Sağlık Sektöründe Yetersizlik Sorunu Devam Ediyor

Diş hekimleri atama bekliyor

Diş hekimleri atama bekliyor

Sağlık Bakanlığı tarafından 2024 yılı için açıklanan diş hekimi atama sayısı, sektördeki atama bekleyenler için hayal kırıklığı yarattı.

Beklenen binlerce atama yerine sadece 286 kişilik bir kadro açıklanması, SAHİM-SEN Başkanı Özlem Akarken'in tepkisine neden oldu. Akarken, atama bekleyen yaklaşık 20 bin diş hekiminden en az 1.000 kişinin atanacağı umuduyla beklediklerini belirtirken, sadece 286 kişilik kadronun açıklanmasının sektörde derin bir üzüntüye yol açtığını ifade etti. Ağız Diş Sağlık Merkezleri'nde personel ve malzeme yetersizliği yaşandığını ve vatandaşların çözümü özel kliniklerde aradığını vurguladı.

 Diş hekimliği fakültelerinden her yıl binlerce mezunun çıkmasıyla birlikte atama bekleyenlerin sayısının artmasıyla, 286 kişilik kadronun sağlık sektörü için yetersiz olduğunu dile getirdi. Akarken, atanan kişilerin içinde Adalet Bakanlığı'na bağlı cezaevlerinde görev yapacak personellerin de olduğunu belirtti. Diş hekimlerinin atama bekleyişine ilişkin daha önce defalarca uyarıda bulunduklarını ve atama bekleyenlerin sayısının yaklaşık 20 bin olduğunu vurgulayan Akarken, sektördeki sorunların çözümü için Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

 

DİĞER HABERLER