Uzmanlardan Uyarı: Serumların Tedavi Edici Yanı Yok!

Uzmanlardan Uyarı! Serumlar alerjiye yol açıyor

Uzmanlardan Uyarı! Serumlar alerjiye yol açıyor

Etlik Şehir Hastanesi'nin Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu ve Koordinatör Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte soğuk havanın etkisi ve sonuç olarak solunum yolu enfeksiyonlarında yaşanan artışın acil servise yapılan başvuruları etkilediğini değindi.

Kayıpmaz, her kış mevsiminde benzer durumlarla karşılaşıldığını söyleyerek, "Kış soğuğu nedeniyle solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan acil servis başvuruları artmakta, fakat bu hastaların büyük kısmı ayakta tedavi edilebilir durumdadır. Geçmiş haftalarda acil servis başvuruları en yüksek seviyeye ulaştı, ancak şimdi başvuru sayısında bir azalma gözlemlenmekte ve stabil bir seviyededir." dedi.


Hastanenin acil servis ve yoğun bakımlarda kapasite sorunu yaşanmadığını belirten Kayıpmaz, enfeksiyonlardaki mevsimsel artışın normal bir durum olduğunu ve endişelenecek bir durum bulunmadığına işaret etti.

Kayıpmaz, solunum yolu enfeksiyonlarının çoğu zaman 3 ila 10 gün arasında iyileşme gösterdiğini, hastalarda sıkça RSV, influenza, parainfluenza ve Sars-CoV-2 gibi virüsler tespit ettiklerini söyledi. Ayrıca bu tür viral enfeksiyonlarda antibiyotiklerin işe yaramayacağını, bu yüzden gereksiz antibiyotik kullanımının önlenmesi gerektiğinin altını çizdi.


Doğru yöntemler dışında serum ve vitamin takviyesi talebinin yaygın olduğuna dikkat çeken Kayıpmaz, bu uygulamaların hastalığın tedavisinde somut bir etkisi olmadığını ifade etti ve hastalara yönelik doğru tedavi yaklaşımının önemini vurguladı.

 

Etiketler:
Serum

DİĞER HABERLER

Prostat cinsel yaşamı etkiler mi?
Prostat cinsel yaşamı etkiler mi?
15 Şubat 2024 Perşembe