“Zaman az, yapacak iş çok”

“Zaman az, yapacak iş çok”

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül ve Gazette ekibini ziyaret etti. Göreve geldiği günden bu yana Yüreğir halkının gönlünde taht kuran Kocaispir, “Siyaset nasip kısmet işidir, asıl olan milletin size verdiği yetkiyi hakkını vererek kullanmaktır. Zaman az, yapacak iş çok. Yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla Yüreğir, Adana’nın yeni gelişen, modern bir lokasyonu olacak. Ekip olarak insanların gönül dünyasına girelim istiyoruz” dedi.

Yüreğir’in sorunlarını nasıl yorumluyorsunuz?
Her zaman söylüyorum; Yüreğir, sosyo ekonomik ve kültürel olarak dezavantajlı bir ilçemiz. Bu sebeple daha fazla iş yapmalıyız, çok işimiz var. Zaman az, yapacak iş çok. Maalesef elimizde olmayan olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Pandemi süreciyle birlikte tarihsel bir süreçten geçiyoruz. Hakikaten kurumları, ilişkileri, sosyo kültürel yapıyı derinden etkiliyor. Bu sebeple hem devletimiz hem de yerel yönetimler ayakta kalıp insanlarımıza hizmet götürmeye devam ediyoruz. Yüreğir Belediye Başkanı olduğumuzda verdiğimiz vaatler vardı. Hizmet ederken asla ayrımcılık yapmıyoruz, bunu Yüreğir Belediyesi’nin yönetim anlayışı olarak ortaya koyduk. Umarım bütün bunları yaptığımızda insanların gönlüne girmiş oluruz.

Yüreğir Belediye Başkanı olarak yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?
Biz dedik ki Yüreğir’de bazı hizmetleri yapmalıyız, Yüreğir’in hizmete ihtiyacı var. Mesela yol. Yüreğir’deki yol sorununu kökten çözmeliyiz, çünkü yol medeniyettir, yol yoksa konuşacak başka bir şey yok. Bizden önce yapılan hizmetler yapılmış ama biz onların üzerine daha fazlasını koymalıyız. Özellikle kırsal mahallelerimizde ciddi bir yol hamlesi başlattık, merkeze doğru geliyoruz.
Yüreğir’de özellikle gençleri sporla ve eğitimle buluşturacak hamleler yapmayı düşündük. Çok ciddi manada spor tesisi alt yapı çalışmalarımız var. İnşaatı başlayan, başlayacak olan, bitmek üzere olan.
Gençlerin, çocukların eğitimle ve bilgiyle buluşmalarını çok önemsiyoruz ve bunu teknoloji ile birleştirmek istiyoruz. Kütüphaneler yapıyoruz, bilgi teknoloji merkezi kurma aşamasındayız. Çünkü kültürlü bir toplumda ümit içerisinde olabiliriz. Bu kapsamda butik kütüphaneler yapıyoruz. Kültür evlerimiz devam ediyor. Yüreğir’i Adana’nın en güzel kreşleriyle tanıştırıyoruz.
Mahalle evleri yapıyoruz. Belirli bölgelerimizde kültürel talep olarak taziye evleri vardı. Biz taziye evlerinin biraz daha konseptini değiştirerek, mahalle evi konseptinde daha farklı etkinliklerin yapılabileceği mekanlar oluşturalım dedik. Böylece sadece taziye evleri değil, düğün, dernek, sohbet vs. ortamı oluşturmak istedik, çok olumlu yansımalar alıyoruz. Şu an iki tanesinin inşaatı bitti, yeni inşaatlar başlayacak.
Birçok parklarımızı yeniliyoruz, yeni parklar yapıyoruz.
İnsanların kamu hizmetlerine kolay erişmeleri için Muhtarlık binalarımızı yeniliyoruz, ücretsiz internet desteği veriyoruz.
Sosyal girişimcilik merkezimiz faaliyete geçti fakat pandemi dönemi hazırlıklarımızı yavaşlattı. Umarım pandeminin bitişiyle birlikte çok daha faal oluruz. İnsanlarımıza meslek öğretip, kendi mesleklerini yapabilecek danışmanlık desteği veriyoruz.
Millet bahçemiz bizden önce yapılmıştı, orayı daha da geliştirip güzelleştirmek istiyoruz. Mesela içerisine Adana’da bir ilk olarak Sivil Toplum Merkezi inşa ettik. Adana’da faaliyet gösteren tüm dernekler, vakıflar ve sivil toplum örgütlerimizin ücretsiz olarak toplantı yapabilecekleri, bir araya gelebilecekleri, faaliyet yürütebilecekleri bir ortam oluşturuyoruz, mekanizma kuruyoruz. Pandemi sonrası inşallah faaliyete geçecek.
Ayrıca pandemi sürecinde uzaktan eğitim modülümüz Yüreğitim, 2,5 milyondan fazla tıklandı, binlerce abonemiz var.
Sosyal belediyecilik konusunda iddialıyız, ekibimizle beraber en iyi uygulayan belediyelerden bir tanesiyiz. Vatandaşlarımızın ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda gıda kolisi dağıtımı, hoş geldin bebek programı, evde bakım hizmetleri, berberlerimize havlu ve önlük desteği veriyoruz. Yani toplumun tüm dezavantajlı kesimleriyle belediye olarak yakın temas içerisindeyiz. Ben de naçizane sahada dolaşan bir belediye başkanıyım. Böylelikle hem toplumun bireysel olarak her bir sorununa direkt olarak temas edebiliyoruz hem de toplumun duyarlılığını, gündemini, beklentisini takip etme imkânı elde etmiş oluyoruz.

Yüreğir halkının beklediği kentsel dönüşüm konusunda neler söyleyeceksiniz?
Yüreğir’de en temel sorunlardan bir tanesi de kentsel dönüşüm. İmar uygulamaları ve imar planlamalarını bitirme aşamasına geldik. İnşallah yakın zamanda göreceksiniz ki Yüreğir’de büyük kentsel dönüşümün başladığını, inşaatların yükseldiğini göreceksiniz. Yüreğir’de bu inşaat faaliyetlerine başlarken daha modern, yaşanabilir, sosyal donatıların ayrıldığı, düzenli, yolların simetrik olduğu bir şehir planı hayal ediyoruz ve bu hayalimizin gerçekleşmesi için de ciddi bir çaba içerisindeyiz.

Adana’nın tarihi değerlerinden biri olan Misis ile ilgili çalışmalarınız nelerdir?
Misis, Adana’nın önemli bir değeri, 7 bin yıldan beri günlük yaşamın kesintisiz devam ettiği bir yer. Ayrıca rivayete göre Lokman Hekim’in ölümsüzlük iksirini düşürdüğü Ceyhan Nehri ve Misis Köprüsü’nün bulunduğu bir yer. Bu kapsamda hakikaten mistik, çok kıymetli bir yer. Bizden önceki dönemde ciddi bir kazı dönemi vardı, belirli bir noktaya gelmişti. Biz bu kazı dönemini aksatmaksızın daha da bir üst seviyeye taşıyarak devam ettiriyoruz. Misis Köprüsü’nün aydınlatmasını yapıyoruz, yakında bitecek. Doğu ve batı değirmenlerinin çevre düzenlemesi ve yol çalışmalarını bitiriyoruz, alt yapı çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Yol, spor tesisi, sağlık ocağı, park yapımı, yeşil alanların çoğaltılması gibi yaşanan hayatın standardını artıracağımız çalışmalar yapıyoruz. Böylece o bölgeye insanlar geldiğinde hem hizmete erişme noktasında hem de oradaki güzelliklerin daha fazla ortaya çıkması için çalışmalar yapıyoruz. Son olarak yaptığımız çalışma, Sayın Valimiz Süleyman Elban’ın himayesinde Tarım İl Müdürlüğü ile protokol kapsamında, orada çeşitli endemik bitkilerin ekilmesi ile ilgili bir alan oluşturuldu. O fidelerin Tarım İl Müdürlüğü tarafından alınmasıyla ilgili Yüreğir Belediyesi olarak sponsorluk yaptık. O bölgede bir alan belirlendi ve o alanda bu ekimin yapılmasıyla ilgili çalışmaları başlattık. Önümüzdeki süreçte Misis’i çok daha fazla Adana’nın gündemine taşımak istiyoruz.

Yüreğir’in geleceğini nasıl yorumluyorsunuz?
Bizim amacımız Yüreğir’i cazibe merkezi yapmak. İnsanlar gelsinler, Yüreğir’de vakit geçirip, Yüreğir’i tanısınlar istiyoruz. Yüreğir’de Adana’nın bir ilçesi. Hatta artık daha önem arz eden bir ilçe çünkü yeni adliyemiz, bölge adliyemiz, şehir hastanemiz, büyük kamu binaları burada. Biz, Yüreğir’i turistik bir destinasyon haline getirmek istiyoruz. Tüm bu gençlere, kadınlara, dezavantajlı gruplara dönük faaliyetlerimiz neticesinde bizim varmak istediğimiz nokta şudur; Yüreğir Adana’nın yeni gelişen modern bir lokasyonu olsun, ekip olarak insanların gönül dünyasına girelim. Yolları altından, kaldırımları gümüşten yapsak bile eğer insanların gönül dünyasına girememişsek bunun bir anlamı yok. Yerel siyaseti insanların gözüne bakan, onların gönlüne giren, hayır duasını alan bir anlayışla yapmak istiyoruz. Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak istiyoruz, insanın gönül evinin Allah’ın evi olduğunu düşünüyoruz, insanların gönlüne girdiğimizde Allah’ın bize razı olacağına inanıyoruz. Adana çok güzel bir şehir, hangi görüşten olursak olalım, hangi kökenden gelirsek gelelim, buraya gelmişiz, vatan bilmişiz, Allah’ın lütfettiği bu güzel şehirde bir arada olarak, ortak gündemlerimizi çoğaltarak, Adana’nın menfaatlerini ve çıkarlarını, Adana’nın yararlarını kamu yararlarına çıkartarak, barış ve huzur içerisinde yaşayabiliriz. Ben buna yürekten inanıyorum.

Önümüzdeki süreçte büyükşehir belediye başkanlığını düşünüyor musunuz?
Bunu konuşmak için çok erken. Siyaset nasip kısmet işidir, asıl olan milletin size verdiği yetkiyi hakkını vererek kullanmaktır. Parti büyüklerimiz cumhur ittifakına aday olarak Yüreğir’de bizi gösterdiler. Ve bizler de partililerimizin ve vatandaşlarımızın gayretleriyle, tensipleriyle, teveccühleriyle belediye başkanı olarak seçildik. Artık gerçekten hizmet etmemiz gerekiyor. Siyasette bir yere aday olmak da ayıp değildir, aday olmamak da ayıp değildir. Yeter ki her şey ilkesel olsun. Zirvede bırakmak da bir tavırdır. O nedenle bundan sonraki süreci hep beraber görelim, şu anda hiçbir şey söylemek doğru değil. Bir ilçe belediye başkanının buna vereceği cevap evet ya da hayır değildir. Verilecek tek cevap, mevcut görevini hakkıyla yapmaktır. Siyasetçilerin ciddi, sözüne güvenilir, itibarlı olmaları gerektiğini düşünürüm. Ciddi insan sözünde durur ya söz vermez ya da verdiği sözü tutar. Çok dikkatli şekilde vaatlerde bulunmuştuk ve olağan dışı sebepler olana kadar o vaatlerimizin arkasındayız.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER