"Tedbirlere uyun, aşı olun" çağrısı

"Tedbirlere uyun, aşı olun" çağrısı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 il arasında yer alan Adana, Hatay ve Osmaniye'de, "tedbirlere uyun, aşı olun" çağrısı yapıldı. Her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayıları bir önceki haftaya göre artan Adana, Hatay ve Osmaniye'de son zamanlarda çok dikkat edilmeyen maske, mesafe ve hijyen kuralları konusunda uyarıda bulunuldu.


Adana Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Ali Tanju Altunsu, AA muhabirine, Adana'nın ilk defa vaka yoğunluğuyla ilk 10 il arasında yer aldığını söyledi. Uzun süredir belli bir oranda seyreden vaka sayılarının havaların soğuması ve kapalı mekan kullanımıyla artmaya başladığını aktaran Altunsu, kentin yeniden düşük seviyelere gelebilmesi için herkesin kurallara uyması gerektiğini belirtti.

Hastalığı asemptomatik seyreden kişilerin maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmemesiyle virüsü aile içerisine taşıdığını dile getiren Altunsu, bunun da bulaşı arttırarak sayılara yansıdığına dikkati çekti.

-"Vaka sayılarının artması hastane yatışlarına da etki edecektir"

İlçeler ve mahalle düzeyinde günlük olarak laboratuvardan çıkan sonuçları incelediklerini vurgulayan Altunsu, şöyle devam etti:

"Bu çerçevede herhangi bir kümelenme var mı, öncelikle ona dikkat ediyoruz. Orada toplu bir bulaş söz konusu olduğunda ona yönelik müdahalelerimiz farklı oluyor. Baktığımızda ilin genelinde dağınık olarak vakaların bir önceki haftaya göre belli oranda arttığı söz konusu. Bu çerçevede yapılacaklar belli, Sağlık Bakanlığı, salgın yönetim rehberlerinde hangi ortamda, hangi iş kolunun ne gibi tedbirler alması gerektiğini geçen hafta yayınladığı rehber de güncelledi. Bu çerçevede yapmamız gereken tek şey var, öncelikle aşı. Aşı oranı açısından ilimizde Türkiye ortalamalarına yakın bir oranımız var, yüzde 77'lere yaklaştık. Hastane yatışlarımızda belli bir pilota çiziyordu. Vaka sayılarının artması hastane yatışlarına da belli oranda etki edecektir. Sevindirici olan aşı oranı arttıkça da hastaneye yatışlar daha azalmakta. Zaten aşıdan amaçladığımız en önemli etkilerinden bir tanesi buydu. Hastane yatışları olmasın, ölümler olmasın, yoğun bakımlara yatışlar azalsın. Elbette ki aşı bunu sağlıyor."

-"Aşı bizim şu andaki en büyük silahımız"

Altunsu, gençlerin aşı konusunda ileriki yaştaki nüfusun gösterdiği hassasiyeti göstermediğini belirterek, çeşitli etkinliklerle bunu da arttırmaya yönelik çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Virüsün artmasında gençlerin önemli olduğunu dile getiren Altunsu, şöyle devam etti:

"Gençler eve taşıyan en önemli unsur. Bunun için de gençlerimizi derhal aşı olmaları için tüm sağlık kuruluşlarımıza bekliyoruz. Şu anda Adana'daki bütün sağlık kuruluşlarının hepsi aile sağlığı merkezleri, özel hastaneler, kamu hastaneleri, üniversite hastaneleri ayrıca alışveriş merkezleri kurduğumuz aşı istasyonları yine konser gibi toplu etkinliklerde aşı istasyonları kuruyoruz, oralarda aşı yapmaya davet ediyoruz. Aşı bizim şu andaki en büyük silahımız. Bu hastalığı yenmemiz, yayılmasını engellemesi için en önemli etkenimiz maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymamız. Son zamanlarda malumunuz bu konuda biraz gevşeme olduğu hepimizin gözlemi. Bunu da vaka sayılarına yansımasıyla görüyoruz."

Altunsu, son bir iki aydır bir gevşeme olduğunu gördüklerini aktararak, vatandaşlardan aşıyla beraber maske, mesafe ve hijyen kurallarına devam etmesi gerektiğini söyledi.

Kovid-19 ile mücadelelerine ilk günkü kararlılıkla devam ettiklerini, filyasyon ekiplerinin yoğun şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Altunsu, vatandaşlardan da bu konuda sağlık personeline destek olmalarını beklediklerini dile getirdi. AA

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER