Rosatom: Lutesyum-177 ile Prostat Kanseri Tedavisi

Prostat Kanseri tedavisinde yeni umut: Lutesyum-177

Prostat Kanseri tedavisinde yeni umut: Lutesyum-177

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom, prostat kanserine karşı umut verici bir tedavi olan lutesyum-177'nin olumlu sonuçlarını duyurdu.


Şirket, Nükleer Reaktörler Araştırma Enstitüsü'nün teknolojisi kullanılarak geliştirilen bu maddeyle yapılan tedavinin, nöroendokrin tümörlerin ve prostat kanserinin etkili bir şekilde tedavi edilmesini sağladığını açıkladı. Radyofarmasötik, Rosatom'un araştırma bölümü tarafından kalite kontrolünden geçirildi.

Rusya Federal Tıbbi ve Biyolojik Ajansı'na bağlı Federal Radyoloji ve Onkoloji Araştırma ve Klinik Merkezi'nde (FRCCRO) uygulanan tedavi, hastanın herhangi bir yan etki yaşamadığından emin olunduktan sonra damardan enjekte edilerek gerçekleştiriliyor. İki ayda bir verilen ilacın, FRCCRO'da radyolog olan Nükleer Tıp Merkezi Başkanı Pyotr Sychev'e göre etkili olduğu ve hastalarda herhangi bir yan etki rastlanmadığı belirtildi.

Rosatom, lutesyum-177 izotopunu üretebilen dünya üzerindeki tek kuruluş olma özelliğine sahipken, bu tıbbi izotopun 2021'den beri Brezilya'ya tedarik edildiği belirtiliyor. Bu gelişme, prostat kanseri tedavisinde umut vadeden bir adım olarak ön plana çıkıyor. AA

SAĞLIK HABERLERİ

 

Etiketler:
kanser

DİĞER HABERLER

Prostat cinsel yaşamı etkiler mi?
Prostat cinsel yaşamı etkiler mi?
15 Şubat 2024 Perşembe