Deva Partisi Adana İl Başkanı Kısacık: “Adana hak ettiği vizyonu bulacak”

Deva Partisi Adana İl Başkanı Kısacık: “Adana hak ettiği vizyonu bulacak”

Deva Partisi Adana İl Başkanı Sadullah Kısacık, Gazette’ye önemli açıklamalarda bulundu. Muhabirlerimizden Işılay Karagöz’e konuşan Kısacık, “Adana, hak ettiği yeri bulamamış, hak ettiği büyümeyi sağlayamamış ve bu anlamda tıkanmış bir şehir. Adana’yı vizyon sahibi yöneticilerle buluşturmak istiyoruz” dedi.

Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?
2002 yılında gençlik kollarından başlayarak adım adım siyaset hayatının her kademesinde bulundum. 16 Temmuz 2020 itibariyle Deva Partisi Adana İl Başkanlığı’na seçildim.

Adana halkı Deva Partisi’ni nasıl karşıladı?
Sayın Genel Başkanımız Ali Babacan parti kurma yoluna çıkıyorum dediğinde, Adana’da yaklaşık 2 bin kişi gönüllü olmak için başvuru yaptılar. Ben il başkanı olarak göreve geldiğimde gönüllülerden oluşan çok güzel bir yapı vardı. Biz de hemen mülakatlara başlayıp il yönetimimizi oluşturduk. Adana ve Türkiye için bir şeyler yapmak isteyen, daha önce hiç siyasete girmemiş kesimden başvurular geldi. Sayın Genel Başkanımız Ali Babacan’ın duruşunu, şimdiye kadar ki performansını başarılı bulup, bu liderin bundan sonra da güzel işler yapacağına inanan, Türkiye’de artık ideolojinin bitmesi gerektiğini, kaliteli bir kadronun, liyakat tarzıyla yapılması gerektiğine inanan ciddi bir kesim Deva Partisini umut olarak görüyorlar ve buna da gönüllü olarak destek veriyorlar. Biz gönüllülerimizle beraber teşkilatlanmaya devam ediyoruz. Bu şekilde Adana il teşkilatımızı oluşturduk. Adanalı hemşerilerimizin Deva Partisi’ne çok ciddi bir teveccühü var.

Deva Partisi’nin vizyon ve misyonunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Son 20 yıl içerisinde siyasette ciddi bir tıkanma yaşanıyor. İktidar partisi gittikçe yıprandı, bir takım ittifaklar duruş değiştirdi. Bazı partilerin kimlikleri yok oldu. Bunların yanı sıra muhalefet tarafında da bir umut ışığı olmadığını görüyoruz. Deva Partisi kurulana kadar, muhalefet partilerinde şu parti işi çözer denilebilecek veya seçmenin gidebileceği bir parti yoktu. Seçmen iktidar partisinden memnun değil ama muhalefete de oy vermek istemiyor. Partimizin kurulmasıyla birlikte, her partiden ciddi bir teveccüh var. Geçmişte diğer partilerde siyaset yapmış kişilerle birlikte tek çatı altında toplandık. Bu durum bizim merkez bir parti olduğumuzu, belirli bir teveccüh aldığımızı gösteriyor. İlk seçimde iktidar olma hedefiyle yola çıkmış bir partiyiz. Biz artık Türkiye halkının ideoloji kavgasından kurtulmasını istiyoruz. Seçmeni birbirine kırdırıp, kutuplaştırarak, her partinin bir arka bahçesinin oluştuğu bir seçim sisteminden çıkartıp, liyakat ve sorun çözme bazlı yani siyaseti fabrika ayarlarına döndürmemiz gerekiyor. Şu an siyaset maalesef halkın beklentilerine ve ihtiyaçlarına cevap verecek durumda değil. Hiçbir parti kendi yanlışına yanlış demiyor, çünkü diğer partileri düşman olarak gördükleri için ellerine malzeme vermek istemiyorlar. Sayın Genel Başkanımız her zaman söyler, biz kadro hareketiyiz. Bizim kongrelerimizde bile genel başkanımızın fotoğrafı yok. Türk bayrağı, Atatürk bayrağı ve Deva bayrağı olur. Çünkü tek kişi büyük işler yapamaz. Türkiye gibi bir devlet tek bakışla yönetilemez. Bizim Genel Merkez Yönetim Kurulumuza bakıldığında çok eski siyasetçi bulunmaz, hep kendi işlerinde başarılı, siyasete yeni girmiş kişiler ama yarın fırsat verildiğinde kendi alanlarında çığır açacak kişiler var.

Türkiye’nin güncel siyasi durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Siyaset sorun çözmek için yapılır, ideolojik kavgalarla olmaz. Ülkedeki işsizlik mi var, ekonomi mi kötü durumda, hayat pahalılığı var mı, refah seviyesi mi düşük, çiftçinin sorunları mı var, işçinin, memurun, emeklinin sorunları mı var gibi sorunları nasıl çözerim, hangi düzenlemeler yaparak halkımızın refahını artırırım diyerek siyaset olur. Bunların programları yapılmalı, sonrasında da ben bunları kiminle yaparım nasıl bir kadro kurmalıyım ki bu saydığım sorunlar çözülsün. O kadroyu da kurduğunuz zaman iş biter. Biz artık siyasetin liyakat temelli gitmesine inanıyoruz. İşin ehli, işini uzmanca yapan ve sorun çözen siyaset tarzına geçelim diyoruz. Artık ülkemizin geleceğini konuşmamız gerekiyor. Şu an milletimizi heyecanlandıracak, bir vizyon çizecek, Türkiye 10 yıl sonra şurada olacak diyebilecek bir vizyon yok. Türkiye birçok noktada bırakın geleceği düşünmeyi ve geleceğe umutla bakmayı, Türk halkı artık 2002 yılının da gerisine döndü.

Parti logonuz ne anlam ifade ediyor?
Partimizin logosunda da görüldüğü gibi, bir damla düşüyor ve filiz oluşuyor. Ben bir şeye deva olmak istiyorum diyen herkes bizim için deva damlasıdır. Kişiler düştükleri yere bir damla, deva olsunlar istiyoruz. Siyasetteki en önemli misyon dokunulan yerleri iyileştirmek olmalı. Hepimiz bulunduğumuz yeri güzelleştirmek, yaşanılabilir hale getirmekle sorumluyuz. Siyaset yalan söyleme, umut vaat etme, birbirinin ayağını kaydırma yeri olmamalı. Siyaset kötü bir şey değil, ülke yönetimidir. Herkes kendini bir damla gözüyle görürse eğer daha iyi bir hale gelir.

Gündemde olan erken seçimle ilgili ne düşünüyorsunuz, partiniz erken seçime hazır mı?
Türkiye genelinde 81 il başkanlarımız belirlenmiş durumda, ilçe teşkilatlanmaları devam ediyor. 1 Temmuzdan itibaren olacak her seçime hazırız. Deva Partisi olarak hızlı bir şekilde, belki de bir rekor seviyede ilerleme sağladık. Ülke genelinde katılım olmasaydı biz bunu gerçekleştiremezdik. Her geçen gün artan bir grafiğimiz var. Erken seçim olur mu olmaz mı bu konu hep tartışılıyor ama bana göre 2022’nin son baharından önce herhangi bir seçim olacağını düşünmüyorum.

Adana ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Yıllardır siyasetin içerisindeyim ve Adana’dayım. Adananın sorunlarını, tıkanıklıklarını birebir biliyorum. Adana için en önemli nokta, vizyon sahibi yöneticiler belirlemektir. Bu kentin temel karar vericilerinde vizyon sahibi, kendini yetiştirmiş, gittiği yeri damla olup yeşertecek, iyileştirecek kişileri seçtiğiniz zaman tüm sorunlar otomatikman çözülür. Liyakatli ve vizyon sahibi kadrolar belirlenmeli. Bu durum gerçekleşmediği zaman da işte bu şekilde ne kendileri proje üretebilir ne de kaliteli projeden anlayamazlar. Öyle bir şehirde yaşıyoruz ki, geniş bakışa sahip olduktan sonra afaki projeler üretmene gerek yok. Çok güzel bir iç gölümüz var, insanlar oradan olması gerektiği gibi faydalanamıyor. Yumurtalık ve Karataş gibi bakir sahillerimiz var ama Adanalılar bu denizden ne kadar yararlanabiliyor. Bir tarafımız Toroslar, bir tarafımız göl, bir tarafımız deniz, Seyhan ve Ceyhan gibi dünyaca önemli iki nehir ve bu nehirlerin suladığı dünyanın en önemli ovalarından birisi olan Çukurova’nın bulunduğu bir ilde refah ve bolluk kendiliğinden oluşuyor zaten. Ama biz belirli bir süreden sonra bu şehri yönetememişiz. Adana hak ettiği yeri bulamamış, hak ettiği büyümeyi sağlayamamış ve bu anlamda tıkanmış bir şehir. Adana’yı vizyon sahibi yöneticilerle buluşturmak istiyoruz, gerisi projelerle gelir.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?
Türkiye siyaseti 9 Mart 2020 tarihi itibariyle Deva Partisiyle tanıştı. Deva Partisi gerek şehrimizde, gerek ülkemizde siyasetin yapılış tarzını değiştirecek. Siyasetteki kalite yükselmeden ne kültürümüz, ne ekonomimiz, ne sosyo-ekonomimiz yükselemez. Siyasete kaliteyi ve liyakati getirmemiz lazım. Siyasi partililer kavga ederek bu ülkeye fayda sağlayamazlar. Bu ülkede kafa kafaya vererek bir şeyler yapan ve bunu sağlayacak iklim olması lazım. Biz Deva Partisi olarak kimseyle kavga etmeden, kimseyi ötekileştirmeden, kimseyi düşman ilan etmeden makul olacağız. Siyasi gözlüklerimizi sadece masada siyaset tartışırken takacağız, ama dışarıda kardeşçe yaşayacağız. Herkesin hayat görüşüne sonuna kadar saygılıyız. Partimizde farklı görüşlerin olmasını zenginlik olarak görüyoruz. Söz konusu ülke çıkarları olunca görüşlerimizi birleştirmeliyiz. Bir ülkenin ileriye gidebilmesi için ilk önce kendi içerisinde bir siyasal birliğin sağlanması lazım. Bunu sağlayacak olan tek parti de Deva Partisi’dir. Biz bu ülkede her kesimden, her görüşten kişilerin rahatlıkla siyaset yapabilecek olmalarına talibiz. Siyasi parti iklimi oluşturup, Türkiye’nin sorunları bu iklimle çözeceğiz inşallah.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER