“Veriler hububatta krize gireceğimizi gösteriyor”

 “Veriler hububatta krize gireceğimizi gösteriyor”

HABER MERKEZİ-İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, ithalatçı tarım politikalarının Türkiye’yi bir de hububat krizine sokacağını savundu. Üretimde büyük kayıplar yaşandığını ileri süren Çulhaoğlu, “Bu iktidar ülkemizi hububatta da krize sokacak. Ancak son yıllarda ülkemiz iktidarın yanlış tarım politikaları sonucu hububat üretiminde büyük kayıplar yaşamaktadır” diye konuştu.


Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, tarımdaki girdi fiyatlarındaki artışın çiftçinin üretim yapmasını zorlaştırdığını, buna ek olarak küresel ısınmanın ve yanlış su kullanımının getirdiği kuraklığın da son yıllarda üretimi ciddi şekilde etkilediğini kaydetti.

Çulhaoğlu, şunlara yer verdi:

“Tarımda bilimsel yöntemlerin hala yaygınlaşamaması, sulama sistemlerinin yerlileştirilememesi, üretimi ikinci plana atıp ithalatın öncelenmesi, tohumda hızla dışa bağımlılık tarımda genel gidişi git gide geriye götürmektedir. Bu geriye gidişten en çok hububat etkilenmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu verileri karşılaştırıldığında 2020-2021 yıllarındaki hububat ürünlerinde üretim düşüşü çavdarda yüzde 32, arpada yüzde 30,7 kırmızı mercimekte yüzde 30,6 nohutta yüzde 24,6 şeker pancarında yüzde 20, buğdayda yüzde 13,9, yulafta yüzde 12,2 olmuştur.

Bunun anlamı da şudur:

Ak Parti iktidarı hem gıda amaçlı hem de hayvancılıkta yem amaçlı üretimde ithalatı büyütmüştür. Ülkemizde 2016 yılında hububattaki ithalatımız 1,4 milyar Dolar iken 2021’de bu rakam 4,2 milyar dolara yükselmiştir. En temel hububat ürünü olan buğdayda bu rakam çok daha yüksektir. 2016 yılında 4,1 milyon ton buğday ithal edilmişken bu rakam 2021 yılında 10,8 milyon tonu bulmuştur.

Bu veriler ülkemizi yakın bir gelecekte ciddi bir hububat krizine gireceğini göstermektedir. Dahası, uluslararası krizler ve ithalat yaptığımız ülkelerdeki sorunlar da bunu başka bir boyuta taşıyacaktır. Bunu Rusya-Ukrayna örneğinde de görüyoruz.

Biz İyi Parti olarak bu sorunları ortadan kaldıracak iyi tarım ve iyi gelecek projemizi halkımızın takdirlerine sunduk. Bu projemiz hemen sonrası Atatürk Orman Çiftliği Tarım Bilimleri projelerimizi tanıttık. Projelerimizin hayata geçmesi ile birlikte gıda, hububat ve pamukta çekilen bütün sıkıntılar, milletimizin hayat pahalılığı ortadan kalkacak, ithalat rejimi sınırlandırılacak, üretime hak ettiği destekler verilecek, bu kesinlikle önceliğimiz olacaktır. Yapılacak ilk seçimlerde milletimizin yüksek feraseti ile İYİ Parti iktidar olacaktır. İktidara geldiğimiz andan itibaren açıkladığımız projelerimizle çiftçimizin yüzünü güldürecek, milletimizi refah içerisinde pahalılıktan uzak, mutlu bir şekilde yaşatacağız”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER