Toz Taşınımı Uyarısı: Dışarı Çıkmayın

Toz taşınımı uyarısı: Dışarı çıkmayın

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Demet Karnak, toz taşınımının astım, KOAH hastaları ve bağışıklığı zayıflamış kişilerde çeşitli hastalıklara yol açabileceğini belirterek, bu durumda hassas olan kişilere evde kalmalarını ve dışarı çıkmamalarını önerdiklerini söyledi.

Toz taşınımı uyarısı: Dışarı çıkmayın

Karnak, yaptığı açıklamada, ülkede son dönemde etkili olan toz taşınımının insan sağlığı üzerindeki etkilerine dikkat çekti. Bitkilerin üreme sürecinde atmosfere saldığı tozların rüzgarla hareket ettiğini ve duyarlı kişilerde çeşitli hastalıklara sebep olabileceğini belirtti. Özellikle astım ve KOAH gibi hastalıkları olan kişilerde toz taşınımının artan öksürük şikayetlerine neden olabileceğini vurguladı.


Karnak, geçmeyen öksürüğün önemli bir belirti olduğunu ve 8 haftadan uzun süren öksürüklerde mutlaka bir doktora başvurulması gerektiğini ifade etti. Toz taşınımının yanı sıra sanayi atıkları ve hava kirliliğinin de solunum yolları için risk oluşturduğunu belirtti.
Özellikle bu aylarda çöl tozlarının ve polenlerin havada yoğun şekilde bulunduğunu söyleyen Karnak, kronik hastalığı olan kişilerin toz taşınımının yoğun olduğu günlerde dışarı çıkmamalarının en iyi korunma yöntemi olduğunu vurguladı.

 

DİĞER HABERLER

Yeni randevu sistemi açıklandı
Yeni randevu sistemi açıklandı
9 Mayıs 2024 Perşembe
Sırt ağrısı çekenler dikkat!
Sırt ağrısı çekenler dikkat!
9 Mayıs 2024 Perşembe