"Türk Gıda Kodeksi Arı Ürünleri Tebliği" Yürürlükte

"Türk Gıda Kodeksi Arı Ürünleri Tebliği" yürürlüğe girdi

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın "Türk Gıda Kodeksi Arı Ürünleri Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

"Türk Gıda Kodeksi Arı Ürünleri Tebliği" yürürlüğe girdi

Bu tebliğle, gıda veya takviye edici gıda olarak satılan arı ürünlerinin üretiminden piyasaya sunumuna kadar olan süreçler detaylı bir şekilde düzenlendi. Arı sütü, toz arı sütü, arı poleni, kurutulmuş arı poleni ve arı ekmeği gibi ürünlerin tekniğine uygun ve hijyenik koşullarda üretilmesi, işlenmesi, depolanması, taşınması ve satışına ilişkin kurallar belirlendi.
Tebliğe göre, bu ürünlere dışarıdan herhangi bir madde ilave edilemeyecek ve aroma vericiler ile aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenleri kullanılamayacak. Ürünlerin bulaşanlar, pestisit kalıntıları ve veteriner ilaç kalıntılarına dair Türk Gıda Kodeksi'nin ilgili yönetmeliklerine uygun olması gerekiyor.
Ambalajlama, hijyen ve piyasaya arz konularında da detaylı kurallar belirlendi. Propolis tek başına takviye edici gıda olarak satılabilirken, ham propolis doğrudan tüketiciye sunulamayacak.
Ürünlerin depolanması için belirlenen sıcaklık ise 8 derece ve altında olmalıdır. Ayrıca, tebliğ kapsamında faaliyet gösteren gıda işletmelerinin, 6 ay içinde bu kurallara uymaları gerekmektedir.
Yayım tarihinden önce etiketlenen veya piyasaya sürülen ürünler ise 31 Aralık 2025 tarihine kadar satışta olabilecektir. 

 

DİĞER HABERLER

Yeni randevu sistemi açıklandı
Yeni randevu sistemi açıklandı
9 Mayıs 2024 Perşembe
Sırt ağrısı çekenler dikkat!
Sırt ağrısı çekenler dikkat!
9 Mayıs 2024 Perşembe