Obezite Kalp Yetersizliğine Davetiye Çıkarıyor

Obezite kalp yetersizliğine davetiye çıkarıyor

Türkiye'de 2 milyon 700 bin hastanın kalp yetersizliği ile mücadele ettiği bilinirken, hastaların yaş ortalamasının 68 olduğu tespit edildi. Bu hastalığa erkeklerin kadınlardan daha erken yaşlarda yakalandığı gözlemlenirken, erkeklerde kalp damar hastalıkları, kadınlarda ise hipertansiyon, tiroid hastalıkları ve obezitenin risk faktörleri arasında öne çıktığı belirtildi.

Obezite kalp yetersizliğine davetiye çıkarıyor

TKD, kalp sağlığı alanında gerçekleştirdiği etkili farkındalık çalışmalarıyla dikkat çekerken, Kalp Yetersizliği Farkındalık Haftası'nın önemini vurguladı. Kalp yetersizliği, kalp kaslarının zayıflaması veya sertleşmesi sonucunda ortaya çıkar ve vücudun diğer organlarının yeterince oksijen ve besin almasını engelleyerek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Türkiye'de ölüm nedenleri arasında üst sıralarda yer alan kalp yetersizliği, erişkin nüfusta görülme sıklığı %2.9 olarak belirtilirken, bu yaklaşık 2 milyon 700 bin hastayı etkiliyor.


Kalp yetersizliğiyle mücadelede erken teşhisin ve önleyici tedbirlerin hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan TKD Kalp Yetersizliği Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Özlem Yıldırımtürk, bu konuda toplumda farkındalık oluşturmanın kritik bir adım olduğunu belirtti. Yıldırımtürk'e göre, sağlık kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve medyanın iş birliği yaparak kalp yetersizliği farkındalığını artırması gerekiyor. Ayrıca, kalp yetersizliği konusunda toplumda bilinçlendirme programlarının yaygınlaştırılması da önem taşıyor.

 

TÜRKİYE’DE 1.445 HASTA KALP NAKLİ BEKLİYOR

Kalp yetersizliği, kadınlarda meme, erkeklerde prostat kanserinden daha ölümcül olarak biliniyor. Bununla birlikte, bu hastalıkla ilgili tedavi seçenekleri her geçen yıl artmaya devam ediyor.

Bu tedaviler ile ilgili konuşan Yıldırımtürk “Hastalarımızın tedavi süreçlerini ömrü uzattığını bildiğimiz ilaçların yanı sıra, pil ve cihaz uygulamaları ile destekliyoruz. İlaç ve pil tedavileriyle yeterli fayda sağlayamadığımız hastalarımızda ise, yapay kalp cihazlarını veya kalp nakli seçeneklerini de mutlaka değerlendiriyoruz. Şu anda tüm Türkiye’de kalp nakli bekleyen 1.445 hastamız mevcut. Ancak maalesef bilindiği üzere verici sayısı bu rakamın çok altında. Hâlbuki yeni bir kalp bu hastaların hayatlarını tamamen normal şekilde devam etmesini sağlayabilir” dedi

 

YÜRÜYÜŞ KALP SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN BASİT AMA ETKİLİ BİR ADIM

Her bireyin kalp sağlığına dikkat ederek sağlıklı yaşam alışkanlıklarını benimsemesinin, kalp yetersizliği vakalarının azaltılmasında veya hastalığın etkilerinin azaltılmasında kilit bir rol oynayacağına dikkat çeken Prof. Dr. Özlem Yıldırımtürk, hastalara şu önerilerde bulundu:

 -Sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyin,

-Yürüyüş gibi basit egzersizler yapın. Hastalar kendilerini sürekli halsiz ve yorgun hisseder ancak hareketsiz kalınca kas kaybı gelişir. Yürüyüş ve egzersiz yorgunluk şikayetlerini azaltır, egzersiz kapasiteleri artırır,

-Dengeli beslenin,

-Sigara içmeyin ve alkol tüketimini sınırlayın,

-Düzenli sağlık kontrolleri ve kalp sağlığıyla ilgili testler, kalp yetersizliğinde erken teşhisi sağlar.
-Düzenli olarak doktor kontrolünden geçin ve sağlık durumunuzu izleyin.

 

DİĞER HABERLER

Yeni randevu sistemi açıklandı
Yeni randevu sistemi açıklandı
9 Mayıs 2024 Perşembe
Sırt ağrısı çekenler dikkat!
Sırt ağrısı çekenler dikkat!
9 Mayıs 2024 Perşembe