“Esnafımıza yakışan birlik binası yapacağız”

“Esnafımıza yakışan  birlik binası yapacağız”

Adana Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Niyazi Göğer Gazette TV’de, Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül ve Adana Kuaförler Güzellik Salonu İşletmeleri ve Manikürcüler Esnaf Odası Başkanı Hacı Emin Ünal’ın moderatörlüğünü yaptığı “İş’te Güzellik” programının canlı yayın konuğu oldu. Gül ve Ünal’ın sorularını yanıtlayan AESOB Başkanı Göğer, Adana ve Adanalı esnaf, sanatkara yakışan bir binayı kente kazandırmaya kararlı olduklarını söyledi. Pandemi döneminde küçük esnaf ve sanatkarın büyük sıkıntılar yaşadığını kaydeden Başkan Göğer, “Tabi ki çoğu küçük esnafımız kapandı. Bu konularda bayağı zorluk çektiler ama buradan esnafıma teşekkür ediyorum, direndiler, mücadele ettiler, sabrettiler, inşallah bunun sonucunda mükafatını alacaklarını düşünüyorum” diye konuştu.

ADANA Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Niyazi Göğer, Gazette TV’de, İnci Gül ve Adana Kuaförler Odası Başkanı Hacı Emin Ünal’ın birlikte sunduğu “İş’te Güzellik” programının canlı yayın konuğu oldu. Gül ve Ünal’ın sorularını yanıtlayan AESOB Başkanı Göğer, Adana ve Adanalı esnaf, sanatkara yakışan bir binayı kente kazandırmaya kararlı olduklarını söyledi.

 

PANDEMİ döneminde küçük esnaf ve sanatkarın büyük sıkıntılar yaşadığını kaydeden Başkan Göğer, “Tabi ki çoğu küçük esnafımız kapandı. Bu konularda bayağı zorluk çektiler ama buradan esnafıma teşekkür ediyorum, direndiler, mücadele ettiler, sabrettiler, inşallah bunun sonucunda mükafatını alacaklarını düşünüyorum” diye konuştu.

 

“İş’te Güzellik”te, AESOB Başkanı Niyazi Göğer’in sorulara verdiği yanıtlar:

 

Niyazi Göğer kimdir? Kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

 

1964 Malatya doğumluyum. Lise mezunuyum 3 çocuk babasıyım. İki çocuğum normal işlerde çalışıyor, diğer çocuğum doktor, Marmara Üniversitesi’nde. Mutlu bir ailem var. 1988’den bu yana da esnaflık yapıyorum. 1991, 92 ve 93’de kooperatifte yöneticilik yaptım. 2000 yılında halk otobüsleri odası kurulduğunda kurucusu olarak yönetim kurulunda bulundum. Başkan vekilleri görevlerinde bulundum. 2014 yılında halk otobüsleri odasına aday oldum. Başkan seçildim. Oda başkanı olarak da 2018’de esnaf odaları birliğine aday oldum, tabi orada ilk seçimimizdi, biraz acemiliğimiz vardı kaybettik seçimi. 2020 Mart ayında sağolsunlar oda başkanlarımıza, yöneticilerimize teşekkür ederim. Bize Adana Esnaf Odaları Birliğini layık gördüler. Şu anda bir buçuk yılı aşkındır bu görevi yapıyorum.

 

Ülkemizde, Mart 2020’de başlayan pandemi sürecinden en fazla etkilenen kesim küçük esnaf oldu. Pandemi döneminde esnafın yaşadığı sıkıntılar açılan ve kapanan iş yerleri hakkında bilgi verir misiniz?

 

Tabi ki çoğu küçük esnafımız kapandı. Bu konularda bayağı zorluk çektiler ama buradan esnafıma teşekkür ediyorum, direndiler, mücadele ettiler, sabrettiler, inşallah bunun sonucunda mükafatını alacaklarını düşünüyorum.

 

Peki size yansıyan en büyük sıkıntıları neydi ekonominin dışında?

 

Tabi biliyorsunuz bizim esnafımız günüyle kazanan, günüyle yiyen bir esnaf, küçük esnaf bu anlamda dükkanları kapanınca maddi sıkıntılara girdiler. Bu süreçte yeterli olmamasına rağmen devletimiz 25 bin lira, 25+25 gibi bir kredi imkanı sundu. Tabi ki bu kredi imkanlarından kayıtlı olan esnaf yararlanıyor. Şu anda Adana’da 55 bin civarında kayıtlı esnafımız var, ama biliyorum ki 25 bine yakın da kayıtsız esnafımız var. Bu kredi imkanından kayıtlı olmayan esnaflarımız yararlanamadı. Devletimiz 25+25 krediden sonra kredileri düşük faizle erteleme ile ilgili destekte bulundu. Bu süreçte esnafımız kıyıda köşede kalan birikimleriyle idare ettiler. Bu sürece böyle gelindi.

 

Göreve geldiğinizden beri çok işler yapıldı. Bir bina kazandırdınız, inşallah Kozan’ın sözünü verdiniz orada olacak bir de birliğe ait bir yer yaptırırsanız bu esnafa, Adana’ya çok hayırlı olacak diye

düşünüyorum. Bu konu hakkındaki açıklamalarınız nelerdir?

 

ESNAFIMIZ MUTLU OLDU

Bu konuyla ilgili 2020’nin 1 Mart’ında görev aldıktan sonra eksikleri gördük. Biliyorsunuz Adana’da 79 tane odamız var. Bunların 10 tanesi Ceyhan’da, 9 tanesi Kozan’da, diğer ilçelerimizde bir, iki odamız var. Bu odalarımızın biliyorsunuz üyeleri az, giderleri de az oluyor. Rahat, sakin güzel bir yerde kiralayıp yapamıyoruz. Kimisi işyerinin köşesine ufak bir kulübe gibi bir yer yapmış oradan çalışmasını devam ettiriyor gerek sekreterleriyle. Orada bir eksiklik gördük, ne yapabiliriz diye düşünürken orada eskiden Ceyhan emniyet müdürlüğünün binasının boş olduğunu tespit ettik. Burayla ilgili çalışmalar yaptık. Orayı başka birimler istemişler vermemişler, sağ olsunlar kırmadılar. Esnafın durumunu izah edince o binayı bize uzun bir süreliğine verdiler. Şu anda o bina temizlik aşamasında. İnşallah yılbaşından önceki 10 odamızı, sivil toplum örgütlerini, esnaf kefalet kooperatiflerini, STK’ları birleştirip şehrin merkezinde ve de tam bankayla da karşı karşıya oraya bir yer kazandırdık. Tabi ki oradaki esnafımız da mutlu oldu. Geçenlerde de Kozan’la ilgili bir görüşmemiz oldu, orayla ilgili de önümüzdeki süreçte uygun bir şekilde 9 odamızı barındıracak ve sosyal tesisi de yanında olacak bir projemiz var. İnşallah orada uygun bir yer bulduğumuzda Kozan’da ki 9 tane odamızı da rahat bir şekilde, bir arada olmayı planlıyoruz. Bu esnafımız için de önemli, mesela adam sicile geliyor ayrı bir mahallede, oda ayrı bir mahallede oradan evrak alıyor odaya dönmek zorunda kalıyor. Hem zaman kaybı, hem maddi anlamda, hem manevi anlamda zahmetli oluyor. Bu anlamda Kozan’ı da çözeceğiz inşallah.

 

 

ESNAF SANATKARIMIZA YAKIŞIR BİR BİNA YAPACAĞIZ

Biz buraya geleli 1.5 sene olmuş,  verdiğim sözler var. Tabi ki bunları önümüzdeki süreçte yapacağız. Biliyorsunuz Adana Esnaf Odaları Birliği binasıyla ilgili de sorunlarımız var. Konumu, park sorunu ve trafik gibi. Bununla ilgili yetkililerle de görüştük, sağ olsunlar çalışmalar sürdürülüyor. E-5  Karayolu üzerinde bakanlığımıza ait bir yer var, inşallah orayı da Esnaf Odaları Birliği’ne tahsis edip oranın da Esnaf Odalar Birliği’ne yakışır bir binayı oraya dikmeyi düşünüyoruz. Esnaf Odaları Birliği biraz sorumsuzca yönetilmiş, biz burayı borçlu devraldık. Bir şeyler yaptık ama binayı yapmak için yeterli değil, devletimizden destek alarak binayı dikeceğiz. Adana’ya Esnaf Odaları Birliği olarak binayı kazandıracağız.

2016’dan bu yana çalışıyoruz bu konuda devletimiz esnafımızın yanında. Eksiklerimiz de olsa bu konuda bakanlığımız orayı bize uygun fiyata tahsis ederse sanayi sitesi kuracağız, büyük bir yer olacak.

Proje bizim, o günki belediyeler biz müsait değiliz, yapamayız dedi. Oraların tüm masraflarını üstlenerek biz yaptık, o proje olmaz diyenler bu projede biz de ortağız dediler. Şunu ifade etmek istiyorum, bizim orada küçük esnafın çok emeği var, şahsımla ilgili bir şey yoktur, küçük esnafımızın rahatlamasını istiyorum. Bizim şu an da 195 bin sicilli üyemiz, 55 bin esnafımız var, yapacak kapasitemiz var, başkalarının el uzatmasını istemiyoruz esnafımız da bunu kabullenecektir.

Burada biliyorsunuz ses çıkartarak çalışan esnaflarımız var mobilyacı, tamirci sağlıklı şekilde çalışamıyorlar. Yukarıda evde rahatsız olanlar var, esnafımız bir an önce gidecek diye düşünüyorum.

 

“YAPTIKLARIM YAPACAKLARIMIN TEMİNATIDIR”

 

Kısıtlamalarda geçen yaklaşık 18 aylık bir sürecin sonunda aşıların etkisi ve önlemlerin devamı sayesinde kontrollü normalleşme dönemine girdik. Normalleşme döneminde piyasalardaki hareketlilik ve iş hacmi esnafın beklentilerine karşılık verdi mi?

 

Adana sıcak bir ilimiz bu anlamda Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında hayat durur. 2 ay önce pandemide normalleşme sürecine geçtik, işyerleri açıldı ama vatandaş denize, yaylaya gitti.

Şuan esnafın önümüzdeki süreçte nasıl olacağını kestiremiyorum, bu aydan sonra vatandaşlarımız döndüğünde eski halini alacaktır.

Vakaların 20.000’e çıkması ile tedirgin olduk. Esnafımızın maske, mesafe, temizlik üçlüsüne dikkat etmesi gereklidir, esnafımıza büyük görevler düşüyor. Vatandaşlarımız maskesiz gelirse onları uyarmasını istiyorum. Adana’daki hemşehirlerimiz aşılarımızı lütfen yaptıralım.

Aşılarımız ile birlikte vatandaşlarımız döndüğünde esnaflarımız rahat bir nefes alacaktır.

 

Pandemi döneminde devlet tarafından esnafa borç ertelemesi, kredi paketleri gibi bazı destekler sağlandı. Önümüzdeki süreçte esnafın devletten beklentileri nelerdir?

 

KREDİ MİKTARI 300 BİN LİRAYA YÜKSELTİLSİN

 

Biliyorsunuz kredilerimiz öteleniyor, KDV gibi vergiler öteleniyor, ama bizim esnafımızı rahatlatacak bir şey var baştan bu faiz oranlarının düşmesini istiyoruz, yetkililerle konuştuk. 225 bin TL kredi veriliyor esnafa 300 bin TL’ye çıkmasını istiyoruz. Esnaf onu alıp kullanmaz, daha önce esnafın taksiti 1 TL ise ötelendi ötelendi 3 TL oldu. Gönül ister ki faizsiz kredilerinin verilmesi. Bir taraftan yangınlar, felaketler, ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Bizler bu konularda duyarlıyız, devlet ile elele vererek daha da güçleniriz diye düşünüyoruz.

 

Birliğe kayıtlı olmanın avantajları nelerdir?

 

Çok büyük faydaları var, devletimiz esnafa sahip çıkıyor. Birliğimize kayıtlı olmayan esnaf 225 bin liralık krediyi kullanamıyor. Bu bankalar, bu esnafı kökten bitirmişti,  birliğe kayıtlı esnaf olmadan faydalanamıyorsunuz, kayıtlı esnaf olmanın her şeye faydası var, yurtdışına gideceksiniz faydası var.

Bazı esnaflarımız devlet 3000 TL kira desteği verince biz de kayıtlı esnaf olalım, kredi alalım diye akın ettiler buna zaman yetmediği için faydalanamadılar. 7-8 bin TL karşılıksız para ödendi esnafa.

 

Kentimizin herhangi bir sokağında isteyen herkes, istediği işyerini açabilir mi? Aynı sokak üzerinde 5 tane market, 3 tane kahvehane, 2 tane berber olması doğru mu?

 

Yasal olarak bunun bir kısıtlaması yoktur. Şunu kabul edelim, bizim esnafımız öyle değildir. İddiasına gelipte aynı meslekte işyeri açıp onu zor durumda bırakmaz, bu düşmanlıktır. Küçük esnaf onun ayarını düzenini bilir, kazanırsa verecek kirasını kazanamazsa ödeyemeyecek.  Bunun sorunlu tarafı zincir marketlerdir.

A firmasının, B firmasının 81 ilde 10 bin tane marketi vardır, bunun 200-300 tanesi zarar ediyordur, bu adama dokunmaz, bizim küçük esnaf öyle değildir. Esnaf mesafeyi korur. Zincir marketler rahatsız olduğumuz taraftır. Nüfus oranına göre bölerek standarta getirilerek yapılırsa market de kazanır,  esnaf da bitmez. Büyük AVM’ler ile ilgili Pazar günleri kapatılsın dedik, en azından büyük AVM’lerin, marketlerinin kapanmasını istiyoruz, böylelikle bir gün en azından esnafımıza destek çıkılır. O da esnaf, vergisini veriyor, benim için Adana sonra Türkiye, bu küçük esnafımız Adana’da veriyor vergisini, büyük marketlerin sahipleri buralarda değil, örneğin İstanbul’da, Ankara’da, sadece esnafımıza değil Adana’ya da zararı oluyor, bugün en büyük üçüncü il konumundan altıncı il konumuna geriledik.

 

Önümüzde Ahilik Bayramı var. Bunla ilgili mesaj vermek ister misiniz?

 

Tabi ki biz bununla ilgili sayın valimizden randevu aldık. Ahilik Haftasıyla ilgili 12,13’ü gibi bizim bayramımız olacak. Şu anda bununla ilgili bir şey söyleyemiyorum. Valimizle ne yapacağımız hakkında onunla ilgili bilgiler alacağız.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER