Türkiye'de kullanılan aşı güvenilir

Türkiye'de kullanılan aşı güvenilir

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül’ün Gazette TV’de moderatörlüğünü yaptığı “İnci Gül İle Biz Bize” nin canlı yayın konuğu, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Adana Şube Başkanı ve Adana Şehir Eğitim Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timuçin Çil oldu.

Gazette TV ve Gazette Gazetesinin www.gazette.com.tr, YouTube ve Facebook hesaplarından canlı yayınlanan programda kanser hastalarında Covid-19 aşısının etkilerini anlatan Çil, “Ülkemizde kullanılan aşı çok güvenilir bir aşı, dolayısıyla herkese aşılanmayı öneririm” dedi.

Kanser hastalarına aşı yapılır mı, yapılmalı mı?
Mutlaka yapılması gerekiyor ama biz kanser hastalarını 3 gruba ayırıyoruz. Birinci grup hastalarımız takipte olanlar, yani kemoterapi, cerrahi, immünoterapi, radyoterapi gibi tedavilerini tamamlamış, şu an sadece takip uygulanan hastalarımız var. Onlara sıraları geldiğinde hemen aşılanmayı öneriyoruz.
İkinci grup hastalarımız ise aktif tedavi alanlar, yani kemoterapi, cerrahi tedavi, onkolojik cerrahi, radyoterapi, immünoterapi gibi tedavileri devam eden hastalarımızdır. Bu hastalarda da kan değerlerini düşürecek herhangi bir durum yok ise sıraları geldiğinde aşılanmayı öneriyoruz. Halk arasında kabaca ifade edilen ‘aşının tutması’ için bağışıklık sisteminin tutması lazım.
Üçüncü grup hastalarımız ise, yeni hastalığı belli olmuş, hiçbir tedavi almamış hastalarımızdır. Eğer aşı sırası gelmişse hemen aşılanmalı, yani aktif tedavi uygulanmadan önce aşılanmalı. Kemik iliği nakli yaptırmış hastalar, nakilden 3 ay sonra aşı yaptırmalılar. İmmünoterapi alan hastalar, öncesinde veya sonrasında 3-5 gün bekledikten sonra aşılanmalılar. Onkolojik cerrahi yaptıran hastalar, öncesinde veya sonrasında boşluk bırakarak aşılanabilirler. Bunlar Amerikan Kanser Derneği, Avrupa Tıbbi Onkoloji Derneği ve Türk Tıbbi Onkoloji Derneği’nin bize yapmış oldukları net önerilerdir. Yani tüm dünyada kılavuzların önerdiği aşılama sistemi budur, biz de bu şekilde hastalarımızı aşılatıyoruz.

Covid’den dolayı ölen kanser hastalarınız oldu mu hocam?
Dünya genelindeki verilere bakarsak eğer, kanser hastalarının diğer insanlara kıyasla Covid-19’a yakalanma oranı daha düşük, çünkü kanser hastalarımız çok disiplinize hasta grubu. Ama yakalanırlarsa ağır geçirme oranları daha fazla. Covid’e bağlı kaybettiğimiz hastalarımız oldu ama hastaların önemli bir kısmının da Covid’e yakalanıp, Covid’den kurtulup, hastalık tedavilerine devam ettiklerini de gördük. Bizi bu süreç içerisinde yıpratan veya hastalarımız için negatif etki bırakan durumların en başında, hastalarımızın tanılarının geç konulması oldu. Çünkü bu süreçte hastaneye başvuru oranları azaldı, bir şikâyetleri olduğunda hastaneye gitmeye çekiniyorlar. Bu sebepten erken evrede değil de geç evrede teşhis konuluyor.

Hocam bir hasta hamile ve kanserse, bunlarla birlikte Covid-19’a yakalanmışsa, aşılanmalı mı?
Normalde kanser hastası birinin hamile kalmasına izin vermiyoruz. Ama hasta hamileyken süreç içerisinde kanser tanısı konulduysa eğer, duruma göre değerlendirip karar veriyoruz. Şu anda gebelere aşılama önermiyoruz, çünkü elimizde herhangi bir veri yok. İleriki dönemde önerilecekse eğer ölü hücreleri barındıran SinoVac aşısını öneririz.

Çocuk kanser hastalarının aşılanmaları nasıl olacak hocam?
Şu anda çocuklar için aşılanmayla ilgili elimizde hiçbir veri yok. Dünyadaki aşıların hiçbirinin 16 yaş altındaki bireylerin verileri yok. Dolayısıyla çocuklara ait bir veri olmadan, çocuk kanser hastalarının aşılanması nasıl olur bilinmez bir konu.

Aşıyla ilgili önerileriniz nedir hocam?
Sağlık çalışanları çok yüksek riskli oldukları için hastalığı geçirmiş olsalar bile, Sağlık Bakanlığınca aşılanmaları öneriliyor. Bu virüs bilinmedik bir virüs, hastalığı geçirmiş olunmasına rağmen tekrar geçirilme ihtimali düşük ama hiç ihtimal yok diyemeyiz. Ülkemizde kullanılan aşı çok güvenilir bir aşı, dolayısıyla herkese aşılanmayı öneririm. Bu virüs mutasyona yatkın, sık mutasyon geçiren bir virüs. Eğer sık mutasyon geçirme özelliğini devam ettirirse, rapel doz dediğimiz yani tekrar aşılama gerçekleşebilir.

Covid-19’un etkileri nelerdir hocam, siz bu hastalığa yakalandınız mı?
Biz sonuçta sürekli hastane ortamındayız, yoğun virüs temasının içerisindeyiz, ben de yakın zamanda geçirdim. Çok şiddetli değildi, orta düzey diyebileceğimiz derecede geçirdim. Virüsün etkileri kişiden kişiye farklı oluyor ama çok tipik etkileri var. Bazı kişilerde ishal ön planda ama daha çok kas ve eklem ağrıları oluyor. Özellikle bacak, bel ve sırtta kas ağrıları çok oluyor. Bu ağrılar bir iki gün sürdükten sonra ateşlenme oluyor. Ayrıca tipik bulgulardan biri de koku duyusunun gitmesi. Kokuyu almamızı sağlayan sinirde baskı ve ödem oluşuyor. Bu durumun geri dönmesi bazı kişilerde çok uzun sürebiliyor. Nefes darlığı atakları olabiliyor, bu yüzden akciğer tomografi sonuçları çok önemli oluyor. Bu dönemde yaşanılan nefes darlığı duygusu anksiyeteye yol açabilir. 10 aydır yaşadığımız bu hastalık sürecinin psikojenik sürecini daha yaşayacağız gibi duruyor.

Hocam duyduğumuz kadarıyla bu aşılamadan dolayı sıkıntı yaşayanlar oluyormuş. Bunlar nelerdir, nasıl tespit ediliyor?
Normal aşılardan sonra olabilecek reaksiyonlara karşı gözetim altında tutuluruz. Şu an aşılanma yapıldıktan sonra eğer alerjik bir yapınız yoksa yarım saat, alerjik yapınız varsa da 1 saat gözetim altında tutuluyorsunuz. Henüz çok belirgin bir alerjik reaksiyon olan olay olmadı.

Şu an ülkemizde Covid-19’un gidişatı nasıl hocam?
Bulaş durumu mutlaka olacak ama bunu minimalize etmek çok önemli, sağlık sistemini korumak çok önemli. Bunu biz 1 ay önce yaşamıştık, sağlık sistemimiz baskı altına girmişti. Yönetilme süreci çok iyi ama yoğun bakım odalarının bile çok yoğun kullanıldığı bir dönem olmuştu, servislerin önemli bir kısmı Covid-19 servislerine ayrıldı. Şu an o servisleri normal hasta baktığımız hale getiriyoruz, yoğun bakımlar eski hallerine gelmeye başladı, rahatlama kesinlikle var ama dikkat edilemezse süreç daha da şiddetli olarak karşımıza çıkabilir. Ülkemizde mutasyonun etkisinin çok belirgin olarak yaşandığını görmüyorum. Çok güçlü bir sağlık sistemimiz var, sağlık çalışanlarımız da çok fedakârlar.
“Ben Covid servisinde çalışmak istemiyorum” diyen sağlık çalışanımız yok. Herkes çalışmak, katkı sunmak istiyor.

Aşı yapıldıktan sonra her şey normale dönecekmiş gibi bir algı var insanlarda, bununla ilgili ne düşünüyorsunuz hocam?
Henüz tedavi yöntemi olmayan bir hastalık, bunun için çok zaman lazım. Aşı yaptıranlarda veya hastalığı geçirmiş olanlarda bir rahatlama oluyor, bu çok yanlış bir durum. Taşıyıcı olma durumuna karşı dikkat edilmeli, başkalarını da düşünmeliyiz. Toplumun önemli bir kısmının aşılanması gerekiyor, bu da çok zaman alacak bir süreç. Bu dönemde süreci yönetmemiz lazım. 2021 yılı içerisinde eski normale dönmenin mümkün olmadığını düşünüyorum.

Kanser hastalarının bur süreçte neler yapmalarını önerirsiniz?
Hep dediğimiz gibi kanser hastaları çok disiplinizeler, o yüzden dünya genelinde bulaş sayısı az olan hasta tipidir. Genellikle de hastane içi değil de hastane dışı bulaş çok oluyor. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına devam edilip, dikkat edilmeli. SinoVac aşısı çok güvenilir bir aşı, herkes yaptırmalı. Zamanlaması konusunda kendi hekimlerinden görüş almalılar.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER