Oy Kullanmamanın Cezası Açıklandı

Oy kullanmamanın cezası açıklandı: Bu parayı ödeyecekler

Oy kullanmamanın cezası açıklandı: Bu parayı ödeyecekler

Seçimlere katılmayanlar için ceza geliyor. Oy kullanmayanlar 300 TL para cezasıyla karşı karşıya kalacak.


Oy kullanmama cezası, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'a dayanarak belirlenmiş olup, 2023 genel seçimlerinden bu yana 300 TL olarak uygulanmaktadır.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 25. maddesine göre, seçimlerde oy kullanmak yasal bir zorunluluktur. YSK tarafından oy kullanmanın gerçekleşmediği durumda cezai işlem uygulanmaktadır.

2010 yılında 22 TL olarak belirlenen oy Oy kullanmama cezası, 2023 genel seçimlerinde 300 TL olarak belirlenmişti. 2024 yerel seçimlerinde de oy kullanmama cezasının 300 lira olarak devam edeceği öğrenildi.

Bu doğrultuda 31 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek yerel seçimlerde oy kullanmayan seçmene ceza tebligatı gönderiliyor ve ödeme işlemleri Maliye Bakanlığı ya da PTT gibi kurumlar üzerinden yapıldığı biliniyor.

PEKİ KİMLER OY KULLANAMAZ?
Kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar, onbaşılar ve kıta çavuşları ile askeri öğrenciler, Silah altında bulunan erler, Taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler 31 Mart'ta oy kullanamayacak.
 

DİĞER HABERLER