Murat Kurum: 650 Bin Konut İnşa Edeceğiz

Kurum: İstanbul sanayisini depreme karşı korumak zorundayız

Kurum: İstanbul sanayisini depreme karşı korumak zorundayız

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, "İstanbul sanayisini depreme karşı korumak zorundayız. İstanbul'un deprem korkusu için 650 bin konutu inşa edeceğiz.1 Nisan gelecek dertler bitecek, 1 Nisan gelecek İstanbul gülecek" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Gıda Toptancıları ve Kuru Gıda Halı Yönetimi ve Esnaf Buluşması’na katıldı. Mevcut İBB yönetiminin 5 yılda iş insanlarını ve esnafı ihmal ettiğini söyleyen Murat Kurum, “Mevcut İBB yönetimi tarafından İstanbul'un ticaretine, ekonomisine, emekçilerine karşı oluşturulan o çözümsüzlük ortamını gelsin görsünler. Bekledikleri o hizmeti alamadıklarını görecekler. Geriye dönüp baktıklarında 5 yılda İstanbul'da herhangi bir eser üretme, dediklerinin aksine buradaki esnafın huzursuzluğunu, mutsuzluğunu görecekler” dedi.“Lokomotif şehrimiz İstanbul'umuz ekonominin öncü şehri” diyen Murat Kurum, “Bir buçuk milyon ticari üniteyi merdiven altı dediğimiz risk taşıyan sıkıntı çeken gerek esnafımızın gerek vatandaşımızın tam anlamıyla hizmetleri alamadığı bu projeleri aynı burada yapmış olduğumuz gibi örnek dönüşüm projeleriyle birlikte gerçekleştiriyor olacağız” şeklinde konuştu.
İstanbul’da 6 yeni lojistik merkez kurulacağını vurgulayan Murat Kurum, “Şehrin içindeki yüzde 25 ağır vasıta trafiğini şehrin çeperlerine, şehrin kuzeyine almış olacağız. Bir taraftan trafiği rahatlatırken, diğer taraftan da vatandaşımızın, esnafımızın, bu alanda çok daha rahat iş yapmasına imkan sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

“İstanbul sanayisini depreme karşı korumak zorundayız”

Riskli konutlarda olduğu gibi, esnaf ve işyerleri için dönüşüm zorunluluğu bulunduğunu belirten Kurum, “Burada baktığımızda bin 100 esnafımız hizmet veriyor. İstanbul’un ekonomisine, istihdamına hizmet veriyor. Tesisimiz örnek bir dönüşüm modeliyle, ticari dönüşümün İstanbul Başakşehir'de bin 100 bağımsız bölümünü içeren projesiyle, Avrupa'nın en büyük gıda toptancısı üssü vazifesi görüyor. Aynı zamanda örnek bir dönüşüm projesi olarak gözler önünde. İstanbul’daki konutlarımız için bir dönüştürme hedefi koyduk. Riskli olduğunu tespit ettiğimiz bir buçuk milyon konutun 600 bininin acilen dönüştürülmesi gerektiği tüm bilim insanlarımızca ifade ediliyor.650 bin konutun dönüşümü için bir hedef ortaya koyduk. İstanbul'umuzun 39 ilçesindeki 964 mahallesinde uygulamaya geçireceğiz. Bu uygulamayı nasıl burada gıda toptancılarımızla, milletimizle, esnafımızla el ele vererek gerçekleştirdiysek, İstanbul'un her alanında konutlarımızı yapacağız. Tabii diğer taraftan da İstanbul sanayisini depreme karşı korumak zorundayız. Çünkü lokomotif şehrimiz İstanbul'umuz ekonominin öncü şehri. İstiyoruz ki ekonomik şehir İstanbul hem hane ekonomisinin güçlendiği hem de üretimiyle ve istihdamıyla ülkemize hizmet eder hale gelsin. Bir buçuk milyon ticari üniteyi merdiven altı dediğimiz risk taşıyan, sıkıntı çeken, gerek esnafımızın gerek vatandaşımızın tam anlamıyla hizmetleri alamadığı bu projeleri, aynı burada yapmış olduğumuz gibi örnek dönüşüm projeleriyle birlikte gerçekleştiriyor olacağız” dedi.
 

DİĞER HABERLER