“İYİ PARTİ, KADININ VE ÇOCUKLARIN YANINDA”

“İYİ PARTİ, KADININ VE ÇOCUKLARIN YANINDA”

İYİ Parti Çukurova İlçe Başkanı Mustafa İlker Akça, kendisini ve İYİ Parti’nin proje ve çalışmalarını Gazette’ye anlattı. Kadınların ekonomiye aktif şekilde girmelerini ve haklarını korumalarını sağlamak istediklerinin altını çizen Akça, “Ülkenin kalkınması için projelerimiz var, bunun için de iktidar olmamız gerekiyor” dedi.Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

 

Ben Mustafa İlker Akça, Kozanlıyım. Mali müşavirim, kendi bürom var serbest olarak çalışmaktayım. Babam da mali müşavirdi, aile işini devraldım. Yıllardır esnafın içerisindeyim, esnafla beraber yaşıyorum. Çukurova Üniversitesi İngilizce İşletme mezunuyum. 2 çocuğum var. En büyük yatırımımız çocuklarımız, onlar için yaşıyoruz. 5-6 yıldır insanlarını etrafına toparlayan, ideolojiden ziyade ülkeyi düşünen, ülke için doğru politikalar ve projeler üreten iyi bir parti kurulmasını bekliyordum. İyi Parti’nin bu politikalarla ilerlediğini gördüm, böylelikle siyasete girdim. Çukurova İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu üyesi olarak başladım. Daha öncesinde de yaklaşık 20 yıldır Sivil Toplum Örgütlerinde yöneticilik yaptım. Fenerbahçeliler Derneği’nde 8 yıl genel sekreterlik, saymanlık yaptım. İmamoğlular Derneği’nde ve Adana Sosyal Hizmetler Vakfı’nda muhasiplik yaptım. Adana Büyüksaat Lions Kulübü’nün kurucu saymanıyım, bir dönem de başkanlığını yaptım. Birçok meslek gruplarıyla beraber STK’larda çalıştım, artık kendime göre bir fikrimin oluştuğunu ve bizim de burada katkıda bulunmamız gerektiğini düşünerek siyasete atıldım. Partimiz kurulduğunun 6. ayında seçime girdi ve meclise girdik. Akabinde yerel seçimlerde CHP ile ittifak olarak Soner Çetin’i destekledik. Sahalarda Soner Çetin’le beraber 5 ay birlikte çalıştık. Şu anda Çukurova Belediyesi’nde 7 tane meclis üyemiz, 1 tane başkan yardımcımız var. Gençler ve kadınlar ağırlıklı oldukça güzel bir ekip kurduk. Sağlam saha çalışmaları yapıyoruz. Çukurova’nın yapısı çok farklı, daha kozmopolit, insanlar diğer ilçelerde çalışır ama Çukurova’da yaşar. Çukurova seçmenleri biraz daha duyarlı ve aydınlardır. O yüzden saha çalışmalarının biraz daha etkin olması gerekiyor, özellikle kadınlar açısından etkin olması gerekiyor. Güneşin Kadınları adında bir kooperatif kurduk. Çukurova ilçe olarak aktif çalıştık.

Güneşin Kadınları oluşumu ne görevi üstlendi?

Kooperatiflerin amacı üreticiyle tüketicinin arasındaki bağlantıyı kaldırmak ve daha organik ürünler getirmek, üreticinin daha güçlü olmasını sağlamaktır. Bizim de öncelikli olarak hedefimiz kadınlar oldu. Kadınların ekonomiye daha çok katkı sağlamalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Daha sonra da tüm Türkiye’de kooperatifler kurup, bunları birleştirip, her şehrin meşhur ürünlerini diğer şehirlerde satmak gibi bir projemiz var. Kadınların ekonomiye aktif şekilde girmelerine yardımcı olup, haklarını korumalarını sağlamak istiyoruz.
Ülkenin kalkınması için projelerimiz var, bunun için de iktidar olmamız gerekiyor. Şu anki mecliste kaç tane milletvekiliniz olursa olsun iktidar olmadığınız sürece herhangi bir etkiniz olmuyor. Bizim de kendimize göre söyleyecek sözümüz var, projelerimiz var ama iktidarda olmadığımız sürece tam anlamıyla uygulayamıyoruz. CHP ile birlikle Millet İttifakı olarak iktidara gelmeyi hedefliyoruz.  


BARIŞ, DEMOKRASİ VE BİRLİK

 

Çalışmalar nasıl gidiyor, tünelin sonunda ışık var mı?

Biz ışığın olduğunu düşünüyoruz, insanlar bize inanmaya başladılar. Pandemi döneminde saha çalışması yapamıyoruz ama her gün üye kaydediyoruz. Genel Başkanımız konuştukça insanlar partimize akmaya başladı. Gelen üyelerin birçoğu da daha önce hiçbir partiye üye olmamış kişiler. Türkiye’de iktidarın yönetilmesi için daha merkezde, barışa, demokrasiye ve beraber çalışmaya inanan bir partiye ihtiyacı var.

İyi Parti ülkenin geleceği için ne vaat ediyor?

Öncelikle Parlamenter Sistemi destekliyoruz. Meclisin güçlü olmasını, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyeti ve bize emanet ettiği meclisimizin tekrardan eski günlerine dönmesini istiyoruz. Ülkenin bölünmezliği ve Atatürk ilkeleriyle yolumuzu çizeceğiz. Ülkemizin sağlıkta, eğitimde, ekonomide ve adalet sisteminde yapısal sorunları var.


Hâlâ kadına şiddet devam ediyor, çocuk işçilerimiz var, bu konuda partinizin ne gibi çalışmaları var?

 

Az önce kadına şiddetten bahsettik, kadına şiddetin devam etmesinin en büyük sebebi, kadınların mağdur kalması. Kadınlarımız neyden dolayı mağdur? Annelerimizin, kız kardeşlerimizin, eşlerimizin başından geçen olay, evlendikleri zaman ekonomik olarak erkeğe bağımlı olan bir kadın eşinin kendisini taciz ettiğini, dövdüğünü ailesine söyleyebilir mi? Kolay kolay ayrılabilir mi evinden? Yani öncelikle kadının ekonomik olarak bağımsız hale gelmesi gerekiyor. Kadın bağımsız hale gelmeden kendine yapılan şiddete karşı duramaz. Biz hep adaleti mahkemeyle sınırlandırırız, yargıtay, danıştay asıl onlar belirler. Eğitimle ilgili sağlıkla ilgili davalarda da dahil kanun da farklıdır yargıtay danıştay kararı farklıdır. Bu konunun biraz daha derinine inmek biraz daha perspektiften almak gerekiyor.

Kovid-19 herkesi etkiliyor, siz siyasetçileri belki daha fazla etkiliyordur. Aynı zamanda sahada olmanız gerekiyor, pandemi sizin normalinizi nasıl değiştirdi?

Bizim binamız normalde sürekli dolup boşalırdı, resmen il binası gibiydi. Ama biz insanlara kendilerini ve bizleri düşünmeleri gerektiğini söyledik. Şu an olabildiğince kalabalıkla yapılacak çalışmaları engellemeye çalışıyoruz. Üye kayıtlarını adrese giderek yapıyoruz. Her an seçim olacakmış gibi çalışıyoruz.

 

“BİZİM NESLİMİZ SİYASETTEN KORKUYOR”

 

Adanalılara ne söylemek istersiniz?

 

Pandemiden dolayı Adana riskli yerlerden biri. Sağlık çalışanlarımız ne derlerse uymalıyız, tüm kurallara riayet edelim. Adana’yı çok seviyoruz, şehrimize sahip çıkalım.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Bu ülke hepimizin, herkes elini taşın altına koymalı. Bizim neslimiz 12 Eylül’den sonra siyasetten korktu, uzak durdu. Ama artık ülke için, haklarımız için insanların biraz daha katılımcı olması gerekiyor. İnsanları veya iktidarı suçlamak en kolayı, sonuçta seçilenler de bizim aramızdan çıkıyor. Hedefimiz belli, Millet İttifakı’yla beraber iktidar olacağız, Sayın Meral Akşener’i Cumhurbaşkanı yapacağız. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER