İYİ Parti Adana Milletvekili Çulhaoğlu: Üreticimiz tarladan uzaklaştı

İYİ Parti Adana Milletvekili Çulhaoğlu: Üreticimiz tarladan uzaklaştı

HABER MERKEZİ- İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, gittikçe azalan çiftçi sayısına ve borçlarına dikkat çekti.

Çulhaoğlu, “İktidar olarak sen tarım ülkesi olarak bilinen Türkiye’de tohuma yüzde 100, mazota yüzde 240 zam yaparsan, gübreyi de yüzde 400 artırır yeterli desteklemede bulunmazsan katlanan maliyetler sonucu çiftçilerimizin sayısının 500 binin altına düşmesine neden olursun. Ülkemizdeki çiftçi sayısı Ak Parti’nin dahiyane tarım politikaları (!) nedeniyle ilk defa 493 bine düştü. 2022 yılının ocak ayında 173 milyar 26 milyon lira olan çiftçi borçları şubat ayında 4 milyar 295 milyon lira daha yükselerek 177 milyar 321 milyon liraya ulaştı. Bu 177 milyar 321 milyon liralık borcun 132 milyar 440 milyon lirası kamu bankalarına, 44 milyar 881 milyon lirası özel bankalara, 4 milyar 224 milyon lirası ise takibe düşen borçlardır. Ama iktidar halen çiftçimizin durumu iyi diyebilmektedir” diye konuştu.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın İstihdam İzleme Bülteninde yayınladığı rakamlara dikkat çeken Çulhaoğlu, daha sonra şöyle devam etti:

 “Türkiye’de tarımın desteklenmemesi, artan maliyetler ve art arda gelen zamlarla beraber üreticimiz tarladan uzaklaştı. Son bir yılda gübre, mazot, elektriğe gelen devasa zamlar üretimi sekteye uğrattı. Mazotun fiyatı 1 yılda 6.43TL’den 22,15 TL’ye çıktı. Çiftçinin en sık kullandığı gübrelerden olan üre gübrenin fiyatı geçen sene ocak ayında 3 bin lira civarındayken, 2022’nin nisan ayındaki rakamı 12 bin 500 ila 13 bin TL arasına geldi. Akaryakıt ve gübrenin yanı sıra tohum fiyatları da rekor kırdı. Makarnalık buğday tohumunun tonu Kasım 2021’ de 3 bin 500 TL iken, Nisan 2022’de 5 bin 941 TL oldu. Maliyetlerin altından kalkamayan çiftçiler tarımı terk ediyor ama iktidar böyle bir şeyin olmadığını söylüyor. Rakamlar ortada.

Tarımdaki bu geriye gidiş iktidara anlaşılan bir şey ifade etmiyor ama, şu gerçekle karşılaşacağımız da bir gerçektir. 2022 milletimiz için çok zor ve daha pahalı geçecek, yazın sezon ürünlerinde bile yeterli düşüş olmayacak, milletimiz yine bu sebzeleri, meyveleri tane ile almak zorunda kalacak. Seçim yaklaşıyor. Yılmadan, yorulmadan, dinlenmeden çalışarak, Milletimizi, yeniden üreticimizle buluşturmaya geliyoruz. Az kaldı”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER