Erdoğan 12 Yıl Sonra İlk Kez Irak Turunda Olacak

Erdoğan, 12 yıl sonra ilk kez Irak'a gidecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıllık aranın ardından nisan ayı sonunda Irak'a resmi ziyarette bulunacak.

Erdoğan, 12 yıl sonra ilk kez Irak'a gidecek

Terörle mücadele konusunda Türkiye'nin güney komşuları büyük önem arz ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi bir ziyaret gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 yıl sonra ilk kez Irak'a resmi ziyarette bulunacak. En son başbakan olduğu dönemde Irak'a giden Erdoğan'ın nisan ayının sonunda gerçekleşmesi beklenen ziyaretinde en önemli konu başlığı terörle mücadele olacak.

TERÖRLE MÜCADELE VE KUZEY IRAK OPERASYONU EN ÖNEMLİ KONU BAŞLIĞI
Erdoğan'ın Irak'taki temaslarında terörle mücadele konusu tüm ayrıntılarıyla masaya yatırılacak. Yaz aylarında PKK terör örgütüne yönelik Kuzey Irak'a düzenlenmesi beklenen operasyon Irak'taki görüşmelerde ele alınacak.

FİDAN, KALIN VE GÜLER'DEN PEŞ PEŞE ZİYARETLER
Türkiye uzun süredir Irak'taki terör hedeflerinin yok edilmesine yönelik çalışmalar yürütüyor. Bu amaçla mayıs genel seçimlerinin hemen ardından diplomatik ve askeri hazırlıklara hız verilirken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan göreve gelir gelmez ağustos ayında Irak'a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Daha sonra MİT Başkanı İbrahim Kalın Ocak 2024'te, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ise şubat ayında Irak'ta hem merkezi hükümet hem de Kürt yönetimiyle görüştü.

BARZANİ MART AYINDA TÜRKİYE'YE GELMİŞTİ
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ise mart ayının başında Ankara'ya gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Öte yandan Türkiye'den askeri heyetler Irak sınırında 13 Mart'ta sınır güvenliği toplantısı gerçekleştirdi. Akabinde Fidan, Güler ve Kalın Bağdat'ta düzenlenen terör zirvesine katıldı.

"BU YAZ IRAK SINIRIYLA İLGİLİ SORUNLARI ÇÖZMÜŞ OLACAĞIZ"
Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki kararlılığını "Bu yaz Irak sınırımızla ilgili sorunları çözmüş olacağız." ifadeleriyle ortaya koymuştu.

 

DİĞER HABERLER

Yatak fabrikasında yangın paniği
Yatak fabrikasında yangın paniği
27 Mayıs 2024 Pazartesi
Adam tavuğa tecavüz etti!
Adam tavuğa tecavüz etti!
27 Mayıs 2024 Pazartesi