CHP'den AK Parti'ye Borç Batağı Eleştirisi

CHP Milletvekili Barut: Ülke ve halk borç batağında

CHP Milletvekili Barut: Ülke ve halk borç batağında

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, AK Parti'nin ekonomik krizi büyüttüğünü belirterek, Türkiye'nin dış borcunun 500 milyar dolara, halkın ise bankalara olan borcunun 2 trilyon 849 milyar liraya ulaştığını ifade etti. Barut, her bir liralık döviz artışının ülkenin borcunu 500 milyar lira artırdığını dile getirdi.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, AK Parti eliyle büyütülen ekonomik krizin ocakları söndürdüğünü öne sürerek, "Türkiye'nin dış borcu 500 milyar dolara, halkımızın bankalara borcu ise 2 trilyon 849 milyar liraya fırladı. Tam 21 milyon 502 bin kişinin icralık olduğu ülkemizde bu acı tablonun sorumlusu AKP iktidarıdır" dedi.


"1 LİRALIK ARTIŞ BORCU 500 MİLYAR YÜKSELTİYOR"

Cumhuriyet Halk Partisi (TBMM) Grubu'nun ekonomiyle ilgili verilerini paylaşan Adana Milletvekili Ayhan Barut, "2024 yıl sonuna kadar ödenmesi gereken dış borç miktarı 226,6 milyar dolarla rekor kırdı, toplam dış borç miktarı veriler henüz tam olarak açıklanmasa da 500 milyar dolar civarında. Bu gerçeğe rağmen Dolar kuru neredeyse 32 liraya ulaştı, Euro 34 liraya yaklaştı. Döviz kurundaki her bir liralık artış ülkemizin borcunu 500 milyar lira arttırıyor" diye konuştu.


"BORÇ DAĞI BÜYÜYOR"

Türkiye'nin AK Parti eliyle tam anlamıyla çıkmaza sürüklendiğine vurgu yapan Ayhan Barut, şunları kaydetti:

"Bankaların bireysel kredi ve kredi kartları nedeniyle vatandaşlardan olan alacakları, yani yurttaşların bankalara olan borçları 2 trilyon 849 milyar lira oldu. Tüketicilerin bankalara olan borçları 2024 yılının ilk yedi haftasında 122 milyar lira arttı. İcra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı 21 milyon 502 bine yükseldi. Bireysel ihtiyaç kredi faiz oranları yüzde 60'ın, ticari kredilerde faiz oranı ise yüzde 55'in üstüne çıktı. Enflasyon canavarı sürekli büyürken, maaşlar kuşa döndü. Mazot 45 lirayı aştı, sürekli zamlanan elektrik faturaları, kiralar ödenmez durumda. Açlık, yoksulluk, işsizlik ve sefalet artıyor. İşbilmez AKP iktidarı ülkemizi felakete sürüklüyor. Bu veriler çöküşün tam olarak acı resmini gösteriyor. AKP yönetemiyor, krizi büyütüyor, ocaklar sönüyor. Beyzadelerin tuzu kuru ama halkımız perişan halde. Çekin elinizi ülkemizin üstünden ve cebimizden. Düşün artık yakamızdan."

 

Etiketler:
ayhan barut

DİĞER HABERLER

Bahçeli’den 23 Nisan Mesajı
Bahçeli’den 23 Nisan Mesajı
22 Nisan 2024 Pazartesi
CHP’de akraba belediyeciliği
CHP’de akraba belediyeciliği
20 Nisan 2024 Cumartesi
Gamze Taşcıer’den açıklama
Gamze Taşcıer’den açıklama
18 Nisan 2024 Perşembe