Halisçelik'ten CHP'ye Eleştiri: "Liyakat Önemli!"

Halisçelik’ten sitem dolu adaylık açıklaması

Eski Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Ergül Halisçelik, yerel seçimlerde CHP tarafından aday gösterilmemesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Halisçelik “Çukurova CHP’nin kalesidir” anlayışının seçimi riske soktuğunu söyledi.


Halisçelik’ten sitem dolu adaylık açıklaması

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Çukurova Belediye Başkan Aday Adayı olan Eski Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Ergül Halisçelik, Çukurova’da CHP adayının Emrah Kozay olarak belirlenmesinin ardından yazılı açıklama yaptı.

Akademik ve bürokratik kariyeri boyunca; Başta Hazine ve Maliye Bakanlığı olmak üzere, merkezi hükümet kuruluşları, yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerde edindiği ulusal ve uluslararası tecrübelerine ek olarak, yürüttüğüm Genel Sekreterlik görevi sırasında önemli deneyimler kazandığını belirten Halisçelik, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Vatanını En Çok Seven Görevini En İyi Yapandır” sözünü şiar edinerek, liyakatı, adaleti ve hizmeti ön planda tutarak Çukurova'da sürdürülebilir kalkınma ve refahı sağlamak için Başkan adayı olmak için yola çıktığını ifade etti.

Halisçelik yazılı açıklamasında, “Dünya’ya açılan ÇUKUROVA’yı Türkiye’nin yaşam kalitesi yüksek, en yaşanabilir ilçelerinden biri yapma hedefi için değerli partilimiz ve destekçilerimizle dürüst ve liyakatli adımlarla seçimi kazanabilecek ve ilçemizi en iyi şekilde yönetebilecek güçlü aday adayları ile birlikte tempolu, adil ve demokratik bir rekabet içinde çalışmalarımızı başlattık.153 sayfada 127 projemizin de yer aldığı seçim bildirgemizi ve resmi web sitemizi kamuoyuyla paylaştık.” dedi.“ADAYLIK SÜRECİNDE ŞEFFAF OLUNMADI”

Gelinen durumda aday adaylarının büyük bölümünün talebine rağmen CHP’nin ön seçim yapmadığını ve adaylık sürecinin şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşılmadığını aktaran Halisçelik, “Ayrıca Partimizin adaylık sürecini objektif kriterlere dayalı olarak yürütmesini umarken, ne yazık ki bu beklentimiz de karşılanmamış, parti örgütünün, parti tabanının ve STK’larının tercihleri dikkate alınmamıştır.” diye konuştu.

Doç. Dr. Ergül Halisçelik, açıklamasının devamında şu sözlere yer verdi:

Çukurova Belediye Başkan adayının parti hukukuna uygun biçimde örgütün ve seçmenin beklentileri çerçevesinde, saha çalışması yapan, proje ve program açıklayan mevcut aday adayları arasından seçilmesi yerine, bu ilçeye adaylık başvurusu yapmamış, bu ilçeyle ilgili hiçbir hazırlığı ve motivasyonu olmayan birinin aday olarak atanması (adayımız çok değerli bir arkadaşımız olsa bile), savunduğumuz değerler ve adayın kim olduğundan bağımsız olarak, siyaseten rasyonel, demokratik ve adil bir tutum olarak değerlendirilemez.
“ADAY BELİRLEMEDE TOPLUMUN TALEPLERİ GÖZ ARDI EDİLDİ”

Çukurova Belediye Başkan Adayının, toplumun taleplerini göz ardı ederek, mevcut 20 aday adayı yerine dışardan bir atamayla yapılması diğer aday adaylarını olduğu gibi şahsımı da derinden üzmesinin yanı sıra, bizleri teşvik eden ve destekleyen seçmenler arasında da partimize yönelik güven sorunu yarattığı aşikârdır. Bu şekilde yapılan atamaların liyakatin en üst düzeyde savunulduğu partimizde kendi değerlerimizle çelişmesine de neden olmaktadır.

Sorun, kimin aday olduğundan ziyade, etik değerlerin ve prensiplerin yok sayılarak objektif kriterlere bağlı olarak, belediyeye aday belirlenmesi yerine kişilere belediye başkanlığı adaylığı aranmasıdır.
“ÇUKUROVA CHP’NİN KALESİDİR KİMİ KOYSAK KAZANIR”

Ayrıca, aday adayı başvurusunda bulunmuş benimle birlikte 20 kişinin kamuoyunda haksız şekilde itibarsızlaştırılması, rencide edilmesi yanında, siyasi mühendislik ile Çukurova halkının iradesinin üzerinde “Çukurova CHP’nin kalesi kimi koysak kazanır” düşüncesi bugünü kurtaran ancak seçimi riske sokan bir tutum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Adayların açıklanmasından itibaren gelen aramalar ve destek mesajlarından dolayı, hala dürüstlüğü, şerefi, onuru, gururu, liyakati, ahlaki davranışları ve etik değerleri üstün tutan tüm hemşerilerime, dostlarıma, desteklerini esirgemeyen PM üyelerimize ve partililerimize, sivil toplum kuruluşlarına, yazılı ve görsel basın mensuplarına, spor kulüplerimize, meslek odalarına, çalışma arkadaşlarıma ve bu zorlu süreçte her zaman desteklerini hissettiğim geniş aileme gösterdikleri ilgi, alaka için şükranlarımı sunuyorum.

Halisçelik yazılı açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı:

“Ayrıca, yukarıdaki eleştirilerimi de saklı tutarak, adaylığı açıklanan büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarımızı kutluyor, başarılar diliyorum. Demokratik rekabet içerisinde çıtayı birlikte yükselttiğimiz tüm aday adayı arkadaşlarıma da bu süreçte vermiş oldukları emek için teşekkür ediyorum.

Dürüstlük en iyi politikadır. Umudumuzu kaybetmeyelim!

BİLİN Kİ HER NASİP VAKTİNE ESİRDİR…

Saygılarımla,”

 

Etiketler:
ergül halisçelikadana

DİĞER HABERLER

3.9 büyüklüğünde deprem!
3.9 büyüklüğünde deprem!
16 Temmuz 2024 Salı
Nuri Alço
Nuri Alço'dan kahreden haber
16 Temmuz 2024 Salı
Fal baktırdı, tecavüze uğradı
Fal baktırdı, tecavüze uğradı
15 Temmuz 2024 Pazartesi
Gazi Meclis
Gazi Meclis'te 15 Temmuz anıldı
15 Temmuz 2024 Pazartesi