“İLKSAN üyelerini unutan bir kurum”

“İLKSAN üyelerini unutan bir kurum”

Bugün yapılacak İLKSAN Temsilci seçimlerinde Seyhan Temsilci adayı Mehmet Sezer, zehir zemberek açıklamalarda bulundu. Sezer, Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül’ün moderatörlüğünü yaptığı www.gazette.com.tr, Gazette TV YouTube ve Facebook sayfalarında canlı olarak yayınlanan “İnci Gül ile Biz Bize”nin konuğu oldu.

BİZİM PARAMIZI BİZE YÜKSEK FAİZLE SATIYOR
Sezer, “İLKSAN, bizim paramızı, bizlere yüksek faizle satan bir kurum. En önemli şikâyet ettiğimiz noktalardan bir tanesi bu olduğu için, hazırladığımız raporda ‘faize dayalı sahte saadet zinciri’ adı altında, yaptıkları yanlışın bilgilerini sunduk. Bir diğer konu ise; bizler, 3 yılda bir banka promosyonu imzalıyoruz. Ama düşünün ki bizlerden 30-40 yıl boyunca her ay para kesiliyor ve bu kadar kesilen paranın sonunda bana 40-45 bin lira veriyor. Ben, 40 yıl boyunca her 3 yılda bir banka promosyonu alarak, yani 13 defa promosyon alarak, zaten o 40 bin lirayı alıyorum. Ama artık İLKSAN üyeleri uyandılar” dedi.

İLK HEDEFİMİZE ULAŞTIK
Sezer, “Hepsinden çok pozitif tepkiler alıyoruz. Geçtiğimiz günlerde bir okul ziyaretimizde, bir hoca hanım bana teşekkür ederek, “Siz değişimi zaten başlattınız. Ben, 25 yıllık İLKSAN üyesiyim ama 25 yıldır gelmeyen mesajlar son 15-20 gündür geliyor” dedi. Bunun gibi birçok geri dönüşler aldık. Bu durum bizi mutlu ediyor ama önemli olan bu mutluluğu gelip sandığa yansıtmalılar. Ayrıca bizler ilk hedefimize ulaştık. Eğitimcilere İLKSAN adında bir sandığın olduğunu, kendilerinden habersiz kesinti yapıldığını ve burada yönetimsel olarak bir takım sıkıntı olduğunu anımsatmış olduk” dedi.

İLKSAN nedir, ne zaman kurulmuştur?
İLKSAN, 13 Ocak 1943 tarihinde, İlkokul Öğretmenleri Yardımlaşma Sandığı adı altında kurulmuş, 78 yıllık geçmişi olan ve son 25 yıldır aynı yönetim tarafından yönetilmeye çalışılan ama yönetilemeyen bir kurumdur. Şu an 286 bin eğitim çalışanı üyeye sahip. Eğitim çalışanlarının, emekli olduklarında emekli ikramiyesi vermesi gereken veya herhangi bir sıkıntı yaşadıklarında onları desteklemesi gereken bir yardımlaşma sandığıdır. İlkokul öğretmenleri, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki şube müdürleri, müdür yardımcıları ve oralarda görev yapan memurlar üye olabiliyor.

Siz, 19 Haziran’da yapılacak seçimlerde İLKSAN Seyhan İlçe Temsilcisi olarak adaysınız. Aslında Memur-Sen İl Temsilciliği ve Eğitim Bir-Sen Adana Şube Başkanlığı gibi çok yoğun bir mesai gerektiren işleriniz var. Bunlara rağmen neden aday olmak istediniz?
İLKSAN İFLAS ETMİŞ BİR KURUM

Bu kadar yoğunluğun içerisinde bir de İLKSAN seçimlerine aday olmamın sebebi; ben 30 küsür yıldır İLKSAN üyesiyim. Her üyeden olduğu gibi benden de her ay maaşım cebime girmeden yüzde 2’si kesiliyor ve İLKSAN’ın kasasına gidiyor. Ayrıca bu kesinti benim isteğim doğrultusunda değil, zorla kesiliyor. Biz, bu durum isteğe bağlı olması konusunda girişimde bulunduk. İlk defa İLKSAN’A üye olacak olan kişilerde isteğe bağlı kesinti kararı çıktı. Ancak daha sonra kurumun şu anki yönetimi danıştaya gitti ve danıştay da kesintinin isteğe bağlı olmamasına dair bir karar verdi. Bizler de bunun üzerine anayasa mahkemesine gittik. Anayasa mahkemesinde de, “Burası bir kamu kurumudur, devletin güvencesi altındadır. Kesinti zorunludur, isteğe bağlı olamaz” diye sonuç çıkınca bizim de yapacağımız bir şey kalmadı. Ayrıca, İLKSAN yönetiminde seçimler 4 yılda bir yapılırken, değişiklik yapıp yönetmeliği değiştirdiler ve seçimleri 6 yılda bir yaptılar. Bizde bu durumun üzerinde tekrardan mahkemeye gittik. Mahkemede bizim lehimize sonuç çıktı ve seçimlerin asıl yapılması gereken tarih olan 2020 yılında yapılması gerektiği kararına varıldı. 2020 yılını geçtiğimiz ve pandemiden dolayı kapanmaların yaşanmasından dolayı bu yıla denk geldi. Sürekli tarihlerinden değişmesinden sonra 19 Haziran’da seçimlerin yapılması kararı alındı. Bu kurumdan ayrılamıyorsun, zorla para kesiliyor ve eline geçen para diğer muadili olan kurumlara kıyasla çok düşük miktarlar alıyorsun. Biz Ankara’da toplantı yaptık ve detaylı bir rapor çıkardık. ‘Geçmişi ve Gerçeğiyle İLKSAN Raporu’ adı altında her şeyi topladık. Resmi belgeler doğrultusunda iflas etmiş bir kurum olarak görünüyor. Bizlerde baktık burası iflas etmiş bir kurum, neden seçime girip riske girelim, 78 yıldır böyle gelmiş böyle gitse mi diye tartıştık. Orada şu karara vardık; İLKSAN’ın 286 bin üyesinin 110 bini Eğitim Bir-Sen üyesi ve bizler de bu kuruma dahiliz. Bu zararın önüne geçebilmek için İLKSAN’da değişimi başlatalım dedik ve girdik. Yani, o kadar yoğunluğumuzun arasında eğitimcilerimizin menfaati için böyle bir sorumluluğun altına girdik. Bizden kestikleri parayı bir bankayla anlaşıp faize yatırıyorlar ve o parayı tekrardan bizlere yüksek faize satıyorlar. Tabiri caizse tefecilik yapıyorlar.
İLKSAN, 78 yıllık süre içerisinde oraya üye olanların emekliliklerinde yüzünü güldürecek bir durum olması gerekirken, maalesef üyelerini unutmuş bir kurum. Biz de, “İLKSAN’da değişim zamanı” diyerek yola çıktık ve İLKSAN’ın tanıtılmasını istiyoruz. Adana’nın 15 ilçesinde seçim olacak. Adana’da 14 tane aday var ama 4 tane temsilci seçilecek.

İLKSAN üyelerinden nasıl tepkiler alıyorsunuz?
OLUMLU GERİ DÖNÜŞLER ALIYORUZ

Hepsinden çok pozitif tepkiler alıyoruz. Geçtiğimiz günlerde bir okul ziyaretimizde, bir hoca hanım bana teşekkür ederek, “Siz değişimi zaten başlattınız. Ben, 25 yıllık İLKSAN üyesiyim ama 25 yıldır gelmeyen mesajlar son 15-20 gündür geliyor” dedi. Bunun gibi birçok geri dönüşler aldık. Bu durum bizi mutlu ediyor ama önemli olan bu mutluluğu gelip sandığa yansıtmalılar. Ayrıca bizler ilk hedefimize ulaştık. Eğitimcilere İLKSAN adında bir sandığın olduğunu, kendilerinden habersiz kesinti yapıldığını ve burada yönetimsel olarak bir takım sıkıntı olduğunu anımsatmış olduk.

İLKSAN’da en çok şikâyet ettiğiniz konu nedir?
ARTIK İLKSAN ÜYELERİ UYANDI

İLKSAN, bizim paramızı, bizlere yüksek faizle satan bir kurum. En önemli şikâyet ettiğimiz noktalardan bir tanesi bu olduğu için, hazırladığımız raporda ‘faize dayalı sahte saadet zinciri’ adı altında, yaptıkları yanlışın bilgilerini sunduk. Bir diğer konu ise; bizler, 3 yılda bir banka promosyonu imzalıyoruz. Ama düşünün ki bizlerden 30-40 yıl boyunca her ay para kesiliyor ve bu kadar kesilen paranın sonunda bana 40-45 bin lira veriyor. Ben, 40 yıl boyunca her 3 yılda bir banka promosyonu alarak, yani 13 defa promosyon alarak, zaten o 40 bin lirayı alıyorum. Ama artık İLKSAN üyeleri uyandılar, bizler seçilir ya da seçilmeyiz ama bu değişim olmak zorunda.

Siz göreve geldiğinizde nasıl bir İLKSAN oluşturmayı planlıyorsunuz?
Öncelikle, kendi sitelerinde 1 milyar 900 bin 400 lira paralarının olduğunu yayınlıyorlar. Gerçekten bu kadar para var mı yok mu bunun tespitini bağımsız bir kuruluşa yaptıracağız ve bu tespit sonucunu 286 bin üyemizle paylaşacağız. Eğitim çalışanlarının itibarını artıracak bir kurum haline gelebilmesi noktasında çalışmalar yapacağız. Buradaki yönetim anlayışını değiştirip, profesyonel yöneticiler getireceğiz. Şu anki gelirin artırılması ve emekli olan arkadaşlarımıza mevcut ödemenin daha üzerinde bir rakamın verilebilmesi noktasında mücadele edeceğiz.

Konuyla ilgili biraz inceleme yaptım. Özellikle sizin sosyal medya paylaşımlarınıza İLKSAN Genel Merkezi’nin de çok büyük ilgi gösterdiğini gördüm. Nedir bu konu?
Aslında panikledir. Hatta bazı sosyal medya paylaşımlarımızın altına tehditvari cümleler yazıyorlar. Biz de diyoruz ki hodri meydan. Niye buraya yazıyorsunuz? Buyurun, mahkemeye gidin. O yorumları yazmalarının amacı, gören kişilerin korkmasını sağlamak. 19 Haziran’daki sandık, 286 bin üyenin sandığı. Herkes iradesini sandığa yansıtacak. Onlar bu yorumları yapmaya devam etsinler, bizler memnun oluyoruz.

Son olarak İLKSAN üyelerine ne söylemek istersiniz?
Tüm üyeler, seçim günü iradelerini sandığa yansıtsınlar. İLKSAN şu an zarar etmekte ve bu durumun çözümü de üyelerin kullanacağı oylara bağlı. Seyhan’daki seçim yeri, Meryem Abdurrahim Gizer Ortaokulu. Sabah 9.00’dan akşam 17.00’ye kadar oy kullanabilirsiniz. Seyhan temsilcileri olarak Mehmet Sezer, Derya Göktem, Kemal Kara ve Mahmut Öz’ü tercih ederlerse çok memnun oluruz. İLKSAN ile ilgili gündem ve farkındalık oluşturabilmemiz adına bizi ağırladığınız için çok teşekkür ediyoruz.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER