Lazer Tedavisi: Doğru Bilinen Yanlışlar!

Gözlükten kurtulmak için lazer olmak riskli mi?

Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme sorunlarıyla mücadele edenlerin gözlük veya kontakt lens kullanma sıkıntısına son vermek için sıklıkla lazer tedavisini düşündüğü biliniyor. Ancak bu tedavilerle ilgili ortaya çıkan sorular ve endişeler, adım atmadan önce düşündürüyor. Dünyagöz Adana Hastanesi'nden göz hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Karaarslan, lazer tedavisinin önemli noktalarını açıkladı.


Gözlükten kurtulmak için lazer olmak riskli mi?

Günümüzde milyonlarca kişiyi miyop, hipermetrop ve astigmattan kurtarıp, sağlıklı gözlere kavuşturan lazer tedavisinin gelişen teknolojiyle beraber kişiye özel planlandığını ifade eden Dünyagöz Adana Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Karaarslan “Günümüzde kullanılan farklı özellikteki lazerler sayesinde hastanın gereksinimlerine ve göz ölçümlerine göre tedavi planlayabiliyoruz. Böylece tedavi sonunda daha da başarılı sonuçlar elde edebiliyoruz” dedi.

 

LAZER TEDAVİSİ NEDİR?
Lazer tedavisinin nasıl yapıldığıyla ilgili bilgi veren Doç. Dr. Cüneyt Karaarslan, “Lazer tedavilerinde lazer ışını, sadece korneayı yani gözün en dış tabakasını buharlaştırarak yeniden şekillendirmekte, gözün iç katmanlarına girmemektedir. Dolayısıyla lazer tedavilerinde görme kaybı riski bulunmamaktadır” şeklinde konuştu.

Hastaların en büyük endişelerinden birinin ameliyat sonrası oluşabilecek görme kaybı ihtimali olduğunu, bu konuda çok fazla bilgi kirliliğinin olduğunu ve bu durumun hastaların kafasında çokça soru işaretine yol açtığını söyleyen Karaarslan “Örneğin; lazer tedavisinin ağrılı ve acılı bir ameliyat olduğu algısı vardır ancak lazer ameliyatı gözün damarsız olan kornea tabakasına damla anestezi altında yapılan ve yaklaşık 15-20 dakika süren ağrısız bir işlemdir. Endişe edilen başka bir konu da lazer tedavisi olanların ilerde katarakt gibi başka bir göz ameliyatı olamayacağıdır ki bu da tamamen şehir efsanesidir; lazer olanlar ilerde her türlü göz ameliyatını rahatlıkla olabilirler.” diye konuştu.
İŞİN SIRRI KİŞİYE ÖZEL SEÇİLEN LAZER TEDAVİSİNDE

Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurlarının giderilmesinde gelişen teknolojiyle beraber birçok lazer tedavisi olduğunu belirten Karaarslan şunları söyledi:

“PRK, FemtoLASİK ve iLASİK gibi kişinin uygunluğuna göre belirlenen farklı lazer tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Bu tedaviler de kendi içinde gözün yapısına göre farklılık gösterir. Belli göz yapılarında ve hatta farklı meslek gruplarındaki hastalarda daha yüksek başarı ile tedavi sağlayan farklı lazer teknolojileri mevcuttur. Örneğin yüksek astigmatı olan bir hastada öncelikli tercih edeceğimiz lazer yöntemi; yüksek miyop veya hipermetrop olan bir hastada değişebilmektedir. Her yöntemin farklı avantajları bulunmaktadır. Göz dereceleri aynı olan; ancak boks, futbol gibi göze ve başa darbe alma riski yüksek spor dallarıyla aktif uğraşan bir kişi ile gece sürekli araç kullanan bir sürücünün görme ihtiyacı ve durumu aynı değildir. Ayrıca gözün kornea yapısı tıpkı parmak izi gibi kişiye göre farklılıklar gösterir. Lazere uygunluk testlerinin ve detaylı muayenenin ardından kullanılacak olan lazer yönteminin seçiminde hastanın kornea tabakasının kalınlığından, kırma kusurunun derecesine hatta hastanın mesleki risklerine kadar birçok değişken önemlidir.”


BAŞARILI BİR OPERASYON İÇİN TÜM DOĞRULARIN BİR ARADA BULUNMASI GEREKİYOR

Lazer tedavisinde başarılı sonuca ulaşmak için kişiye özel tedavi seçiminin yanı sıra alanında deneyimli doktorun, gelişmiş teknolojinin ve ameliyathane koşullarının sağlanmasının da zorunlu ve önemli olduğunu ifade eden Karaarslan sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Hastanenin teknoloji ve hijyen altyapısı sağlandığında, ameliyat malzemeleri kişiye özel ve tek kullanımlık olduğunda, lazer tedavi ve tetkikleri için tüm teknolojik altyapı oluşturulduğunda ve hasta; lazer konusunda deneyimli ve uzman doktorla buluştuğunda kusursuz bir tedavi ortamı oluşmaktadır.”

Lazer ameliyatının kısa sürmesinin hastaları bu operasyonun basit olduğu konusunda yanılttığını söyleyen Doç.Dr. Cüneyt Karaarslan sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

Lazer ameliyatının kısa sürmesi operasyonun basit bir operasyon olduğunu ifade etmez. Gelişen teknolojinin üstünlüklerinden yararlanılır ve insan eliyle yapılacak birçok aşama cihazlarla tamamlanır. Detaylı göz tetkikleri yapılıp operasyon için tüm unsurlar sağlandığında hasta başarılı bir şekilde tedavi edilir. Hastaların çoğu ameliyatın ertesi günü günlük hayatına devam edebilir.”
 

DİĞER HABERLER

Sünnette doğru zaman, ne zaman?
Sünnette doğru zaman, ne zaman?
12 Haziran 2024 Çarşamba
Aşıyla zonadan korunun
Aşıyla zonadan korunun
31 Mayıs 2024 Cuma
Yeni randevu sistemi açıklandı
Yeni randevu sistemi açıklandı
9 Mayıs 2024 Perşembe
Sırt ağrısı çekenler dikkat!
Sırt ağrısı çekenler dikkat!
9 Mayıs 2024 Perşembe