Bulut: İhtiyaçtan fazla eczacı var

Bulut: İhtiyaçtan fazla eczacı var

HABER MERKEZİ- CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada her 3 gençten 1’inin işsiz olduğu ülkemizde, eczacıları da çok yakın bir zamanda işsizlik sorununun beklediğini kaydetti.

2001 yılına kadar toplamda 8 eczacılık fakültesi mevcut iken, bu sayının 2021 yılında 48’e çıktığını belirten Bulut, plansız biçimde açılan fakültelerin, eczacı öğretim üyesi ve altyapı konusunda ciddi eksiklikleri beraberinde getirdiğini söyledi. CHP’nin eczacı kökenli milletvekili Bulut, “Sağlık Bakanlığı Sağlıkta İnsan Kaynakları 2023 Vizyonu’na göre 2023 yılında eczacı ihtiyacı 32 bin 900’dir. Hâlihazırda eczacı sayısı ise 41 bin 552’dir. Planlanandan 9 bin 500 fazla eczacı var’” dedi.

Fakülte ve öğrenci sayılarının endişe verici bir şekilde her geçen yıl artmasının, fakültelerdeki nitelik kaybının mezun olanların işsizlik sorunu ile karşı karşıya kalmasına neden olduğunu belirten Bulut, “Eczacılık mesleğini değersizleştiren, eczacılık mesleğine ve mesleğin geleceğine zarar veren bu anlayış son bulmalıdır. Daha fazla eczacılık fakültesi açılmamalı ve kontenjanlardaki sayılar azaltılmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER