Dem Parti Ve CHP Arasında Son Dakika Anlaşma

CHP ve DEM arasında anlaşması iddiası

CHP ve DEM arasında anlaşması iddiası

31 Mart yerel seçimlerinde Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kesin aday listelerini açıklayacağı 3 Mart’a sayılı saatler kala, siyasi kulislere bomba gibi bir iddia düştü. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM), adaylarını geri çekeceği ileri sürüldü. DEM ve CHP arasında seçim takviminin başladığı günden itibaren süren gizli kapaklı görüşmelerin ardından, DEM, İstanbul, İzmir, Adana gibi büyükşehir ve ilçelerinde aday gösterme kararı almıştı.
Gazette.com.tr’nin sağlam kaynaklardan edindiği bilgilere göre, DEM’in 31 Mart yerel seçimlerinde adaylarını geri çekme kararı aldığı iddia edildi.
Kesin listelerin ilan edileceği 3 Mart öncesi, CHP ile DEM’in anlaştığı siyasi kulislerde konuşulmaya başlandı. Geçici listelerin YSK’ya teslim edilmeden önce CHP ile DEM arasında yerel seçimlerde iş birliği görüşmeleri yapıldığı biliniyordu. Siyasi çevreler, DEM’in CHP’ye, parti tabanının da kabul etmeyeceği isimleri, CHP listelerinden belediye meclis üyeliklerine aday göstermesini dayattığı, bunun üzerine CHP yöneticilerinin “bunu parti tabanımıza kabul ettiremeyiz” diyerek, iş birliği görüşmelerin sonlandırıldığına dikkat çekiyor. Gelinen noktada, CHP ile DEM arasında gizliden gizliye yürütülen görüşmeler sonrasında, DEM’in adaylarını geri çekme noktasına geldiği ileri sürüldü.
DEM’in adaylarını geri çekmese dahi, 31 Mart yerel seçimlerinde, DEM adaylarının oy pusulasında adı olsa dahi, CHP adaylarına destek verilmesi yönünde ilke kararı alındığı iddia ediliyor. 
Hatırlanacağı üzerine, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sürecin en başından itibaren CHP ile DEM Parti arasında yürütülen görüşmelere karşı çıkmış, DEM’in aday çıkarma kararını da kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir girişim olarak değerlendirmişti. 
Gazette.com.tr olarak gelişmeleri takip edeceğiz.
 

DİĞER HABERLER