Erdoğan'dan Irak'a Kritik Ziyaret Yarın

Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak'a gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıl sonra ilk kez Irak'ı ziyaret edecek. Günübirlik ziyaretin ilk durağı başkent Bağdat, ikinci durağı ise Erbil olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak'a gidiyor

Irak Hükümet Sözcüsü Basim el-Avvadi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak ziyaretiyle iki ülke arasında "önemli bir ilerleme" yaşanacağını ifade etti. Avvadi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 22 Nisan'daki Irak ziyaretinin, iki ülke ilişkilerinde büyük bir adım olacağını ve uzun süredir devam eden hazırlıkların meyvelerini vereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinde ele alınacak konular arasında, su yönetimi, Kalkınma Yolu Projesi, terör örgütü PKK'nın Irak'taki varlığı ve Türk şirketlerinin Irak'taki yatırımları gibi önemli meseleler olduğunu belirten Avvadi, ortak komisyonların bu konularda çalışmalarını tamamladığını vurguladı.

Özellikle su yönetimi konusunda Türkiye'nin dünya çapında önemli bir tecrübeye sahip olduğunu ve bu alanda stratejik bir anlaşmanın imzalanacağını belirten Avvadi, bu anlaşmanın Irak'ın su kaynaklarının etkin yönetimi ve değerlendirilmesine büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

Irak Ulusal Güvenlik Konseyi'nin terör örgütü PKK'yı Irak'ta "yasaklı örgüt" olarak tanımladığını hatırlatan Avvadi, PKK'ya BM denetiminde "mülteci" statüsü verileceğini ve siyasi faaliyetlerinin engelleneceğini belirtti.

Avvadi ayrıca, Kalkınma Yolu Projesi'nin Türkiye ve Irak arasındaki ortaklığının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinin odak noktasını oluşturduğunu ve bu proje kapsamında önemli anlaşmaların yapılacağını ifade etti.

Irak Ticaret Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Riyad Fahir el-Haşimi ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretiyle Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacminin artabileceğini ve ortak ticaret komisyonu kurulması için anlaşma imzalanacağını belirtti. Haşimi, mevcut ticaret hacminin ziyaretin ardından daha da yükselmesini beklediklerini ifade etti.
 

DİĞER HABERLER