Dışişleri Bakanlığı: PKK Batı Avrupa’da Tehdit

Dışişleri Bakanlığı: PKK Batı Avrupa’da tehdit

Dışişleri Bakanlığı: PKK Batı Avrupa’da tehdit

Dışişleri Bakanlığı, Belçika'da PKK taraftarlarının Türk vatandaşlarına saldırısı sonrasında yaşanan olayların, PKK terör örgütünün Batı Avrupa'da toplumsal barışı ve kamu düzenini tehdit ettiğini bir kez daha gösterdiğini bildirdi.

Bakanlık, Belçika'daki Türk vatandaşlarına yönelik saldırılar hakkında yazılı bir açıklama yayınladı.
Açıklamada, "24 Mart'ta Belçika'nın Leuven şehrinde toplanan PKK militanlarının Heusden-Zolder ve Hauthalen şehirlerinde yaşayan Türk vatandaşlarını hedef aldığı, saldırıların sonucunda can kaybı yaşanmadığı ancak bazı vatandaşların yaralandığı" ifade edildi.
Olayların ardından Brüksel ve Ankara'da derhal Belçika makamlarıyla temas kurulduğu vurgulanan açıklamada, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın o gece Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib ile telefonda görüştüğü belirtildi.
Ayrıca, Belçika'da görevli diplomatik temsilcilerin olay bölgelerinde yaşayan Türk vatandaşlarıyla bir araya geldiği kaydedildi.
Belçika'daki Türk toplumunun sağduyulu davranışı ve Belçika emniyet makamlarının etkili müdahalesi sayesinde olayların büyümesinin önlendiği belirtilen açıklamada, saldırganlar hakkında yerel makamlarca soruşturma başlatıldığı ifade edildi.
Açıklamada, "Yaşanan olaylar, PKK terör örgütünün Batı Avrupa'da toplumsal barışı ve kamu düzenini tehdit ettiğini bir kez daha göstermiştir. Gelişmeler her düzeyde yakından takip edilmekte ve gerekli girişimlerimiz sürdürülmektedir." denildi.

 

DİĞER HABERLER