“Milyonlarca gencimizi yoksulluktan kurtaracağız”

“Milyonlarca gencimizi yoksulluktan kurtaracağız”

HABER MERKEZİ-İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu “İktidara geldiğimizde İYİ Yaşam Geliri Modelimizin devreye girmesi ile birlikte 18-26 yaş arasında okusun, okumasın, çalışsın, çalışmasın her gencimize aylık 1000 lira destek sağlayacağız. Bu değişen şartlara göre de daha da arttırılacak” dedi. İktidara geldiklerinde gençlerin ve kadınların başlarının dik olacağını, yarınlarına güvenle bakabileceğini kaydeden Çulhaoğlu, “Birlikte gülecek, birlikte mutlu olacağız” ifadesini kullandı.

Çulhaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada daha sonra şunları dile getirdi:

Bugün ülkemizdeki yoksul vatandaşlarımızın yarısı ne yazık ki 25 yaşın altında. Hani o her gün televizyonlardan izlediğiniz “Çıkar telefonunu göster” diye mobinge maruz bırakılan gençlerimiz var ya onlardan bahsediyorum.  Bu gençlerin, Ak Partililerin dediği gibi yurtdışına gezmeye gitmeye, kendilerinin pek methettiği aromalı kahveleri içecek paraları yok. Çoğu parasızlıktan evden çıkamıyor. Peki İyi Parti olarak biz İYİ Yaşam Geliri desteğini sağlayınca ne olacak? Milyonlarca gencimiz yoksulluktan kurtulacak. İYİ Yaşam Geliri’ni sadece gençlerimize değil aynı zamanda derin yoksulluk çeken hanelerin kadınlarına da vereceğiz. Böylece yoksulluğu ve yoksunluğu en derinden hisseden kadınlarımıza da bir nebze olsun rahat nefes aldıracağız.

Bunlarla beraber bu gençlerimizden üniversiteye gidenlerinin tamamının barınma problemini çözeceğiz. İçinde sinema salonlarının, spor salonlarının olduğu yurtlarda en fazla iki kişilik odalarda kalacaklar. Bugün iktidar tarafından Yap-İşlet Devret projelerine verilen paranın yarısıyla tüm üniversiteli gençlerimizin çağdaş standartlardaki yurtlarda kalmalarını sağlayacağız.

Daha sonra üniversiteleri işsizliği dört sene öteleyen kurumlar olmaktan çıkarıp beceri ve beklenti uyumsuzluğunu ortadan kaldıracağız. Mütevelli heyetinde o bölgenin iş dünyası temsilcilerinin olduğu bölgedeki şirketlerin ihtiyaç duyduğu becerileri 12 ila 18 ay içerisinde verebilecek Teknoloji Kampüsleri kuracağız. Buralardan mezun olan gençlerimiz başka şehirlerde iş aramak zorunda kalmayacak. Çünkü Teknoloji Kampüslerimizde kazanacakları beceriler kendi bölgelerinde iş bulmalarını sağlayacak.

Bu sayede herkes üniversite mezunu olmak zorunda kalmayacak; ama herkes hak ettiği ücreti alacağı müreffeh yaşam koşullarını sağlayacak bir işte çalışabilecek. Hem beceri hem de beklenti uyumsuzluğu çözülmüş olacak. Gençlerimiz üniversiteden mezun olduğunda ise artık KYK borcunu ödeme derdine düşmeyecek. Çünkü artık gençlerimiz KYK borçlarını eğer isterlerse sosyal sorumluluk projelerinde çalışarak ödeyecekler.

İş arayan evlatlarımız hem topluma bir faydası dokunduğu için, hem de kredi borcunu ailesine ödetme derdine düşmeyeceği için kendini iyi hissedecek. Her hafta, üniversiteli ablasının kendisine kitap okumasını bekleyen engelli çocuklarımız da kendini iyi hissedecek. Yaş almış vatandaşlarımız karşısında pırıl pırıl gençlerimizi görüp onlarla sohbet ettiğinde kendini iyi hissedecek. Bizim aslında Milletçe hep beraber, uzun zaman sonra yeniden “iyi hissetmeye” ihtiyacımız var. Hiç şüpheniz olmasın. Bu hisse birlikte kavuşacağız. Birlikte gülecek, birlikte mutlu olacağız.

Emin olun çok az kaldı! Gençlerin umutsuzluğa, Çocukların mutsuzluğa, Kadınların huzursuzluğa mahkûm edilmesine izin vermeyeceğiz. Üreticinin boynunu büken, Sanayicinin elini bağlayan, Esnafın yüzünü düşüren adaletsizliğe sessiz kalmayacağız. Demokrasinin tarumar edildiği, Özgürlüklerin hiç edildiği, Devlet ciddiyetinin kaybedildiği, Hukukun, adaletin, yok edildiği bu ucube düzeni biz değiştireceğiz. İşte o zaman hepimiz gençlerimizin yüzündeki umutla, 70 yaşında çalışmak zorunda kalmayan, keyif süren emeklilerimizle övüneceğiz! Az kaldı”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER