Bakan Kacır,Edirne Proje Açılış Töreninde

Bakan Kacır,Edirne proje açılış töreninde

Bakan Kacır,Edirne proje açılış töreninde

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Edirne'de gerçekleştirilen bir proje açılış törenine katıldı.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Edirne'de gerçekleştirilen bir proje açılış töreninde yaptığı konuşmada, ülkenin büyüme ve kalkınma mücadelesine vurgu yaptı. Kacır, Türkiye'nin karşılaştığı engellere rağmen demokratik haklar ve kalkınma atılımları elde ettiğini belirtti. Edirne'nin tarihi ve kültürel önemine vurgu yaparak şehrin özel bir yere sahip olduğunu ifade etti. Bakan, şehirde gerçekleştirilen yatırımlar ve projeler hakkında detaylı bilgi verdi. Ayrıca, Edirne'nin gerçek belediyeciliğe ve gelişime ihtiyacı olduğunu vurgulayarak Cumhur İttifakı Belediye Başkan adayı Belgin İba'ya destek istedi.

Programa birçok devlet yetkilisi ve kurum temsilcisi katıldı. Bakan Kacır, projelerin açılışını gerçekleştirdikten sonra Edirne'nin çeşitli noktalarını ziyaret etti ve esnafı dinledi.Anadolu’yu Avrupa’ya bağlayan, pek çok medeniyete ev sahipliği yapan, Osmanlı'ya başkentlik yapmış Edirne’ye yeni eserler kazandırmanın mutluluğu içinde olduklarını ifade eden Kacır, şöyle konuştu:"Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde, onun tasavvur ettiği büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa etme yolunda emin adımlarla ilerledik. Büyüme ve kalkınma yolundaki mücadelemizde önümüze çıkartılan nice engellere, kurulan nice tuzaklara, oynanan nice oyunlara rağmen ülkemize asırlık demokratik haklar ve kalkınma atılımları kazandırdık. 81 vilayetimizin, 85 milyon vatandaşımızın hiçbirini diğerinden ayırmadan, ötekileştirmeden, dışlamadan şehirlerimize eserler kazandırdık ve hizmetler ürettik. Ülkemizi, muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine taşıyacak yatırımlara imza attık. Ancak elbette 'yetmez' diyoruz."Bakan Mehmet Fatih Kacır, Cumhuriyet'in ikinci asrında, Türkiye Yüzyılı'nda daha gelişmiş, refah seviyesi artan marka şehirler için durmadan, duraksamadan çalışmaya devam ettiklerini vurguladı.Bu vizyon doğrultusunda Edirne'nin de sanayisini, üretimini, istihdamını, kalkınmasını desteklemeye devam ettiklerini dile getiren Kacır, şöyle devam etti:"Edirne’de gerçekleşecek toplam yatırım tutarı 24 milyar liraya yaklaşan 346 yeni ya da ilave yatırımlar için teşvik belgesi düzenledik. 8 bin 700’den fazla nitelikli istihdamın önünü açtık. 22 yıl önce Edirne’de sadece 1 organize sanayi bölgesi (OSB) varken, 237 milyon lira bakanlık desteğiyle bu sayıyı 4’e çıkardık. Organize sanayi bölgelerimizde 1400'den fazla vatandaşımızın istihdamını sağladık. Çevre duyarlılığını önceliklendirdiğimiz organize sanayi bölgelerimizdeki tüm parsellerin üretime geçmesiyle bu rakamı 9 bine çıkararak Edirne’mize sanayi kenti kimliği de kazandıracağız."
Edirne'deki yatırımlar Kacır, şehirlerde kalkınmanın baş aktörü, ekonominin sac ayağı saydıkları KOBİ’lere destek vermeye devam ettiklerine işaret etti. Edirne'de son 22 yılda 6 bin 400’den fazla KOBİ’ye 644 milyon liranın üzerinde KOSGEB destek ödemesi gerçekleştirildiğini vurgulayan Kacır, şunları anlattı: "Teknoloji girişimciliğini desteklemek üzere Edirne'de teknopark kurduk. Teknoparkta faaliyet gösteren firmalara 1,1 milyar liradan fazla AR-GE teşviki sağladık. TÜBİTAK burs ve destek programları kapsamında 142 projeye ve 280 bilim insanına 323 milyon lira destek verdik. Bilime ve teknolojiye meraklı gençlerimizi, çocuklarımızı keşfetmek, onların potansiyellerini ortaya çıkarmak, şehrimize kazandırmak için Edirne’ye Deneyap Teknoloji Atölyesi’ni kurduk. Ortaokul ve lise öğrencilerimize, tasarımdan robotik kodlama, yapay zekadan havacılık ve uzay teknolojilerine 11 farklı yenilikçi teknoloji başlığında 36 ay ücretsiz eğitim imkanı sunduk ve sunmaya da devam ediyoruz."dedi. Deneyap Teknoloji Atölyelerine başvurular devam ediyor
Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı kapsamında 81 ilde bulunan Deneyap Teknoloji Atölyelerine başvuruların devam ettiğini ifade eden Kacır, 25 Mart’a kadar tüm kentlerdeki 4, 5, 8 ve 9. sınıflar ile lise hazırlık sınıfında okuyan öğrencilerin başvurularını beklediklerini kaydetti.Kacır, Edirne'deki 11 meşhur yöresel lezzeti coğrafi işaretle tescilleyerek, kültürün koruma altına alındığına vurgu yaptı.Trakya Kalkınma Ajansı aracılığıyla kamu kurumları, mahalli idareler, üniversite, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının 341 kalkınma projesine 533 milyon lira destek verildiğini söyleyen Kacır, şöyle devam etti:"Bugün Trakya Kalkınma Ajansı eliyle Edirne'mizde, gençlerimize, kadınlarımıza, çocuklarımıza, çiftçilerimize, sanayicimize ve dezavantajlı vatandaşlarımıza yönelik projelerin açılışını gerçekleştiriyoruz. Tarımdan turizme, sanayiden sosyal içermeye kadar yerel kalkınmayı destekleyecek, şehrimizin ekonomisine katkı sağlayacak 17 eseri Edirne’mize kazandırıyoruz. Bu projelerin bazılarından kısaca bahsetmek isterim. 'Kadının Emeği Evinin Ekmeği' Projesi'yle kadınlarımızın ürettiği el emeği göz nuru ürünlerin markalaşması, pazarlanması ve satışını destekliyoruz. Bu projemizle kadın istihdamını da artırıyoruz.Keşan Belediye’mizle gerçekleştirdiğimiz 'Yıl Boyu Üretim ve İstihdam ile Okula Giden Mutlu Çocuklar' projesiyle sezonluk tarım işçisi ailelerimize 12 ay iş olanağı sunuyoruz.Konuşmaların ardından projelerin açılış kurdelesi kesildi, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Irmak ve üretici kadınlar Bakan Kacır'a hediye takdim etti. Kacır, daha sonra "Gastro Akademi ile Gelecek Mutfakta" Projesi kapsamında ETSO'da açılan mutfağı ziyaret etti, kursiyerlerle ramazan pidesi hazırladı.

Engelsiz Yaşam Merkezi Projemizle engelli bireylerin atölyeler ve eğitimler aracılığı ile sosyal hayata ve üretime katılmalarını destekliyoruz." Kacır, Türkiye Yüzyılı’nda Edirne’yi gerçekleştirilen projelerle ihya etmeye devam edeceklerini belirtti.


 

DİĞER HABERLER