21 Martta YSK'nın Propaganda Kuralları Başlıyor

21 Martta YSK'nın propaganda kuralları başlıyor

21 Martta YSK'nın propaganda kuralları başlıyor

21 Mart Perşembe günü propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları başlayacak. Seçim propagandası 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00'de, seçim yasakları ise 31 Mart saat 23.59'da sona erecek.

 Yüksek Seçim Kurulunun (YSK)'ın takvimine göre, seçime giden süreçteki önemli tarihlerden biri de 21 Mart Perşembe olacak. Bu tarihte propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları başlayacak.21 Mart Perşembe gününden itibaren seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar çeşitli yöntemlerle propaganda yapabilecek. Ancak belirli kurallara uyulması gerekiyor.Sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapılabilir. Ancak seçim süresince genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ile ilçe seçim kurullarının gösterdiği meydanların dışında toplu olarak sözlü propaganda yapılması yasak. Ayrıca açık yerlerde, güneşin batmasını müteakip ikinci saatin sonundan güneşin doğmasına kadar toplu sözlü propaganda yapılması da yasak.Vatandaşların elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlar veya taşınabilir/sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılması da yasak. Ancak siyasi partiler kendi üyelerine her zaman bu tür iletişim yöntemleriyle propaganda yapabilirler.Oy verme gününden önceki 10 günlük sürede, belirli şartlar altında siyasi partilerin veya adayların lehinde veya aleyhinde yayın yapılması yasak. Ayrıca Bakanlarla, milletvekillerinin yurt içindeki seçim propagandası ve gezileri, resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapılamaz. Bu süreçteki gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlama törenleri de yapılamaz.Seçmenlerin oy kullanacakları yer ve zamanı öğrenmek için YSK'nin internet sitesi, e-Devlet kapısı veya YSK Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması gibi araçları kullanabilirler. Oy verme saatleri de YSK tarafından belirlenmiş durumda.Türkiye, 31 Mart'ta sandık başına gidecek ve 34 siyasi parti seçime katılacak. Adaylık başvuruları sonucunda belirlenen adaylar arasında en fazla aday İstanbul'da bulunmakta. İstanbul, Gaziantep ve Malatya en çok adayın yarışacağı iller arasında yer alıyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ise 24 aday yarışacak.Türkiye, 31 Mart'ta sandık başına gidecek.YSK, seçimin mart ayında olması nedeniyle mevsim şartları ve güneşin batış saatini dikkate alarak doğudaki 32 ilde oy verme saatini bir saat öne çekti.Buna göre, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ile Kilis'te ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy verme saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak.Diğer illerde oylar 08.00-17.00 saatlerinde kullanılacak.Seçime 34 siyasi parti katılacak
34 siyasi partinin katılacağı seçimde partilerin oy pusulasındaki sıralaması şöyle:
AKParti 1, İYİ Parti 2, Sol Parti 3, Büyük Birlik Partisi 4, Memleket Partisi 5, Anavatan Partisi 6, Demokratik Sol Parti 7, Yeniden Refah Partisi 8, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 9, Türkiye Komünist Partisi 10, Anadolu Birliği Partisi 11, Zafer Partisi 12, Halkın Kurtuluş Partisi 13, Türkiye Komünist Hareketi 14, Bağımsız Türkiye Partisi 15, Gelecek Partisi 16, Yeni Türkiye Partisi 17, CHP 18, Emek Partisi 19, HÜDA PAR 20, Hak ve Özgürlükler Partisi 21, Ocak Partisi 22, Adalet Birlik Partisi 23, Demokrat Parti 24, Güç Birliği Partisi 25, Millet Partisi 26, Milli Yol Partisi 27, Adalet Partisi 28, Aydınlık Demokrasi Partisi 29, MHP 30, Türkiye İşçi Partisi 31, Demokrasi ve Atılım Partisi 32, Saadet Partisi 33, Vatan Partisi 34."En fazla aday İstanbul'daYSK'nin seçim takvimi kapsamında siyasi partiler ve bağımsız adaylar, adaylık başvurularını 20 Şubat Salı günü mesai bitimine kadar ilgili il ve ilçe seçim kurullarına teslim etti.İnceleme sonucu il ve ilçe seçim kurullarınca kesin aday listeleri 3 Mart Pazar günü açıklandı.49 adayla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, en çok adayın yarışacağı belediye oldu. Bu adaylardan 22'si siyasi parti, 27'si ise bağımsız olarak seçime katılacak.İstanbul'u 29 adayla Gaziantep, 28 adayla Malatya takip edecek. Gaziantep BüyükşehirBelediye Başkan adaylarından 3'ü bağımsız, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adaylarından ise 5'i bağımsız olarak seçime girecek.Ankara için 24 aday yarışacak.Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 19'u siyasi parti, 5'i bağımsız olmak üzere 24 aday yarışacak.YSK Seçim Takvimi ve Propaganda Süreci Hakkında Bilgilendirme Yüksek SeçimKurulunun (YSK) seçim takvimi uyarınca seçim süreci işlemekte. 21 Mart Perşembe günü, propaganda serbestliği ve bazı seçim yasaklarının başladığı kritik bir tarih. Bu tarihten itibaren seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar çeşitli yöntemlerle propaganda yapabilecek. 

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER