Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Locals Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan “locals” açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bakan Şimşek’in ABD’de düzenlenen bir panelde ‘locals’ kelimesini kullanması üzerine yapılan eleştirilere yazılı açıklamayla yanıt verdi.


Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan “locals” açıklaması

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'in ABD temasları çerçevesinde bir panelde kullandığı ekonomi/finans terminolojisinde yer alan "locals" kelimesinin siyasi malzeme yapılmaya devam edilmesini hayretle izliyor ve bu açıklamayı zaruri görüyoruz.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada Bakan Şimşek’in konuşmasının ilgili bölümünde dezenflasyonu desteklemek için programın güçlendirileceği, yapısal reformlara hız verileceği, uluslararası yatırımcıların Türk varlıklarına güçlü ilgisinin bulunduğu ve yerel yatırımcıların enflasyonun düşeceğine ikna edilmesi gerektiğini ifade ettiği bildirildi.

Konunun uzmanlarının terminolojide rutin olarak kullanılan “locals” kelimesinin "yerel yatırımcıları" ifade ettiğini defalarca belirtiği vurgulandı.


“TUHAF VE AKIL DIŞI SÖYLEMLER”

Açıklamanın devamında şunlara yer verildi:

“Dolayısıyla, ekonomi ve finans çevreleri tarafından sıklıkla kullanılan ve kabul görmüş bu ifade üzerinden Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'e atfedilen tuhaf ve akıl dışı söylemler kabul edilemez.

Kasıtlı ve bilinçli bu ithamları da şiddetle kınıyoruz.”

 

DİĞER HABERLER