Ramazan Bayramı’nda 24 Saat Hizmet

Ramazan Bayramı’nda 24 saat hizmet

Sağlık Bakanlığı, Ramazan Bayramı süresince sağlık hizmetlerinde aksamaları önlemek ve 24 saat hizmet sunumunu sağlamak için tedbirler aldı.

Ramazan Bayramı’nda 24 saat hizmet

81 ilde sağlık hizmetlerinin kesintisiz sunulması için hazırlanan genelge, bütün il sağlık müdürlüklerine gönderildi.

Genelgede, mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde acil hasta ve yaralılara hızlı bir şekilde ulaşılması, ilk müdahalenin yerinde yapılması, hastaların uygun acil servislere nakli ve tedavi süreçlerinin etkin bir şekilde sağlanması gerekliliği vurgulandı. Tüm sağlık çalışanlarının özveriyle görev yapmaları önemle belirtildi.

Bayram tatili boyunca 112 Acil ambulansları ve hastanelerin acil servislerinde yoğunluk olabileceği ifade edildi ve tüm sağlık tesislerinin bu duruma hazırlıklı olması istendi.

Acil sağlık hizmetleri hasta sevk ve nakil işlemlerinin 112 Komuta Kontrol Merkezi aracılığıyla koordineli bir şekilde yapılması gerektiği belirtildi.

Nöbet hizmetlerinin 24 saat esasına göre planlanması gerektiği vurgulanırken, hastanelerdeki tıbbi laboratuvarlar, görüntüleme birimleri ve diğer tedavi birimlerinin günün her saatinde hizmet vermesi gerekliliği önemle vurgulandı.

Radyoterapi hizmetlerinin bayram tatilinde de devam etmesi gerektiği ve diyaliz hizmetlerinin aksatılmaması gerektiği belirtildi. Özel hizmetler gerektiren alanlarda da ihtiyaç halinde acil müdahalenin süratle sağlanması için planlamalar yapılacağı ifade edildi.

Evde sağlık hizmetlerinin de bayram tatilinde aksatılmadan devam etmesi için gerekli nöbetlerin planlanacağı belirtildi.

 

DİĞER HABERLER

Yeni randevu sistemi açıklandı
Yeni randevu sistemi açıklandı
9 Mayıs 2024 Perşembe
Sırt ağrısı çekenler dikkat!
Sırt ağrısı çekenler dikkat!
9 Mayıs 2024 Perşembe