“Erdoğan, demokrasi tokadını vurmuş bir lider”

 “Erdoğan, demokrasi tokadını vurmuş bir lider”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Şehit Aileleri Vakfı Başkanı ve iş insanı Hamza Yoldaş, erken seçim tartışmaları, yeni partilerin bölgedeki son durumu, Kürt seçmenin tutumu ve HDP’nin kapatılma davasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erken seçim tartışmalarını değerlendiren Yoldaş, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, seçim zaferleriyle muhalefete defalarca demokrasi tokadını vurmuş bir lider. 2022 yılı içerisinde erken seçim olabileceğini tahmin ediyorum. Zannımca, 2023’e bu şekilde muhalefetin seçim karalamalarıyla gidilmez. İktidar kendisi için en uygun bulduğu dönemde bir seçim yapmayı düşünebilir. O da bu sene değil, muhtemelen gelecek yılın bahar aylarından sonra olur’’ dedi.

Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Hamza Yoldaş, Gazette’nin sorularını yanıtladı. İşte o yanıtlar:

Muhalefet partilerinin erken seçim çağrıları her geçen gün tekrarlanıyor, ancak Cumhur İttifak’ından yapılan açıklamalar olası bir seçimin 2023’te olacağı yönünde. Türkiye erken seçime gitmeli mi, Türkiye erken bir seçime hazır mı?

“Muhalefetin açmazları çözecek gücü yok”

Gitmeli mi sorusundan ziyade, halkın talepleri üzerinden değerlendirmek daha doğru olur. Muhalefet, elbette iktidarın içine düştüğü açmazlardan hareket ederek, erken seçim talebinde bulunuyor. Dünyadaki ekonomik daralma ve Covid-19 kaynaklı işsizlik sanki Türkiye’de yönetim zafiyeti algısı yaratıp, toplumsal sorunların artmasını gerekçe gösteriyor ve bu sorunların çözümü için böyle bir talepte bulunuyor. Bu son derece doğal bir tavırdır. Çünkü muhalefet böyle durumlarda erken seçim talebini dile getirir. Dile getirmezse zaten muhalefet olmaz. Ama muhalefet erken seçimi dile getirirken, iktidara geldiğinde bu açmazları çözecek gücü olmadığını da söylemiyor. Yani, seçmeni kandırmak istiyor ve erken seçim istiyor. İktidar ise, bunu belli bir zamana yaymaya çalışıyor. Özellikle ekonomi alanında yaşanan sıkıntıları, pandemiden kaynaklı problemlerin çözülmesini, aşılamanın yapılmasını ve olumlu bir ortamın oluşmasını beklemek zaten en doğrusu. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, seçim zaferleriyle muhalefete defalarca demokrasi tokadını vurmuş bir lider. Ama muhalefet, baskı otoritesiyle halkın talebi gibi göstermeye çalışıyor. İki tarafın da bu yaklaşımını görünce, 2021 yılı içerisinde erken seçim olma olasılığını düşük görüyorum.

Size göre erken seçim ne zaman olur?

“2022’de erken seçim olabilir”

2022 yılı içerisinde erken seçim olabileceğini tahmin ediyorum. Zannımca 2023’e bu şekilde gidilmez. İktidar kendisi için en uygun bulduğu dönemde bir seçim yapmayı düşünebilir. O da bu sene değil, muhtemelen gelecek yılın bahar aylarından sonra olur. 2022’nin şöyle bir önemi de var; şu an pek gündemde değil ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tekrar Cumhurbaşkanı olup olmayacağı konusu.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tekrardan cumhurbaşkanı olarak seçilir mi?

“Erken seçim kararı alınırsa Erdoğan bir dönem daha cumhurbaşkanı olabilecek”

Anayasada cumhurbaşkanının sadece iki dönem yapabileceğine dair bir hüküm var ve bu hükmün nasıl yorumlanacağı önemli. İktidar tarafı Erdoğan’ın bir önceki cumhurbaşkanlığının parlamenter rejim döneminde yapıldığını, dolayısıyla bunun geçerli olmayacağını, Erdoğan’ın adaylığında herhangi bir sorun bulunmadığını söylüyor. Muhalefet ise böyle bir ayrımın olmadığını, bir kişinin en fazla iki dönem cumhurbaşkanlığı yapacağı şeklindeki hükmün kapsayıcı olduğunu, böylelikle de Erdoğan’ın aday olamayacağını savunuyor. Bu nedenle böyle bir zamanda yapılacak bir seçimde bu tartışma kaçınılmaz bir şekilde muhalefetin ve iktidarın önünde duruyor. Ama 2022’de, yani muhalefetin hakim, savcı, adalete olan baskıcı ve hukuksuz tavrından yola çıkarsak, artık insanların hukuka olan güvenini hakim ve savcıları töhmet altında bırakarak etkilemeye çalışıyor. Seçimlerden bir yıl önce parlamentoda alınacak bir erken seçim kararı bu tartışmayı da ortadan kaldırır. Çünkü parlamento erken seçim kararı aldığında Erdoğan’ın bir dönem daha aday olabileceği zaten anayasada yazılıdır. O nedenle bunu da göz önünde bulundurarak, 2022’de bir erken seçim yapılma ihtimalini daha güçlü buluyorum.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Cansu koç - 28.06.2021 11:55:42
Agzına Saglık değerli , kıymetli ağabeyim Hamza Yoldas bile erken seçim gelir diyorsa gelir bir hafta önce söylediklerinin aynısını 3 gün öncede Sn Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan söyledi

DİĞER HABERLER