Pandeminin gayrimenkule etkisi

Pandeminin gayrimenkule etkisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçtiğimiz günlerde Konut Satış İstatistikleri 2021 Ocak ayı sonuçlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de 2021 yılının Ocak ayında 70 bin 587 konut satıldığı belirtildi. Açıklanan verilere göre, Türkiye’de konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 37,9 azalarak 70 bin 587 olduğu, Adana’da ise, 2021 yılının Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 75,6 azalış göstererek 10 bin 732 olduğu açıklandı.

Gazette Gazetesi olarak, bu konuyla ilgili Adana Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Rabia Ülkü Uçar ile röportaj gerçekleştirdik. Muhabirlerimizden Işılay Karagöz’e konuşan Uçar, “Ülkemiz ve dünyada bir yıldır devam eden pandemi sürecinin sıkıntıları ilimizde de yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. İlimizin gayrimenkul piyasası bunu en ağır şekilde hissetmektedir. Pandeminin etkisi ile ülkemizde hane halkı gelirleri ciddi kayıplar yaşamıştır. Bu süreçle birlikte, konut kredisi ve mevduat faiz oranlarının yükseldiği bir döneme girilmiştir. Yine Adana'nın sosyal ekonomik durumu nedeniyle biz bu süreci sanırım daha ağır geçirmekteyiz” dedi.

2021 Ocak ayı konut satış verileri

TÜİK’in Adana özelinde yayınladığı tüm veriler ve bunların ayrımları ışığında 2021 Ocak ayının konut satışlarını irdelersek karşımıza nasıl bir tablo çıkıyor?

Adana ili 2021 Ocak ayı konut satış rakamları, bir önceki yılın Ocak ayına göre yüzde 50,69 oranında daralarak 1279 adet gerçekleşti. Bu bağlamda 2021 Ocak ayında konut kredisi kullanılarak ipotekli yapılan satışlara baktığımızda,  İpotekli ilk satışlar bir önceki yılın Ocak ayına göre yüzde 85,6 oranında daralarak 55 adet gerçekleşmiştir. İpotekli ikinci el satışlar bir önceki yılın Ocak ayına göre yüzde 74,9 oranında daralarak 178 adet gerçekleşmiştir. Toplam ipotekli satışlar bir önceki yılın Ocak ayına göre yüzde 78,7 oranında daralarak 233 adet olarak gerçekleşmiştir.
Nakit olarak yapılan ilk satışlara baktığımızda, bir önceki yılın Ocak ayına göre yüzde 39,7 oranında daralarak 285 adet gerçekleşmiştir. Nakit ikinci el satışlar bir önceki yılın Ocak ayına göre yüzde 20,3 oranında daralarak 761 adet gerçekleşmiştir. Toplam nakit satışlar bir önceki yılın Ocak ayına göre yüzde 26,8 oranında daralarak 1046 adet olarak gerçekleşmiştir.
2021 Ocak ayında satılan konutların ilk kez satış ile ikinci kez satışa konu olmaları yönünden irdelediğimizde ise, İlk kez satışa konu olan konutlar bir önceki yılın Ocak ayına göre yüzde 60,3 oranında daralarak 340 adet gerçekleşmiştir. İkinci kez satışa konu olan konutlar bir önceki yılın Ocak ayına göre yüzde 43,6 oranında daralarak 939 adet gerçekleşmiştir. Toplam satışlar bir önceki yılın Ocak ayına göre yüzde 50,69 oranında daralarak 1279 adet olarak gerçekleşmiştir.


Türkiye’de 2020 Ocak ayı ve 2021 Ocak ayını kıyasladığınızda nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemizde 2020 yılı Ocak ayında 113.615 adet satış rakamına ulaşılırken 2021 yılı ocak ayında 70587 adet konut satıldı. Ülke geneli toplam daralma, bir önceki yılın ocak ayına göre yüzde 37,6 oranında gerçekleşti. Bu süreçte ise ilimizdeki daralma yukarıda belirtiğim gibi yüzde 50,6 oranında oldu. Görüldüğü üzere ilimizdeki satış rakamları daralma oranının Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğu aşikârdır. Ülkemiz ve dünyada bir yıldır devam eden pandemi sürecinin sıkıntıları ilimizde de yoğun bir şekilde yaşamaktadır. İlimizin gayrimenkul piyasası bunu en ağır şekilde hissetmektedir.

Adana’da konut satışlarındaki azalmanın sebepleri nelerdir?

Belirttiğim gibi ilimizde Ocak ayındaki daralma yüzde 50,6 ile Türkiye ortalamasının üzerindedir. Faiz oranlarının yükselmesi, hane halkı gelirlerinde olan daralmanın etkisiyle ilimiz kredili konut satışlarında yüzde 78,7 oranıyla daha yüksek gerçekleşmiştir. Kredili konut satışlarında meydan gelen daralma son on yılın rakamlarındaki dip seviyelerden biridir. Hemşerilerimiz, hane halkı bütçelerinde konut kredisi kullanımı için yeterli rakamı ayıramamaktadır. Yine mevduat faiz oranlarının getirisi günümüzde oldukça yükselmiştir, caziptir. Mevduat faiz oranlarının yüksekliği ile birikimleri konuta yönlendirmek isteyen hemşerilerimizi konuta yapacakları yatırımı ile mevduat faiz getirisi arasında tercih yapmaya zorlamaktadır. Görünün o ki şimdilik faiz getirisini tercih etmektedir. Düşüşteki etkenlerden bir budur. Bu süreçte ilimizde müteahhitlerin üretip satışa sunduğu ilk kez satışa konulan konutların satış rakamlarındaki daralma yüzde 60,3 seviyesindedir. Bundaki en önemli etken alt gelir gruplarına yönelik üretimin azalması, stokun bitemeye yakın oluşu ve hemşerilerimizin bütçelerine uygun yeni konut bulamamalarıdır.

Konut satış rakamlarının azalmasında pandeminin etkisi ne kadar bulunuyor?

İlimizde 2020 Ocak ayı ile 2021 Ocak ayı arasında gerçekleşen ve bölgelere göre değişkenlik göstererek, yüzde 25 ile yüzde 30’lar mertebesinde gerçekleştiğini tahmin ettiğimiz konut değer artışlarıdır. Pandemi süreci ve son bir yılda ilimiz hane halklarının gelirlerinde gerçekleşen daralma ile konut fiyat artışları arasındaki oransal dağılım ters yönlüdür. Konut fiyatları artan bir trend izlemekte, hane halkı gelirleri ise azalmaktadır. Bu ise, vatandaşlarımızın konuta erişiminin önündeki en büyük engeldir. Konut satış rakamlarını bu seviyelere gelmesine neden olmuştur. Pandeminin etkisi ile ülkemizde hane halkı gelirleri ciddi kayıplar yaşamıştır. Bu süreçte konut kredisi ve mevduat faiz oranları yükselen bir döneme girilmiştir. Yine Adana'nın sosyal ekonomik durumu nedeniyle biz bu süreci sanırım daha ağır geçirmekteyiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Sonuç olarak, 2013 yılından günümüze aylara göre hazırladığımız ve grafik 1 de sunduğumuz trend dağılıma bakacak olursak, artık süreçteki dip seviyelere geldiğimiz ve dipten dönüş için çare üretilmesinin gerektiği bir süreçten geçmekteyiz. Biz bu süreci 2018 Mayıs ayından, 2019 Eylül ayına kadar yaşamıştık. Bu sürecin getirdiği birçok sorunla boğuştuk ve hep birlikte aştık. Temennimiz dipten hızla dönmemizdir. Biz Adana Emlakçılar Odası ve üyeleri olarak elimizden gelen desteği sektöre vermek gayesinde olacağız.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER