Hamza Yoldaş: HDP artık Kürt seçmenin hayal kırıklığı

Hamza Yoldaş: HDP artık Kürt seçmenin hayal kırıklığı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en yakınında bulunan isimlerden, iş insanı Hamza Yoldaş, Gazette’ye konuştu. Yoldaş, partisi AK Parti’ye Doğu ve Güneydoğu Anadolu politikasına yönelik uyarılarda bulundu. Yoldaş, AK Parti’den ayrılan Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu’nun kurdukları partiyi değerlendirirken, Davutoğlu için “ihanet” nitelemesinde bulundu.


Yoldaş’ın, Gazette’ye verdiği o çarpıcı röportaj şöyle:

Ankara kulislerinde bu aralar sıkça konuşulan konulardan biri ise olası bir seçimde muhalefet partilerinin ittifak kurup, ortak bir aday çıkaracağı… Sizce HDP bu ittifakta nasıl yer alır?

HDP tavrını bir şekilde belli etti. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, bunu çok net bir şekilde deklare etti. Parlamento seçimleri için herhangi bir ittifak arayışlarının olmadığını ve ne Cumhur İttifak’ında ne de Millet İttifakı’nda yer almayacaklarını, kendi başlarına seçime gideceklerini söyledi. Nedeni ise Kürt halkından alacakları oylarla tekrar masaya oturma sevdaları.

KÜRT SEÇMEN ARTIK OKUYOR, ARAŞTIRIYOR

HDP bir kere Kürt halkını temsil etmiyor artık, ilk defa geldiği nokta bu seçmen terör örgütlerinin silah bırakıp artık Meclis kürsülerinde demokrasiye uygun bir şekilde kan akıtmadan diğer dünyadaki siyasi partiler gibi siyaset dilini kullanacaklarını beklerken HDP TBMM‘de bir tek Kürt seçmeni için iş olanaklarının artması için girişimde bulunmadı. Tek derdi terör örgütü PKK’nın önünü açmak için jetonlar, insansız hava araçlarının masum halkı bombaladığı yalanlarıyla terör örgütlerinin üzerindeki baskıyı hafifletme girişimleri. Bir de ceza infaz kurumlarında teröristlerin siyasi faaliyet yapmalarının önünü açma girişimleri dışında tek bir talepleri olmadı. Bakın Kürt seçmen artık okuyor, araştırıyor ve soruyor. TBMM‘de diğer siyasi partiler gibi demokrasinin gereği gibi faaliyet göstermesini bekledikleri, desteklediği oy verdikleri partinin tek derdi Kürt gençlerin ölmesi, Kürt Annelerin evlat acısıyla yanmaları dışında bir ideolojisi olmadığını gördü ve partinin kapatılması onların da içini rahatlayacak ama ülkedeki muhalefet, maalesef şu an Gazi Mustafa Kemal Atatürk görünümlü terör seviciler ile doldu. Anlamadığım nokta ise bir insan hem ülkenin başkomutanı her zaman rahmet ve minnetle andığımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü savunup hem de onun kurduğu Cumhuriyeti savunan askerlerimizi kolluk güçlerini şehit eden bir terör yuvası partiyi nasıl savunur ve CHP seçmeninde kırılmalar var. Muharrem İnce örneği. Dolayısıyla parlamento seçimleri yapıldığında HDP noktasında herhangi bir tartışma yok. HDP tek başına seçime gidecek. Cumhurbaşkanlığı seçimine gelince ise, HDP o dönemin şartlarını göz önünde bulundurarak, en doğru seçimi yapacaklarını ifade ediyorlar. Muhtemelen burada adayın kimliği, adayın projesi, adayın taahhütleri gibi benzeri noktalar ön plana çıkacak ve HDP bu konuda bir tavır geliştirecektir. İşin doğrusu ben bu tartışmaları şimdiden yürütmenin çok erken olduğu düşünüyorum. Anayasal bir seçim takvimi işlemeye başladığında adayların ve partilerin durumu netlik kazanır. Şimdiden muhalefeti mutlak bir aday, mutlak bir program, mutlak bir çerçeve şeklinde zorlamanın muhalefette bir çatlamaya sebebiyet verebileceğini düşünüyorum. Zaten muhalefet de bu tür yaklaşımlara şu anda pek itibar etmiyor. Her parti kendi siyasetini izleme konusunda kararlı görünüyor.

Peki Sayın Yoldaş, bölgeyi bilen bir isim olarak sizce Kürt seçmenin ortak aday olursa tercihi kim olur?

Şimdi kulisler daha ısınmadı, isim konuşmak erken olur. Ama Kürt seçmenin tercihlerinde belirleyici olacak unsurlar var. Mesela Kürt idarecilerin olmasını ister, kabineye baktığımızda maalesef kimseyi bulamıyoruz. Oysaki Tarım Bakanımız Mehdi Eker, sonra genç ve dinamik, Diyarbakır’a abla gibi yaklaşan şehit ailelerine kapısı sonuna kadar açık bilgili, donanımlı. Oya Eronat vekilimiz yani Kürt siyasetçi görmek istiyor ama maalesef şu an Kürt siyasetçiler yok olma noktasına geldi. Yani eğilimlerden bir tanesi iktidar ve iktidar partilerinin bölgede güç kaybetmesi sebepleri arasında. Özellikle 2015’ten sonra yürütülen politika, son derece ağır milliyetçi bir dil. Kürt seçmende AK Parti nezdinde son derece ciddi bir kırılmaya sebebiyet verdi. Bu durum yapılan araştırmalarda da kendini gösteriyor zaten. İkincisi, AK Parti içerisinden iki yeni parti çıktı. Ben bir parti çıktı diyorum çünkü Davutoğlu’na güven yok.

SİYASET İRADE İŞİDİR

Nedenleri arasında ihanet var. Yani bir öğretim görevlisiyken bir lider sizi alıyor danışman, Müsteşar Yardımcısı , Müsteşar, Bakan sonrasında Başbakan yapıyor ve siz ihanet etmeye kalkınca, koltuk gidince hemen yeni bir siyasi parti ve tüm menfaate dayalı çıkarlarına dokununca hemen ihanet içinde muhalefet yapmaya kalkıyorsun. Bakın siyaset irade işidir. Ben Sayın Cumhurbaşkanımıza yakınlığımdan dolayı dolandırıcı oldum, cinsel yönelimiminde bile gey oldum, her türlü ahlaksız iftiraya uğradım. Basın yoluyla sahte danışman dediler, hakkımda bir tane dava yokken bile Sayın Cumhurbaşkanımıza yakın olanları hedef haline getirdiler. Ama asla çizgimden, savunduğum partimden vazgeçmedim. Dolayısıyla arayış içerisinde olanları iyi ayırt etmek, analiz yapmak lazım ve seçmen bunu çok iyi yapıyor. Ayrıca geçmiş dönemde AK Parti’ye oy vermiş Kürt seçmenler için yeni adresler ve alternatifler çıktı. Bu durum iktidarın geleceği konusunda önemli bir faktör olacaktır. Üçüncü bir husus da, seçmen muhtemelen 2015’ten bugüne kadar sürdürülen dilin dışında bir dili konuşan ve dışlayıcı değil kapsayıcı, ötekileştirici değil yapıcı bir politik söyleme daha fazla itibar ediyor ve herşeyin farkında. Yurt dışına kaçmış suç örgütü liderlerine sandık zamanında hakkını verecek, bu ülkenin temiz, namuslu yatırımcısına, iş insanlarına çökmeye kalkacaksın, sonra Adalet tokatını yiyince iftiralarla kendini vatana eşdeğer değerde olduğunu düşünüp manipüle edecek zırvalarla zarar vermeye kalkanlara itibar edeceklerini sanmıyorum.

Sürece baktığınızda özelikle Doğu ve Güneydoğu’da oy oranlarına bakınca iki parti öne çıkıyor; AK Parti ve HDP. Şimdi HDP seçmen kitlesini kan ile usandırdı. Yani insanlar TBMM‘de HDP’ye mazbata verirken kan ile terörün yerini demokratik, insani talepler alacağını beklerken HDP Hendek siyasetini gördü. Tabii adaylar da önemli. Mesela aklımın almadığı Diyarbakır vekil adaylarının belirlenirken yapılan yanlışlar.

KÜRTLERİN SİYASİ YALANLARLA KANDIRILMASINA ÜZÜLÜYORUM

Öyle yanlışlar yapıldi ki bu yüzden Ak Parti birinci parti olarak çıkamadı. Yıllardır Diyarbakır’a hizmet eden 500’den fazla çalışanı olan, maddi olarak kendini Diyarbakır’ın hizmetine adamış vatansever halkının sıkıntılarını, Kürt halkının problemlerini bilen iş insanları seçimde elendi ve Diyarbakır’da insanların illalah ettiği iş sektöründe Diyarbakır’ı sömüren kullanan haklarını yiyen iş insanları tercih edildi. Bu da Ak Parti’ye oy kaybettirdi. Yapılacak ilk seçimde aslında çok zor gözüküyor çünkü MHP ile ittifak yapan bir AK Parti var artık. MHP bile Kürt seçmene yönelik kabuğunu kırdı daha açık bir ifadeyle zihniyetini değiştirdi. Bizim Kürt, Türk, bu ülkede yaşayan Ermeni, Yahudi  ve diğer tüm tebalarla kucaklayıcı siyasete girdi. Mesela örnek vereyim. Fener Rum Patrikhanesi bahçesinde yer alan Aya Yorgi Kilisesi'nde gerçekleştirilen ayin Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından hac atıldı. Yani Türkiye 2021 yılında ülkesinde yaşayan tüm dini inançlara özgürce dinlerini yaşama özgürlüğü sunuyor. Çünkü İslam dini özgürlüktür. Müslüman bir ülke olarak ülkemle grur duyarken bu ülkenin en kutsal unsurları olan Kürtlerin siyasi yalanlarla kullanılmasına üzülüyorum. Her şey demokratik, her talep yerine gelecek, ülkede İngilizce kursları var Kürtçe dil kursları da var açmak isteyen açabilir. Yani her talep zamanla gerçekleşir, Sayın Cumhurbaşkanımızın bu talepler insani talepler olduğu için ve ülkenin ihtiyaçları ve altyapısı doğrultusunda gerçekleştireceğinden şüphem yok. Kürt seçmenin tercihini değiştirecek bir politik açılım yapması son derece güçlü. Artık AK Parti’nin  kısa vadede Kürt meselesine ilişkin radikal bir adım atabilme ihtimalini yüksek görüyorum.

Peki Sayın Yoldaş muhafazakar kitleye hitap eden iki yeni parti daha var. Gelecek ve DEVA partileri. Sizce halk bu iki partiye nasıl bakıyor?

KÜRTLER, DİYARBAKIR’DA, ADANA’DA HDP’YE GÜVENSİZLİĞİ KONUŞUYOR

Bir araştırma şirketi HDP’nin oylarını anneler nezdinden tutun da şeçmenin hayal kırıklığı nedeniyle oy oranında ciddi bir düşüş olduğunu söylüyor. Sahada bulunan bir kardeşiniz olarak diyorum ki eskiden HDP’ye karşı insanlar konuşamazdı. Korku iklimi vardı, asla kimse eleştirmezdi bile. Ama şu an Diyarbakır’ın sokaklarında, Adana caddelerinde Kürt seçmen HDP’ye olan güvensizliği, terör ve kan seviciliğini konuşuyor. Bu da gösteriyor ki HDP artık Kürt seçmenin hayal kırıklığı. Buna mukabil AK Parti tarafında bir değişkenlik olur, bölgenin sevilen iş insanları var, bunlar yetiştirdiği çocukları ile kendini kanıtlıyor. Daha geçen gün bir genç cumhurbaşkanımızla olan konuşmasında Diyarbakır ve Türkiye gerçeklerinin değiştiğini, terör eylemlerinin kolluk güçleri sayesinde kalmadığını ve bölgeye genç kardeşlerimizi davet etti. Yani ömrünü Diyarbakır’a adayan iş insanları siyasetçilerden bir liste kurulursa Ak Parti Diyarbakır’dan güneydoğu ve Doğu Anadolu’dan güçlü çıkar. Bu değişkenliğin de demin söylediğim gibi iki temel nedeni var. Birincisi AK Parti’nin uygulamış olduğu siyasetin bölgedeki Kürt seçmen açısından artık öneminin arttığını, ikincisi de alternatif adreslerin doğmuş olması, aday belirleme sürecinde hızlı davranmaları. Bu anlamda geçmişten farklı bir tabloyla karşı karşıyayız. AK Parti’ye oy veren Kürt seçmen, AK Parti’den rahatsız olsa bile başka bir alternatifi olmadığı için kendi partisine destek vermeye devam edecek. Ama şimdi kendi geleneği içerisinden gelen, bu eleştirileri dile getiren iki yeni parti var ve seçmen bu partilere oy verebilir. Böyle bir ihtimal var ama Ak Parti seçim politikalarını ağalarla değil gerçeklerle yaparsa kazanır . Nitekim araştırmalar da bunu gösteriyor. Gelecek ve DEVA partilerinin Türkiye ortalamasının bölmelerindeki en büyük avantajları liderleri değil aday yapacakları seçmenler olacağından aday süreci çok önemli diyorum

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER