Doğan İnci: Adana halkını sıcak buldum

Doğan İnci: Adana halkını sıcak buldum

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül ve Gazette Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Başyazarı Adem Aköl Adana Emniyet Müdürü Doğan İnci’yi ziyaret etti.  İnci, “Adana’yı çok sıcak bulduk. Yakın bir coğrafyadan 1 buçuk saatlik bir mesafeden Kahramanmaraş’tan geldim. İnsanıyla kadim bir şehre geldik” dedi. 

Öncelikle Adana’yı nasıl buldunuz?

Adana’yı çok sıcak bulduk. Yakın bir coğrafyadan 1 buçuk saatlik bir mesafeden Kahramanmaraş’tan geldim. İnsanıyla kadim bir şehre geldik.

Adana’nın suç oranını duymuşsunuzdur, Adana’ya geldikten sonra o suç oranıyla karşılaştınız mı?

Evet, Adana hareketli bir şehir. Kendine özgü olay türleri var ama pandemi tüm illerimizi etkileyip yüzde 20’lik bir düşüş oldu.

Basında çıkan bu Adana ismi sizce hak ediyor mu, yoksa abartıyorlar mı?

Basın olayın magazin kısmıyla ön plana çıkarmayı sever. Adana’nın homojen yapısı yok. Adana’nın değişik gruplardan bir göçü olduğu için hareketli bir şehirdir. Yoksa Adana’nın geçmişinde Çukurova’nın insanlarında bir sıkıntı yok. Adana abartılacak kadar bir şehir değil, sadece magazinsel ön plana çıkıyor. Adana’nın diğer illerden bir farkı yok. Adana’nın dezavantajı göç almış. Burası Doğu’dan Anadolu’ya geçişin ilk basamak yerlerinden.

Geldiğinizden bu yana sizi en çok yoran ne oldu?

Pandemide 1. yıla giriyoruz ve bayağıda piştik. Pandemi bizim asli görevimiz olmadığı için orada personelimizi kullanıyoruz.  Trafiğe, asayişe ve diğer hizmetlere ağırlık veriyoruz, ama aynı zamanda da bölünüyoruz. Bu arada pandemiden 2 arkadaşımızı kaybettik. Bu alanda çok yoğun çalışıyoruz. Herkes hafta sonları evinde olurken bizim 2500 personelimiz hafta sonu dışarıda olacak. Çünkü o caddeleri sokakları tutan bizleriz. Bu 2500 arkadaşımız o cadde ve sokakta maske takın, eldiven takın ve ehliyetinizi verin derken eline alıyor ve buda bizim gibi her arkadaşımız her an tehdit altında kalıyor. Ama bizi en çok trafik yoruyor. İnsanlar evlerine rahat şekilde gitmek istiyor ama trafik çok tıkanıyor. İnsanlara park alanı yapıp cadde ve sokakları büyütmemiz lazım.

Bununla ilgili sizin önerileriniz nelerdir?

Eskiden cadde ve sokakların tamamı valiliklerin ve emniyetlerin kontrol atındaydı. Ama şimdi Büyükşehir Belediye Başkanlığında UKM kuruldu. Şimdi emniyet park alanları lazım. Emniyet nereden park alanı açsın? Cadde ve sokakların büyütülmesi lazım. O bu konuda belediyelerimize büyük bir iş düşüyor. Acilen trafik yönünden alternatif yollara ihtiyacımız var. Biz arkadaşlarımızı en yoğun olduğu yerlere yönlendirip hızlandırmaya çalışıyoruz. O otobüsleri en azından bekletmeyip aksatmamak için tedbirler alıyoruz.

Yollarımız ve otoparklarımız yetersiz ama insanlarımızın da biraz daha eğitimden

geçmesi lazım değil mi?

Tabi ki bir trafik kazasında hemen yola caddeye değil, insana ve yayaya saygı göstermemiz lazım. Işıklı levhalarda yön ışık varsa onlara uymamız lazım. Onlar yoksa yaya geçidi varsa öncelik senin.

Bu konularda ne yapılması lazım?

Öncelikle okullardan başlayarak eğitim verilmesi lazım. İlkokuldaki ve anasınıfındaki çocuklara biz eğitimin doğrusunu verdiğimizde o 40 yaşına da gelse ‘bana böyle öğretilmişti, benim bu kurallara uymam lazım’ diyeceği için eğitim şarttır.

Adanalılara son olarak ne söylemek istersiniz?

Adanalılardan isteğimiz bizi takip ederek her konuda dertlerini bizimle paylaşıp bizimle olsunlar. Bizim burada bir başarımız varsa Adanalılarla beraber yapıp başaracağız. Ve son olarak bu pandemi döneminde maske ve mesafeye dikkat edip kurallara uyalım.

 

İnci’nin sultan papağanı, Adem Aköl’ün omzuna konunca ziyarette keyifli anlar yaşandı. Papağan herkesin yüzünde tebessüm yarattı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER