Merve Dilara Kocacık: Tüm Türkiye’ye ulaşmak istiyoruz

Merve Dilara Kocacık: Tüm Türkiye’ye ulaşmak istiyoruz

Güneşin Kadınları Adana Kooperatifi Başkanı Merve Dilara Kocacık, Güneşin Kadınları’nı Gazette’ye anlattı. Muhabirlerimizden Işılay Karagöz’e konuşan Kocacık, kadın istihdamını güçlendirmek, kadınların ekonomik özgürlüklerini kazanmaları için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Başkan Kocacık, ‘’Yapamayacağımızı düşündüğümüz her işi yapabildiğimizi gördük. Hedeflerimiz; markalaşmak, tüm Türkiye’ye ulaşılabilirliğimizi artırmak ve şu an 8 olan sayımızı 18 kişiye çıkarmak. Böylelikle sistematik bir şekilde daha fazla kadına ulaşmak istiyoruz’’ dedi.


İşte Başkan Kocacık ile gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;

 

Öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz, Merve Dilara Kocacık kimdir?

28 yaşındayım, avukatım. Ayrıca Güneşin Kadınları Adana Kooperatifi’nin başkanıyım. Şu an yüksek lisansımı bitiriyorum, tez aşamasındayım. Avukatlığın yanı sıra lisans ve yüksek lisans eğitimimde hep kadınlarla ilgili çalışmalar yaptım. Yeri geldi derneklerde bulundum, yeri geldi okulumun kadınlarla ilgili çalışmalarında yer aldım. Bunları kendi mesleğimin dışında bir yardım eli ve hobi olarak yaptığım süreçte iken, Güneşin Kadınları Kooperatifiyle birlikte daha efektif olarak kullanabileceğimiz bir sisteme çevirdik.


Siz İYİ Parti’nin başlattığı bir proje kapsamında kurulan Güneşin Kadınları Kooperatifi’nin başkanısınız, ‘Güneşin Kadınları’ ismi nereden geliyor Sayın Kocacık?


Hem Anadolu’nun çalışkan kadınlarını hem de güneş doğmadan uyanan, bir şekilde çalışmaya başlayan, birçok işi aynı anda idare edebilen, kendi ekonomisine katkı sağlayan kadınları gördükçe bundan nasıl bir isim ve vizyon çıkarabiliriz diye düşündük. K
ooperatifimizin hem bu kadar kapsayıcı hem de Anadolu topraklarını bu kadar içeren sisteme hitap ettiği için, “Bizim topraklarda önce kadınlar uyanır, sonra güneş doğar; çünkü güneşi kadınlar doğurur” sözünden yola çıkarak Güneşin Kadınları adı altında bu güzel yola çıktık. Bu söz şu an yeni tasarladığımız cam kavanozlarımızın üzerinde de bulunuyor.


Güneşin Kadınları bu projeyi başlatırken amacı ne idi?


Ülkemizde çok fazla kadın var. Yaşı kaç olursa olsun, okuyan okumayan, çalışan çalışmayan, anne olan olmayan, yani hayata gelen Anadolu kadını üretkendir, emektardır. Biz bu durumun örneklerini siyasette, derneklerde, yapılan tüm çalışmalarda gördük. İnsanlar bir yerlerden bir şeyler bekliyorlar, bazen kendileri elde edemedikleri o içsel gücü bir yerde görmek istiyorlar ve biz de bunu gören bir kesim olduğumuz için, sigortalı çalışmak zorunda değiller ama ürettikleri güzel şeyleri Güneşin Kadınları himayesinde sergilesinler istedik. Gıda, el işi üretiyorlar, eğitim vermek de bir üretimdir. Seramik ve nakış hocalarımız var, geri dönüşüm sisteminden sanat eseri üreten hocalarımız var. 65 yaşından 30 yaşına kadar tedarikçilerimiz var. İnşallah daha çok ilerleriz.


Güneşin Kadınları Kooperatifi ne zaman, nerede ve hangi amaçla kuruldu?


14 Mart 2020’de açılışımızı yaptık, ilk olarak Adana’da başladık bu yola. Açılışımıza birçok siyasi ve iş insanları geldi. Hepsine tekrardan çok teşekkür ederiz. Bir kadın kendi ayakları üzerinde durabiliyorsa, üretimini elde edip ev ekonomisine katkıda bulunabiliyorsa, o evin sosyalliği, huzuru, ekonomisi ve mutluluk seviyesi artıyor. Ayrıca o evdeki çocukların yaşama dair vizyonu gelişmiş oluyor. Tek amacımız kadınlar, her yaştan kadına istihdam sağlamak istiyoruz.


Kooperatifinizin ortakları sadece Adana’dan ve sadece kadınlardan mı oluşuyor?


Sadece kadınlardan oluşuyoruz ve 7 yönetim kurulu üyesi olarak başlamıştık, şu an 8 kişi olduk. Az sayıda olup, herkesin birbirini tanıyıp, samimi bir ortam olmasını istiyoruz. Gıda komisyonu, yönetim komisyonumuz var. Herkes gıdadan anlamak zorunda değil, nakış işinden anlayan komisyonumuz var. Hem samimi bir ortam hem de herkesin birbirini anladığı çalışma arkadaşlığı yapıyoruz. Bu konuda biraz sosyal ayrımcılık yaptık. Önceliğimiz kadınlar, bizim için yüzde 90’ın üzerinde kadın olması yeterliydi. Aramızda erkekler de var, onların katkılarıyla çok güzel şeyler yaptık. Mesela daha uyguna olan üretim yerlerini onların sayesinde bulduk, kendi üretim alanlarını bize bağış yapıyorlar veya ‘’Madem bu kadar güzel iş yapıyorsunuz, kadın istihdamına katkı sağlıyorsunuz; Güneşin Kadınları 10 ürün yapıyorlarsa, 2 ürün de biz vereceğiz’’ diyorlar. Bu şekilde güzel destekler alıyoruz.


Kooperatifinizin faaliyet alanı nedir Sayın Kocacık?


Biz üretim ve işletme kooperatifiyiz. Gıda, el işi, nakış, süs eşyaları, seramik, cam sanatı, örgü modellemeleri workshopları da yaptık. Yani bir kadın en çok hangi alanda kendisini yeterli hissediyorsa o alanda bize başvurabileceği bir sistem kurduk.


Üretim kapasiteniz nedir, bunu nasıl ve nerelere pazarlıyorsunuz?


Adana’da bir tane üretim mağazamız var ve e-ticaret sistemine dâhil olduk, organik ürünler kategorisinden Türkiye’nin her yerine satış yapıyoruz. Ayrıca sosyal mecralar üzerinden de satış yapıyoruz. Kendi mutfağımıza almayacağımız ürünü satma taraftarı değiliz, emin olduğumuz ürünü satıyoruz. İnşallah ileride market zincirine gireriz.


Kooperatifiniz bu güne kadar ortaklarına ne kazandırdı?


Kooperatifimizde emekli öğretmen, müdür, mühendis, iki avukat, işletme öğrencisi ve muhasebeci var. Yani farklı iş kollarına sahip kadınlarız. Hepimiz bir yerde bir döneme kadar kendi mesleklerimiz dışında çok fazla iletişim kurmadık. Bu sistemle kendi çevremizden çok daha farklı bir çevreye satış yapma kabiliyeti, ürün detayı öğrendik. Mesela salçanın en güzel ne şekilde yapılacağını öğrendik. Dışarıdaki besin değeri çok düşük olan bir ürünün ne kadar kaliteli olduğunu anladık. Kendi içimizde doğal ve el emeği olan ürünlere talebimiz arttı, sonra da kendi çevremizde arttı.


Devletin kooperatiflere herhangi bir teşviki var mı Sayın Kocacık?


Proje kapsamları açılıyor, kalkınma ajanslarının belirli başlı projeleri oluyor, yüzde 50 – yüzde 75 hibe veriliyor. Şu an Adana’da 13 tane kadın kooperatifi var, bazı kadın kooperatifleri bazı vergilerden muaf oluyorlar, bazılarına da belediyeler yardımcı oluyor. Biz Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı bir proje ile hibe projesine dâhil olduk ve hibeye hak kazandık. Onlar sayesinde değirmenlerimizi aldık, öğütme işlemini kendi satış mağazamızın altındaki depoda yapıyoruz. Bir de sağ olsunlar partililerden destek alıyoruz. İleride uluslararası projelere katılmayı düşünüyoruz.

Sanırım İYİ Parti bu projesini ülkemiz geneline yaymaya çalışıyor, bu anlamda bugün hangi duruma gelindi Sayın Kocacık?

Bugüne kadar Türkiye genelinde Güneşin Kadınları’nın 10 şubesi kuruldu. Adana’nın 01 plakasından dolayı ilk olarak burada başlandı bu yola. Çok güzel başladık ve birçok kooperatif bizi örnek alır seviyeye geldi. Şimdi de Güneşin Kadınları Kooperatifleri arasında yardımlaşmalar var. Örneğin Düzce Şubemizden incir getireceğiz, Bodrum’dan mandalina getireceğiz ve burada satacağız. Bizim de salçamızı ve turunç reçelimize diğer şubelere göndereceğiz.

Adana Güneşin Kadınları Kooperatifi olarak önünüze koyduğunuz yol haritası nedir, önümüzdeki dönemde varmak istediğiniz hedef nedir?

Biz bu yola başlayalı 1 yıl bile olmadan, yapamayız dediğimiz birçok şeyi yaptığımızı gördük. Açıldığımız dönem tam da pandeminin başlangıç dönemiydi. Kimse gelmez, niye açıyorsunuz dediler ama biz çok güzel ve kalabalık bir şekilde açılışımızı yaptık. Proje yazacağımızı düşünmüyorduk, proje yazdık. Projenin kabul edileceğini düşünmüyorduk, kabul edildi. Üretim yapamayız yerimiz küçük diyorduk, 4 tane üretim yapabileceğimiz makine aldık. Herkes bu kadar ortakla işin çok çabuk bozulacağını iddia etti ama çok şükür bozulmadık. Bundan sonraki hedefimiz markalaşma seviyesinde, tüm Türkiye’ye ulaşılabilirliğimizi artırmak. Bir diğer hedefimiz de şu an 8 kişiyken bunu 18 kişiye çıkarmak ve böylelikle daha sistematik şekilde, daha fazla kadına ulaşmak.

Adana içerisinde şubeleşme düşünür müsünüz?

Olabilir tabi, Adana’da doğal ürün satan birkaç marka var sadece ama biz bir kooperatifiz ve ürünlerimizi deneyimleyenler çok memnun kalıyorlar. Adana’da sadece yukarı bölgede yani Çukurova ilçesinde bulunuyoruz. Seyhan ve Yüreğir ilçelerine hitap etmeyi çok isteriz. Belki bu bölgelere mağaza açmak değil de, buradaki herhangi bir yere kendi ürünlerimizi getirmek gibi bir sistem kurabiliriz.

Son olarak kadınlarımıza vermek istediğiniz mesajınız nedir Sayın Kocacık?

Ben daha 28 yaşındayım, daha çok yolum var ama her kadında gördüğüm en büyük şey azimdir. Ben kadınlarla çalıştığım için çok mutluyum. Onlardan öğrendiğim çok şey var, bizden sonraki nesile vereceğimiz çok şey var. Ben bunu bu yaşımda söyleyebiliyorsam, bir kadın 65 yaşına gelip kooperatifimizde kendi ekonomisi için bir şeyler yapabiliyorsa, içindeki fark etmedikleri gücü anlasınlar. Kesinlikle yalnız değiller, her zaman iletişim halinde olabiliriz. Biz değişirsek ve bir şeyler yapmaya başlarsak ülkemizin geleceği çok daha iyi olur. Her şey bir ışıkla başlıyor ve güneşi birlikte doğuracağız. Kapımız tüm kadınlara açık, birlikte başaracağız.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER