecinde olduğumuz için kimseyi zor duruma sokmamak adına biraz daha yavaş ilerliyoruz ama gençlik kollarımızın da kadın kollarımızın da çok güzel projeleri var ve onları hayata geçirdikleri an çok ciddi bir karşılık alacaklar.

“ÇOK CİDDİ VE GÜZEL PROJELERİMİZ VAR”

Partiyi kurmadan evvel Adana’da ne gibi çalışmalar yaptınız, parti kurulduktan sonra neler yaptınız ve yapacaksınız Sayın Malgaf?

Yaklaşık 10 seneden fazladır ben Adana’da siyasetle uğraşıyorum. Yani bir altyapısı vardı zaten. Bir de yaptığınız ticaretlerle alakalı ciddi bir çevremiz vardı. Çünkü burada sadece siyasi değil, aynı zamanda bir ticari geçmişimiz de var. Fakat Türkiye Değişim Partisi’ne geçip; onun bir ferdi olmak, mücadele etmek bizim çoğu planımızı değiştirdi. Çünkü gerçekten çok inandığımız ve güvendiğimiz bir davadayız. Değişim şart ve insanların değişimi bu kadar kabullenmesi bizi sürekli ileri götürüyor. Dolayısıyla en iyisini, en güzelini yapmak konusunda insanların bu geri dönüşü bizi kamçılıyor. Biz de gerçekten insanların hak ettiğinin en güzelini yapmaya çalışıyoruz. Onların bu teveccühünün karşılığını vermeye çalışıyoruz. Hem örgütlenme hem organizasyon konularında olsun en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bu sayede biz de kendimizi geliştiriyoruz. Mesela bizim ekiplerimiz, Adana üzerinde çok ciddi projeler yapmayı başladı. Mesela, yeni otogardan tutun da Karataş yoluna kadar projelerimiz var. Birkaç gün sonra bunların hepsi hazır olacak. Seçim falan yok ortada ama biz çalışıyoruz, proje yaptırıyoruz. Çizdik, verdik ve uzman ekip arkadaşlarımız bu projeleri 3D olarak hazırlıyorlar. Bunlar çok ciddi projeler ve biz bu projelere şimdiden başladık. Bunları yapmak için insanlar hep bir yerlere gelmeyi bekliyor. Zaten sıkıntı da orada. Sen önce yap, hazırla görülsün. Eğer amaç hizmet etmekse nerede oturduğumun önemi yok ki. Ya da seçimlere gerek yok. Hazırlanmış çok ciddi projelerimiz var. Bunlara başladık ve yapıyoruz. Çünkü Adana’da karşılığını bulduk. Çok güzel geri dönüşler oluyor. Dolayısıyla sana güvenen bu kadar insan varsa senin de bunun karşılığını vermen gerekiyor. Genel başkanımız gençlik kolları başkanı ruhuyla çalışırken, benim burada il başkanı olarak oturmamın bir anlamı yok. Benim ekibimle beraber dışarıda olmam, insanların derdini dinlemem lazım. Benim konumum ve yetkim belli. Benim bir şekilde Adana’daki sorunları genel merkezdeki mercilere ulaştırmam lazım. Çünkü ben kendimi Adana’ya adamışım. Bunu da makamımda oturarak yapamam. Yani sorun nerdeyse, bizim de orada olmamız lazım.

Peki, pandemi süreci herkesi etkiliyor, belki siz siyasetçileri daha fazla etkiliyordur. Bu süreç olmasaydı parti olarak hazırlık aşamasında farklı olarak neler yapardınız?

Öncelikle bizim açılışımız… Eğer pandemi süreci olmasaydı biz çok insanı, STK’ları, dernekleri, organizasyonları davet etmek isterdik. Maalesef hiçbirini davet edemedik. Açılışımızı dahi yaklaşık 150 – 200 kişiyle yaptık. O da kimseyi davet etmediğimiz halde bu sayılara ulaştık. O açılışın daha büyük bir katılımla olmasını çok isterdim. O açılışı meydanda yapmayı çok isterdim ben. Genel başkanımızın sesini bütün Adana duysun isterdim ama maalesef pandemiden dolayı yapamıyoruz. Tabi bu süreçte kadın kollarımız, gençlik kollarımız çok hazır durumda. Kapı kapı dolaşıp, herkesin evine kadar gitmek istiyorlar. Tabi insanları da tedirgin etmek istemiyoruz. Bu konuda biraz sıkıntı yaşıyoruz. Broşürlerimizi hazırladık, maskelerimizle birlikte kapı kapı dolaşıp, teslim edeceğiz. Pandemi süreci olmasaydı eğer bütün bunları daha anlamlı ve verimli bir şekilde yapardık. Yine yapacağız bunları ama daha dikkatli, daha kısıtlı imkanlarla yapacağız. Şu an yaptığımız toplantıları dijital ortamda yapmaya çalışıyoruz ama ruh yok tabi. Bizler genel başkanımızla canlı kanlı görüşmek istiyoruz. O yüzden biraz zor oluyor bizim açımızdan. Bizim genel başkanımız biraz farklı bir insan. Sadece genel başkan değil, aynı zamanda bir ağabey. Genel Sekreterimiz Hasan Aydın da öyle mesela. Bu insanlar bizim sadece idarecilerimiz değil, ağabeylerimiz, akıl hocalarımız, büyüklerimiz. Biz genel başkanımızın hızına yetişmeye çalışıyoruz. Müthiş bir heyecanı var. Biz onun hala gençlik ruhuyla çalıştığına inanıyor ve onun hızına yetişmeye çalışıyoruz. Sadece Adana’ya değil bütün illere aynı yakınlığı gösteriyor. Bu yüzden biz kendimizi bir partiden çok, büyük bir aile içerisinde görüyoruz. O heyecanla, o şevkle çalışıyoruz. Belki de başarımızın sırrı da bu. Bu tamamen genel başkanımızla, genel sekreterimizle, kurucuların vermiş olduğu sıcaklıkla alakalı. Doğru yerde olduğumuzu her gün hatırlatıyorlar bize. Tutumları ve davranışlarıyla bizi son derece heyecanlandırıyorlar. Biz de bunu buraya yansıtıyoruz. Mesela benim yönetimim bir gün görüşmezse benimle, hemen arıyor. Özlüyorlar çünkü o heyecanı hissetmeleri gerekiyor. Bu çok önemli bir şey. Biz sadece oy almaya gitmiyoruz insanlara, biz gönül almaya, sevgi almaya gidiyoruz. Logomuz belli, insanların kalbine girmek için gidiyoruz. Biz insanların daha önce hangi siyasi partiye oy verdiklerine bakmıyoruz, bizim hiç ilgi alanımıza girmiyor. Şu an kalplerine girebiliyor muyuz, gönlünüzü alabiliyor muyuz, bizim için önemli olan bu. Çünkü siyaset uzun bir maratondur. Yarın siyasi konjonktür neyi getirir bilinmez ama şu anda biz kalplere girmeye çalışıyoruz ve “Mustafa Sarıgül’ün selamı var” dediğimiz herkes, bizi çok sıcak karşılıyor. Çünkü eskiden gelen bir sıcaklık var. Genel başkanımız her yerde çok seviliyor. Biz siyasi görüşü ne olursa olsun vatandaşlarımız, bizi çok güzel karşılıyorlar. Çünkü herhangi bir önyargı yok bize karşı. Bizim genel başkanımız Şişli Belediye Başkanı iken Doğuya yaptığı yardımların haddi hesabı yok. Umre’ye gönderdiği binlerce insan var. Dolayısıyla insanlar çok seviyor, karşılığını çok güzel alıyoruz.

“ADANA’DA BAŞARI ÇOK ÖNEMLİ”

Adanalılara ne söylemek istersiniz Sayın Malgaf?

Adanalılara öncelikle teşekkür ederim. Bize gösterdikleri ilgiden dolayı ben son derece mutluyum ve teşekkür ediyorum. Hiç merak etmesinler; inşallah Adana en yakın zamanda “büyükşehir” olacak. Çünkü ne yazık ki Adana bu zamana kadar “büyük köy” olmaktan öteye gidemedi. Fakat büyükşehir olacak. Biz projelerimizi hazırlıyoruz, bütün araştırmalarımızı yapıyoruz. Adana’nın daha iyi olması için, inanın gece gündüz çalışıyoruz ve biz kararlıyız; Adana’ya sahip çıkacağız. Ekibimizle; Adana’nın zorluklarını da anlatacağız, sahip de çıkacağız, ilerlemesi için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Zaten sayın genel başkanımız değişimi Adana’dan başlattı. İlk açılan “İktidara Hazırlık Merkezi” Adana oldu. İlk burayı açtı, ilk benim mazbatamı verdi ve ateşi buradan yaktı. Biz de bunun hakkını vereceğiz. Adanalıların gönlü rahat olsun, değişimi beraber sağlayacağız. Özellikle gençlerimize sesleniyorum; Avrupa’ya gitmeyin, gelin hep beraber Türkiye’yi değiştirelim. Bir gencimizin ülkemizden, şehrimizden çıkıp Avrupa’ya gitmesi, sorunu ötelemekten başka bir şey değil. Çünkü yarın buraya geri döndüğü zaman, daha büyük sorunlarla karşılaşacak. Orada kaldığı dönemde sadece sorunlardan kaçmış olacak, burada hiçbir şeyi çözmüş olacak. Dolayısıyla çareyi Avrupa’da aramaktansa, burada çare var, gelin değişimi beraber sağlayalım. Gençlerimizle, kadınlarımızla, yaşlılarımızla hep beraber kol kola, omuz omuza Türkiye’yi değiştirelim. Biz değişime kendimizden başladık ama Türkiye’yi de değiştirelim ve Adana da bu nokta da çok belirleyici bir yer. Çünkü Adana çok kozmopolit bir yer. Adana çok önemli bir yer. Eğer Adana’da başarılıysanız, Türkiye’de başarılı olursunuz.

Peki, ‘değişim ateşi’nin ilk olarak Adana’da yanmasının özel bir nedeni var mı?

Evet, 01. Yani 1 numaradan başlamayacaksınız da nereden başlayacaksınız? Adana hem 1 numara olduğu için hem de sayın genel başkanımızın bana vermiş olduğu bir söz vardı. O sözünü de yerine getirdi. Çünkü verdiği söze çok sadıktır. Verdiği sözü tutamama gibi bir şey literatüründe yok. Söz verdiyse mutlaka yapar. Sağ olsun Adana’ya jest yaptı, biz de genel başkanımızın Adana’yla başlamasından onur duyduk. Adana halkı, değişime hazır. Değişim buradan başladı ve kol kola, omuz omuza beraber yürüyeceğiz. Önemli olan Adanalıların bu değişimin içinde yer almaları. Daha önceki siyasi görüşlerini bir tarafa bıraksınlar, önemli olan ortak değerlerimizdir ve bizim partimiz de ortak değerlerimize çok önem veriyor. Hudut birliğimize, bayrak birliğimize çok önem veriyoruz. Bunlara önem veren herkesle de yol yürürüz. Herkese kapımız açık. Dolayısıyla Adanalıları değişim çatısı altında birleşmeye davet ediyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir? 

Size çok teşekkür ederim. Değer verip geldiniz, röportajımızı aldınız. Bu, bizim için mutluluk verici bir şey. Tanıştık, sohbet ettik, bu da bizi onurlandırdı. Bütün Gazette ailesine çok teşekkür ederim. Kapımız her zaman açık size, her zaman bekleriz. 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER