Uzmanlardan Grip Vakalarına Karşı Tedbir Çağrısı

Artan grip vakalarına karşı uzmanlardan uyarı!

Son dönemde, acil servisler ve polikliniklerde artan yoğunluk, solunum yoluyla bulaşan enfeksiyon hastalıkları nedeniyle dikkat çekiyor. Bu süreçte, Kovid-19 döneminde olduğu gibi, maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen önlemleri önem arz ediyor.

Artan grip vakalarına karşı uzmanlardan uyarı!


Son günlerde artan soğuk algınlığı ve grip vakalarıyla ilgili olarak,
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Albayrak, değerlendirmelerde bulundu.

Albayrak, mevcut durumu "Bu tek bir virüse ait salgın değil, Kovid-19, influenza virüs yani grip vakalarını görüyoruz" şeklinde açıkladı. Soğuk algınlığı ve grip vakalarındaki artışın beklenen bir durum olduğunu belirten Albayrak, özellikle 65 yaş üzeri ve kronik hastalıkları bulunan kişilerde influenza enfeksiyonlarının daha ağır seyredebileceğine dikkat çekti. Grip aşısına olan rağbetin yetersiz olduğunu ifade eden Albayrak, bu risk grubundaki kişilere grip aşılarını yaptırmalarını önerdi.

Prof. Dr. Zeynep Gökcan Çakır ise hastanelerdeki yoğun başvuruların salgın nedeniyle zaman zaman zor durumda bıraktığını vurgulayarak, "Acil servisler ve polikliniklere ciddi başvurular hastaneleri tıkamış durumda. Bu hem diğer sağlık hizmetini aksatıyor hem de bulaşı artırıyor." şeklinde konuştu. Çakır, maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmediğini ve bu önlemlere dönülmesi gerektiğini belirterek, "Bu dönem maskelerimize yeniden dönersek çok önemli bir kazanç elde etmiş oluruz." dedi.

Her iki uzman da, bağışıklık sistemini güçlendirecek uyku düzeni ve beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, salgından korunmada en etkili yöntemin maske, hijyen ve mesafe olduğunu söyledi. Ayrıca, hastalık belirtileri gösteren kişilerin kalabalık ortamlardan uzak durmalarını, okula gitmeyen çocukları okula göndermemelerini ve sağlık önlemlerine özen göstermelerini önerdiler.

 

Etiketler:
Griphastalık

DİĞER HABERLER

Sünnette doğru zaman, ne zaman?
Sünnette doğru zaman, ne zaman?
12 Haziran 2024 Çarşamba
Aşıyla zonadan korunun
Aşıyla zonadan korunun
31 Mayıs 2024 Cuma
Yeni randevu sistemi açıklandı
Yeni randevu sistemi açıklandı
9 Mayıs 2024 Perşembe
Sırt ağrısı çekenler dikkat!
Sırt ağrısı çekenler dikkat!
9 Mayıs 2024 Perşembe