Çölyak hastaları glutensiz ekmeğe tam not verdi

Çölyak hastaları glutensiz ekmeğe tam not verdi

HABER MERKEZİ- Akif Kemal Akay başkanlığındaki Seyhan Belediyesi, dezavantajlı konumdaki yurttaşların yaşamlarını kolaylaştıracak hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Çölyak hastaları için Akkapı Mahallesi’nde kurulan fırında yüksek kalitede glutensiz ekmek üretimine başlayan Seyhan Belediyesi, 500 gramlık glutensiz ekmeği Seyhan Halk Pazarı’nda piyasanın yaklaşık dörtte biri fiyatına satışa sundu. Çölyak hastalarından tam not alan yüksek kalitedeki ekmek dışında başka glutensiz gıdaların üretimi için de çalıştıklarını belirten Başkan Akay, “Elimizden geldiği kadar çölyak hastalarının yaşamını kolaylaştırmaya çalışıyoruz” dedi.


Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen çölyak hastalığıyla ilgili bilinçlendirme etkinliğinde konuşan Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, çölyak hastalarının yaşamlarını kolaylaştırma konusunda sürdürülen çalışmaların olgunlaşma aşamasına geldiğini kaydetti.

Glutensiz gıdalara erişim ve glutensiz gıda fiyatlarının yüksekliğinin çölyak hastalarının en önemli sorunları olduğuna dikkati çeken Başkan Akay, “Piyasada glutensiz ürüne ulaşmak zor olduğu gibi, bu tür gıdaların fiyatları da aile bütçesini oldukça zorlayacak düzeyde. Bu gerçeklerden yola çıkarak uzunca zamandır düşündüğümüz çalışmayı tamamlama noktasına geldik.  Sizlere elden geldiğince yardımcı olabilmek için çalışmaya başladık” dedi.

Akkapı mahallesinde bir fırın kurup glutensiz ekmek üretmeye başladıklarını aktaran Başkan Akay, üretilen ekmeğin çölyak hastaları tarafından beğenilmesinin mutluluk verici olduğunu kaydetti.

Ekmek dışında da glutensiz gıda üretmek için çalıştıklarını Akay, “Özellikle Çölyak hastası çocukların, sağlıklı çocuklar gibi gıda tüketebilmeleri amacıyla sadece glutensiz ekmek değil, çeşitli mamulleri de yiyebilmesi için bir çalışma yapıyoruz. Süreç içinde bunları göreceğiz ve başaracağız. Sosyal belediyecilik anlayışı içinde sizlerin sıkıntılarını en aza indirmek için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Seyhan Belediyesi’nin ürettiği glutensiz ekmek numunelerinin çölyak hastaları tarafından beğenildiğini dile getiren Adana Çölyak Derneği Başkanı Safiye Şumnu, “Doğru yoldayız. Gerçekten doğru yoldayız. Sosyal belediyecilik anlayışı diyoruz. Şu anda en büyük örneğini Adana’da yaşıyoruz. Özlediğimiz, beklediğimiz bir anda” diye konuştu.  

Biz de Varız Derneği üyesi ve Seyhan İlçe Sağlık Müdürlüğü Eğitim Biriminde görev yapan Eğitimci Ebru Sözer ise konuşmaların ardından katılımcıları çölyak hastalığıyla ilgili bilgilendiren bir sunum yaptı.

Etkinliğin ardından katılımcılara gluten içermeyen gıdalar ikram edildi. Çölyak hastaları üretilen yüksek kalitedeki glutensiz ekmeğe piyasada satılan emsallerinin yaklaşık dörtte bir fiyatına Seyhan Halk Pazarı’ndan ulaşabilecek.  

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER