Keyifli vaktin adı: Metodbox

Keyifli vaktin adı: Metodbox

Gazette Gazetesi Fatma İnci Gül’ün her hafta farklı bir konuk alarak ülke ve dünya gündemini değerlendirdiği Gazette TV’de, “İnci Gül ile Biz Bize” canlı yayın programının bu haftaki konuğu Bahçehir Koleji Adana Kampüs Müdürü Hakan Gediktaş oldu. Bahçeşehir Koleji’nin kendi geliştirdiği yapay zeka tabanlı, kişiye özgü dijital öğrenme ve öğretme platformu Metodbox’ı anlatan Gediktaş, “Metodbox’ta sadece akademik dersler değil, uygulamalı dersler de var. Beden eğitimi, sanatsal etkinlikler, görsel sanatlar, müzik, drama gibi etkinliklerle de çok keyifli vakitler geçiriliyor” dedi.

İşte Gazette TV’de gerçekleştirilen o keyifli canlı yayın;Dünyaya musallat olan Covid-19 illeti yüzünden alınan önlemler çerçevesinde okulların kapatılmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığının talimatı doğrultusunda 23 Mart tarihi itibarıyla Online Uzaktan Eğitim Sistemi başlatıldı. Ülkemizdeki okullar bu sisteme ne kadar hazırdı? Özellikle Bahşeşehir Koleji bu duruma ne kadar hazırdır?

Öncelikle ben bütün bizi izleyen Gazette TV izleyenlerine ve Gazette Gazetesi okurlarına kurumum ve şahsım adına merhabalar demek istiyorum. Takdir edersiniz ki 12 Aralık’ta başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 pandemisi bütün dünyayla beraber Türkiye’yi de çok hazırlıksız yakaladı. Dünya genelinde teknolojiyi doğru takip edip kendisini dünyadaki gelişmelere doğru entegre eden kurumlar bu duruma çabuk entegre oldular ama devletler dahi bu salgına hazırlıksızdı. Bütün dünyada ve ülkelerde bazı süreçler vardır devam etmesi gereken. Türkiye Cumhuriyeti’nde de ‘Devlette devamlılık esastır’ derler. Bir kurumun, bir oluşumun, yaptığınız bir işin devamlılığı çok önem arz etmektedir. Bu tür salgınlarda da gördük ki dünyanın birçok yerinde ne sağlık hizmetlerinde ne de eğitim öğretim hizmetlerinde çok da hazırlıklı değillermiş. Ancak biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak ve aynı zamanda bu Cumhuriyetin kazanımlarından birisi olan kurumlar da bazıları da bizim gibi ama tabi önceden tahmin etmek de zordur salgın olacağını ama en azından günün birinde dünyayla beraber entegre olmak adına dünyadaki gelişimleri, oradaki olan hadiseleri doğru takip edip kendinizin dünyayla entegrasyonunuzu doğru sağladığınızda sizde konuyla alakalı başarılar elde ediyorsunuz. Bu başarıları elde etmek için de önceden birtakım yatırımlar yapmanız lazım. İşte biz, böyle bir salgının olacağı konusunda herkes gibi hiçbir fikrimiz yoktu ama bizim Bahçeşehir Koleji olarak Türkiye satında 128 kampüsü olan kolejin yıllardır yapmış olduğu eğitime, teknolojiye yatırımının sonucudur Metodbox. Biz Bahçeşehir Koleji olarak bütün dünyayı yakından takip edip dünyadaki gelişmeleri yakından izleyen Bahçeşehir Koleji çalışanları olarak biz bu konuda çok şükür hazırlıklıydık. 5 yıl önce yaklaşık 60’a yakın mühendisle beraber Ar-Ge’ye yapmış olduğumuz çok ciddi yatırımlarımızın sonucunu çok da iyi günler değil ama böyle zor günlerde en azından devamlılığımızı sağlamak adına şu anda göğsümüzü gere gere yaklaşık 100 bin öğrencimize Türkiye satında eğitim eğitimimizi vermeye devam ediyoruz.  

Bahçeşehir Koleji olarak uzaktan eğitime; kendi ürününüz olan Metodbox isimli bir sistemle başladınız… Nedir Metodbox? 

Bahçeşehir Koleji zaten yıllardır eğitimle ilgili teknolojik yatırımını sürekli devam ettiriyor. Yaklaşık 7 ay önce İngiltere’de yapılan BETT fuarında yaptığımız birtakım çalışmalarımızın lansmanını yaptık. Metodbox nedir, içeriği nedir? Kendi öğrencilerimiz, velilerimiz çok iyi bilirler. Biz, Metodbox’ı sadece kendi öğrencilerimize, velilerimize değil, tüm dünyanın kullanımına sunduk. Az önce de bahsettiğim gibi yaklaşık 5 yıl önce onlarca mühendisin bir araya gelerek bir şekilde yapay zekayla ilgili bilgi ve birikimlerini ortaya koyup öğrencilerin teknolojik altyapıdan da yararlanmasını sağlayıp aynı zamanda da eğitim ve öğretimden kopmamasını sağlayan yapay zeka tabanlı kişiye özgü öğrenme platformu. Bizim şu anda eğitimlerimiz, öğretimlerimiz bu platform üzerinden gidiyor. Metodbox’ta öğrencilerimiz kendi öğrenme stillerine uygun, farklı ihtiyaçlarına cevap bulabileceği ve öğretmenlerimiz tarafından öğretmenlerimiz tarafından hazırlanmış konu anlatım videoları, soru çözüm videoları, sistem videoları ve ev çizimleriyle dizayn edilmiş bir platform. Her dersten günlük işledikleri konuları, dersleri öğretmenlerimizin bizzat hazırlamış olduğu videolarla tekrar edebiliyor. Öğrenci dersleriyle alakalı testlerini çözebiliyorlar, ev çalışmalarını yapabiliyorlar ve devamında da öğrencilerimizin bunları yapıp yapmadıklarını ebeveynleri takip edebiliyor. Az sonra size nasıl olduğunu da anlatacağım. Aynı zamanda da Metodbox dediğimiz dijital öğrenme ve öğretme platformu sadece akademik derslerde değil, uygulamalı derslerimiz de var; beden eğitimi, sanatsal etkinlikler, görsel sanatlar, müzik, drama gibi etkinliklerle de çok keyifli vakitler geçiriyorlar. Aynı zamanda Metodbox dijital kütüphanemizde binlerce Türkçe ve İngilizce içerikten oluşan kitaplarla gerek sesli dinlemeler yapabiliyorlar gerekse öğrencilerimiz ya da velilerimiz bir şekilde bu içeriklerden yararlanarak o kitapları okuma fırsatı buluyorlar. Son olarak da birçok şey düşünülüyor. Öğrencilerimizin ve aynı zamanda velilerimizin de bir şekilde evdeki psikolojik durumlarını da göz önünde bulunduracak olursak psikolojik danışma ve rehberlik birimimiz tarafından hazırlanan birtakım içerik ve videolarla onların duygu durumlarını, psikolojik durumlarını ve onların çocuklarıyla ilgili olarak gelişimlerini gün be gün takip edebilecekleri ve geliştirebilecekleri içerikler de Metodbox’ta yer alıyor. İnanın, şu anlattıklarım Metodbox’ın için okyanusta bir kum taneciği. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı EBA TV sistemine dahil misiniz, yoksa Metodbox tamamen farklı bir platform mu? 

Bir tarafta devletten bahsediyoruz, bir tarafta da özel bir kurumdan bahsediyoruz. Ben size sadece şöyle söyleyeyim biz, Koronavirüs pandemisi ortaya çıktığında iki gün içinde Bahçeşehir koleji olarak bu Metodbox’ı ve aynı zamanda Uzaktan online eğitim sistemimizi planlayıp hayata geçirdik. Tabi ki devlet takdir edilecek bir kıvraklıkla EBA TV’yi kurdu. Bildiğim kadarıyla EBA TV için daha önce bir hazırlık vardı. TRT gibi Türkiye’nin ve dünyanın dört bir tarafına uydu kanalıyla yayınlanabilen bir ulusal TV’de bütün öğrencilerimize ulaşılması için hazır hale getirdiler. Bizim yapmış olduğumuz Metodbox yapay zeka tabanı dijital bir platform tamamen EBA TV’den farklı. Onlar tamamen uydu üzerinden ve TRT kanallarını kullanarak çok daha geniş kitlelere hitap ediyorlar bizim yapmış olduğumuz bu dijital tabanlı Metodbox ise online olarak verdiğimiz şifrelerle öğrencilerin bilgisayar ya da tablet ya da akıllı telefonlar sayesinde ulaşılmasını sağlıyor. İkisi aslında çalışma sistemi aynı olabilir hazırlanış sistemleri olarak aynı olabilir ama birisi daha geniş kitlelere yayılıyor bizimkisi de sadece bizim kendi öğrencilerimize hitap ediyor. 

Pratikte Metodbox nasıl çalışıyor? Dersler bir program dahilinde mi anlatılıyor, yoksa her öğrenci istediği saatte, dilediği dersi alma özgürlüğüne mi sahip?

Metodbox’ın yaklaşık 5 yıldır bir gelişimi söz konusu ama bu eylül ayında çok yoğun bir katılımla sayın Enver Yücel ve sayın Semra Yücel hanımefendi, genel müdürümüz Özlem Dağ, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörümüz Şirin Hanım ve diğer genel müdürlük personelimiz, Türkiye satındaki yöneticilerimizin katılımıyla basına açık bir lansmanını yaptık. Biz, Metodbox’ı aslında Eylül ayından beri tüm okullarımızda kullanıyoruz. Kullanma prensibimizde tabi takdir edersiniz belli müfredat ve belli bir içerik dahilinde gidiyoruz. Türkiye genelindeki kampüslerimizde 128 kampüsümüzde genel müdürlüğümüzün belirlemiş olduğu öğretmenlerimiz, bunların içeriklerini hazırlıyor. Yıl boyunca yapacağımız derslerimiz, ünitelerimiz, her şeyimiz belli ve bu işleyeceğimiz ünitelerimiz dahilinde öğretmenlerimiz içeriklerini hazırlıyor, yayınlarımızı hazırlıyorlar ve bunları dijital platforma yükleyerek yeri geldiğinde öğrencilerimize ve velilerimize verdiğimiz şifrelerle bunun kontrolü yapılarak belli bir plan ve belli bir içerik dahilinde eşgüdümlü olarak devam ediyor video. 

Her ders, öğrencinin kendi hocası tarafından mı veriliyor, yoksa tüm Bahçeşehir okullarına aynı hocalar mı ders anlatıyor? Bu durum, öğrencideki algılamada sorun yaratıyor mu?

Bahçeşehir olarak öyle bir sisteme dahil olan bir okuluz ki bizim bütün kampüslerimizde kişi yoktur, sistem vardır. Biz, bir sistem okuluyuz. Dolayısıyla bu sistem okulu olmamız dolayısıyla gerek öğrencilerimiz gerekse velilerimiz bu durumu kanıksamış durumda. Sistem okulu olduğumuz için insanlar sistemi inanıyor ve bu sistemi kim uygularsa bunun ismi Ayşe ya da Fatma, Hasan, Hüseyin olmuş hiç fark etmez bunu belli kural, disiplin içinde götürüyor. Öğrencilerimiz, bu disiplin içerisinde öğretmenlerimiz tarafından bu dersler hazırlanıyor. Dolayısıyla Halkalı kampüsündeki öğrencimiz, Adana kampüsündeki edebiyat öğretmeninden ders alabiliyor. Erzurum kampüsteki bir öğrencimizi, Ümraniye Kampüste hazırlanmış olan Fen ve Teknoloji dersinin içeriğini oradan görebiliyor. Dolayısıyla biz bir sistem okuluyuz. Önemli olan kimlerin hazırladığı, kimlerin anlattığı değil, önemli olan bu dijital platformda neyin nasıl gerçekleştirildiği. 

Derslere katılımı nasıl kontrol ediyorsunuz? 

Yapay zekanın bir şekilde telaffuz edildiği yerde bu bahsettiğimiz şeylerin yapılmaması mümkün değil, işin tabiatına aykırı. Benim hep öğretmen arkadaşlarımla yaptığım toplantılarda da söylediğim bir şey var, ödevi bütün ilkokullar da dahil olmak üzere bütün okullar öğrencilerine ev ödevi veriyor. Önemli olan bu ödevlerin, derslerin geri dönüşüdür. Yapay zeka tabanlı Metodbox da böyle bir şey. Öyle derya deniz bir hadise ki… Öğrencilerimizin ne kadar sıklıkla girdiğini kontrol edebildiğiniz gibi, öğrencilerimizin kazanım eksikliklerini de burada görebiliyorsunuz. Öğrencilerimizin diyelim ki Fen ve Teknolojide görmüş olduğu bir derste birbirine bağlantılı birtakım konuları anlattığında vermiş olduğu ölçme değerlendirmedeki doğru ya da yanlış cevaplar ‘Sen bu konuyu anlayamamışsın, iki önceki konuya tekrar geri dön, onu tekrar et, senin eksiğin bu’ şeklinde kazanım eksikliklerini de tespit edip bize çok ciddi bir ölçme değerlendirme imkanı sağlıyor. 

Bu sistem üzerinden sınav yapabiliyor musunuz? 

En kolayı da bu biliyor musunuz? Bahçeşehir kolejleri olarak çok fazla kampüsümüzün olması Türkiye satında bu bizim için çok büyük bir avantaj. Baktığınızda doğru organizasyon yapamadığınızda bu size dezavantaj olarak dönebilir. Genel müdürlüğümüzde İstanbul merkezde ciddi bir ekip çalışması var. Bu ekip bizleri çok doğru yönlendiriyor. Biz zaten yıllardır online sınavlarımızı yapıyoruz bir sıkıntımız olmuyor. Aynı anda başlıyoruz, aynı anda bitiriyoruz, aynı anda cevaplarını bir şekilde ilgili kampüslere gönderip kazanım eksikliklerimizi tespit ederek bunları biz daha önceden yapıyoruz. Şu anda bunu bir disiplin içerisinde daha ciddi ve daha düzenli olarak Metodbox dediğimiz platformda yapıyoruz. Yapay zeka tabanlı dijital platform bize bu özellikle ölçme değerlendirme kriterlerinde bize çok fazla kolaylık sağladı ve işimizi daha da kolaylaştırdı. 

Öğrencilerinizin tümü de Metodbox’ı kullanabiliyor mu? Bilgisayarı yahut da internete erişim imkânı olmayanlar var mı?

Yapay zeka tabanlı, kişiye özgü dijital öğrenme platformu Metodbox, anasınıfından 12. sınıfa kadar bütün sınıf seviyelerini kapsayarak her öğrencimiz tarafından kullanılabiliyor. Takdir edersiniz; X, Y, Z kuşakları bilgisayarları, tabletleri birçok kişiden daha iyi kullanabiliyor ama yine de daha küçük yaş gruplarındaki çocuklarımızın zaman zaman ailelerinin yardımlarına ihtiyaçları olabiliyor. Zaten biz bunları da düşünerek öğrenci velilerimizin de kullanımına açtık. Onlar da kullanıcı adı ve şifre ile girebiliyorlar. Bahçeşehir Koleji olarak eğitime, teknolojiye yaptığımız yatırımları hiçbir zaman bitirmedik. Metodbox dediğimiz dijital platform, yaptığımız Ar-Ge yatırımlarımızın “pick” yapmış hali. Biz şu an bunun meyvelerini çok ciddi anlamda topluyoruz. İyi ki yapmışız bunu. Böyle bir pandemiyi kim öngörebilirdi ki? Bunu öngöremeyen insanlar maalesef geride kaldılar ve öğrencilerini eğitim – öğretimden mahrum etmemeye çalıştılar ama biz buna çok uzun zamandır hazırlığımızı yapıyorduk. Pandemiyi tahmin eden bir kurum değiliz ama biz sadece dünyadaki gelişimleri doğru inceledik, dünyadaki bu yapay zeka gelişmelerini Türkiye’ye nasıl getiririz, dünyaya nasıl entegre olabiliriz diye düşündük. Bir taraftan İngilizce, Fransızca, İspanyolca gibi diller öğretip dünya vatandaşı yetiştirdiğinizi iddia ediyorsanız o halde dünya vatandaşı yetiştirirken sadece doğru akademik bilgilerle değil, aynı zamanda o yetiştirdiğiniz öğrencileri de dünya ile eşgüdümlü götürmeniz lazım. 

Metodbox sisteminize okullardan talep oldu mu veya kullanan var mı?

Uzun yıllar önce uçağı icat edenler veya Graham Bell telefonu icat ederken, sadece etrafımızdaki arkadaşlarımız yararlansın, biz birbirimizle haberleşelim mental yapısıyla icat etmemiştir. Biz de bir şeyi geliştirirken aslında Sayın Enver Yücel ve tüm Bahçeşehir Kolejleri mensubu insanların bir kriteri var; eğer gerçekten eğitimle ilgili ya da Türkiye ile ilgili bir şey yapılacaksa bundan tüm Türkiye, tüm dünya yararlansın. Çünkü bir şeyleri paylaştığınızda, o daha geniş kitlelere yayıldığında yaptığınız işten çok daha fazla keyif alıyorsunuz. Bu anlamda biz bu geliştirmiş olduğumuz yapay zeka tabanlı, kişiye özgü dijital öğrenme platformu Metodbox’ı aynı zamanda öyle bir planladık ki bizden talep eden her okula, her kuruma profesyonel çerçeveler içerisinde bu hizmeti onlara da sağlayabiliyoruz ve sağlamaya da hazırız. 

Yüz yüze eğitimle mukayese ettiğinizde, konuyu anlama bakımından Uzaktan Eğitim Sistemi ne kadar etkin?

Biz Bahçeşehir Koleji olarak bu pandemi krizi ortaya çıktığında hem sabahtan öğleye kadar online bir şekilde öğretmenlerimizin öğrencilerimizle buluştuğu bir program izliyoruz akabinde yine Metodbox’ı kullanarak da okula gitmeye ara verilen bu dönemde öğrencilerimizin eğitimine devam ediyoruz. Ama dünyanın en iyi programlarından biri olan Metodbox ya da buna benzer dijital firmaların yaptığı birçok programları kullansanız da yüz yüze eğitimin yerini tutmuyor. Özellikle bizim gibi eğitim – öğretim faaliyetlerini geliştiren okullar, bu pandemi krizinde öğrencilerimizin okul ortamından uzaklaşmadan onların psikolojik durumlarını da bir şekilde hazır halde bulundurup, aynı zamanda bu yaptığımız çalışmayla da evlatlarıyla bu kadar uzun bir süre vakit geçiren ailelerin de psikolojik durumlarını da bir şekilde daha iyiye getirmeye çalışıyor. Amacımız okuldan uzaklaşmamalarını sağlamak ama öğretmenin yüz yüze verdiği eğitimi hiçbir platform, hiçbir program asla tutamaz. Bu ve buna benzer programlar eğitim – öğretime bir şekilde ara vermeden onların mağdur olmamalarını sağlamak. Türkiye olarak bu sisteme daha yeni alışıyoruz ama bu pandemik kriz belki de bize bazı kazanımlar çıkaracak. Fakat yurtdışında birçok gelişmiş üniversitelerde, çok başarılı öğrencileri kabul eden üniversitelerde uzun yıllardır yapılıyor ve bize de pandemik kriz şunu gösterdi ki; bizim de hazır olmamız lazım. Bundan 3 yıl sonra bu tür çalışmalar, bu tür online birtakım eğitimler belki de birçok konuda bize bazı tasarruflar sağlayacak. Belki de birçok konuda ulaşamadığımız yerlere daha çabuk ve daha seri ulaşmamamızı sağlayacak ama sizin sorunuza cevap verecek olursam; öğretmenin yüz yüze öğrencisine dokunmadığı eğitim, bence yarım kalmış bir eğitim. O platformu nasıl kullandığınız çok daha önemli. Öğretmen olmadan bu iş olmuyor. 

Bu pandemiden ötürü birçok okul, personelinin ya da öğretmeninin maaşını kesti veya hiç vermedi, işten çıkarmalar oldu vs. Bahçeşehir Kolejlerinde de böyle bir şey söz konusu mu?

Konumuz Metoxbox ve Uzak Eğitim olsa da çok önemli ve güzel bir konuya temas ettiniz ki, çok teşekkür ediyorum. Dünyanın süper gücü Amerika da dahil olmak üzere pandemik krize herkes çok hazırlıksız yakalandı. Şu andaki rakamlara göre, açıklanan işsizlik oranları 33 – 34 milyon kişiye ulaşmış. Bu, çok yüksek bir rakam. İnsanlar hazırlıksız yakalandığı için gerek personellerine ücretsiz izin verebiliyor gerek çalışanlarını işten çıkarabiliyor. Bu noktada çok fazla mağdur insan var. Bu kriz patlak verdiğinde ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti gerekli önlemlerini açıkladıktan birkaç gün sonra İcra Kurulu Başkanımız Sayın Hüseyin Yücel, basın yoluyla bir açıklamada bulundu. Bu açıklaması, Koronavirüs nedeniyle üniversiteler de dahil olmak üzere bünyemizde çalışan yaklaşık 21 bin kişinin hiçbirisinin bu virüs nedeniyle asla işlerine son verilmeyeceği, aksine Türkiye’de yaklaşık 5 ya da 6 yerde devam eden kampüs inşaatlarımızın durdurulmayacağı ve aynı zamanda öğretmen istihdamının da önümüzdeki sene için yaklaşık 2 bin öğretmen alımının yapılacağını basın yoluyla insanlara duyurdu. Koronavirüsten dolayı insanların işten çıkarılmayacağının duyurulması bir tarafa, bir de aynı zamanda özel bir sağlık sigortasıyla çalıştıkları yıl boyunca hep bu imkanlardan yararlanıyor ve aynı zamanda sağlık sigortamızın içeriğine Hüseyin Yücel Bey’in yaptığı açıklamayla, bu sağlık sigortamızın içine de Koronavirüs nedeniyle herhangi bir çalışanımız bir sıkıntı yaşarsa diye bu kapsamı da içine alan bir entegrasyon yaptı. Bu anlamda ben bir Bahçeşehir Koleji çalışanı olarak, Sayın Enver Yücel, Sayın Semra Yücel ve Sayın Hüseyin Yücel’e tüm çalışanlarım adına gerçekten çok teşekkür ediyorum. Bu, bizleri çok duygulandıran bir şey oldu. Bu kriz döneminde bile bir gün bile maaşımız eksilmeden, aksine daha erken yatırılmasını sağlayarak bizlerin moral ve motivasyonlarını en üst seviyede tuttular. Genel müdürümüz Özlem hanımın da ilgisi, alakası ve tüm çalışanlarını böyle kendilerinden daha üstte tutarak düşünmeleri bizi gerçekten aidiyetlik duygularımızı ve bu kuruma gelerek ne iyi etmişiz dememizi bir kez daha gündeme getirdi. 

Okullar normal eğitime başladıktan sonra da Metodbox sistemi devrede kalacak mı Hocam? Ders kaçıran yahut da konuyu iyi anlayamayan öğrenciler böyle bir olanaktan yararlanabilecek mi?

Yapay zeka tabanlı dijital platformumuz Metodbox, bizim zaten Eylül ayından beri Türkiye’deki tüm kampüslerimizde tüm öğrencilerimize kullandırdığımız bir programdı. Bu program zaten kullanımda olduğu için pandemik kriz bizim aynı zamanda bu programı daha da geliştirmemize neden oldu. Dolayısıyla inşallah kısmet olur da okullar bir an evvel açılıp, öğrencilerimiz tekrar yuvalarına döndüğünde biz Metodbox’ı daha da geliştirmiş olarak öğrencilerimizin ve velilerimizin hizmetine sunmaya devam edeceğiz. Yani bizim günlük eğitimimizin – öğretimimizin dışında kalan bir hadise değil hatta daha da artarak devam edecek. 

Son olarak, öğrenci ve velilerimize vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Bizim Türkiye genelinde bilim insanları yetiştirdiğimiz, onları dünyaya sunduğumuz, altını çizerek söylüyorum; Türkiye’nin en başarılı ve en yüksek puanlı liselerinden birisine sahibiz. Bu lisemizin kuruluş başlangıcı Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi. Müdürü de çok saygıdeğer, bizim çok sevdiğimiz mesai arkadaşımız Tolga Yıldız. Artık öğrencileriyle entegre olmuş, gecesini gündüzünü okulda geçiren ve bilim insanları yetiştirmek için gerçekten çok çalışan bir arkadaşımız. Bununla ilgili bu pandemik kriz çıktığında Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Liselerimiz aynı zamanda bu pandemik kriz hadisesini birer sosyal sorumluluk projesi içerisinde bir imkan olarak gördüklerinden, fen ve bilimsel ağırlıklı yaptıkları çalışmalar ve sahip oldukları birtakım cihazlardan öğrencilerinin yapmış oldukları dizaynlarla Apple’ın yaptığı çalışmanın aynısını İstanbul’daki okulumuzda başlattılar. Yaklaşık yüz binin üzerinde yüz siperliği yaptılar ve pandemik kriz nedeniyle en fazla ihtiyaç duyulan aletlerin başında olan yüz siperliğini üreterek, Türkiye sathındaki okullarımıza gönderdiler ve okullarımız da ilgili hastanelere teslim ettiler. Bizim de 600 tane siperliğimiz elimize ulaştı. Önümüzdeki hafta bir hastaneye götürerek, bunun yardımını yapacağız. Bunu hazırlık sınıfı öğrencilerimiz de dahil olmak üzere 9. sınıftan, 12. sınıfa kadar Fen ve Teknoloji Lisesi’nde okuyan öğrencilerimiz gerçekleştirdi. Bu liselerimizden bizim Türkiye genelinde 16 tane var. İnşallah Adana’da da bu Fen ve Teknoloji Lisesi’ni yakında zamanda hizmete açmayı düşünüyoruz. Ben de bu vesileyle Tolga hocama, öğrencilerine ve Türkiye genelinde bu pandemik krizde sağlıkçılarımıza, hastanelerimize bu krizi atlatmada yardımcı olması adına bu yüz siperliklerini gece gündüz üreterek katkı sağladıklarından dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Tabi bu pandemik kriz çok kötü yaralar açtı herkeste ama aynı zamanda da bu kriz birtakım şeyler öğretti ve biz bu öğretileri ümit ediyorum ki uzun yıllar yaşatacağız. Ben öncelikle Türkiye Cumhuriyet Devleti’nde Kovid-19 salgınından dolayı hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına sabırlar diliyorum. Şu anda tedavi gören tüm hastalarımıza bir an evvel şifalar bulmalarını ve aramıza katılmalarını temenni ediyorum. Aynı zamanda bu salgında gece gündüz demeden, sağlıklarını hiçe sayarak onların iyileşmesini sağlayan tüm sağlık çalışanlarımıza ve tüm bu krizde görev yapan tüm vatandaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum. İnşallah kurallara uyarak bu krizin üstesinden geleceğimizi düşünüyorum. Güzel haberler alıyoruz ve bu kriz döneminde de bizim uzaktan eğitim faaliyetlerimizde başta Adana’daki velilerimiz olmak üzere tüm Türkiye’deki velilerimize teşekkür ediyorum. Tüm Gazette TV izleyicilerine beni sabırla dinledikleri ve seyrettikleri için saygılarımı gönderiyorum. Sizlere de tekrar beni kabul edip, bu Metodbox sistemini daha geniş kitlelere iletmemize vesile olduğunuz için şahsınıza teşekkür ediyorum.  

haber, gazete, gazette, manşet, gazete manşetleri, recep tayyip erdoğan, ömer çelik, adana, büyükşehir, zeydan, zeydan karalar, adem aköl, adem aköl kimdir, Fatma inci gül, inci gül, inci, soner çetin, fatih Mehmet kocaispir, akif kemal akay, türkiye, meclis, siyaset, oy, sağlık, anabülten, ekonomi, kemal kılıçdaroğlu, devlet bahçeli, ekrem imamoğlu

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER