AK Parti Ankara Büyükşehir Adayı Turgut Altınok Kimdir?

Turgut Altınok kimdir? Kaç yaşında, nereli?

Turgut Altınok kimdir? Kaç yaşında, nereli?

Ankara’nın Bala ilçesinde doğan AK Parti’nin Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’la ilgili merak edilenleri sizler için derledik. Turgut Altınok’un, AK Parti’nin ikincisini yapacağı aday tanıtım toplantısında Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak açıklandı. Turgut Altınok sosyal medyada ve arama motorlarında en çok aranan ve merak edilen isimlerden biri oldu.


İşte AK Parti’li  Turgut Altınok hakkında merak edilenler;

TURGUT ALTINOK KİMDİR?

Ankara'nın Balâ ilçesinin Aşıkoğlu köyünde 1 Nisan 1957 tarihinde dünyaya gelen Turgut Altınok; ilkokulu Keçiören Fevzi Atlıoğlu İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi Keçiören Kalaba Lisesi’nde okudu. Yükseköğrenim için gittiği Azerbaycan'da Hukuk eğitimini aldı. Türkiye - Azerbaycan ilişkilerine yaptığı katkılardan dolayı Azerbaycan Vektör Uluslararası İlim Merkezi tarafından fahri doktora payesi bulunan Altınok evli ve dört çocuk babasıdır.

SİYASİ KARİYERİ

Gençlik yıllarından itibaren Ülkü Ocakları'nda görev almaya başlayan Turgut Altınok henüz 25 yaşında Milliyetçi Çalışma Partisi Keçiören İlçe Başkanlığına, hemen akabinde de Ankara İl Başkanlığı ve Merkez Yürütme Kurulu üyeliklerine seçildi. 12 Eylül Darbesi'nden sonra Milliyetçi Hareket Partisi'nde Genel Sekreterliğe kadar yükselen Turgut Altınok, 1994 yerel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden Keçiören Belediye Başkanı seçildi. 16 Ocak 1999 tarihinde Keçiören Belediye Başkanlığı için tekrar adaylığını kabul etmeyen MHP'den istifa etti ve 17 Ocak 1999 tarihinde Fazilet Partisi'ne katıldı. 1999 yerel seçimlerine Fazilet Partisi Keçiören Belediye başkan adayı olarak giren Turgut Altınok, yeniden Keçiören Belediye Başkanı seçildi. 28 Şubat süreci sonucunda Fazilet Partisi'nin kapatılması ve yerine Saadet Partisi'nin kurulması üzerine Abdullah Gül önderliğindeki yenilikçi kanatla birlikte AK Parti'nin kurucuları arasında yer aldı ve 2004 yerel seçimlerinde AK Parti'den tekrar Keçiören Belediye Başkanlığı'na seçildi. 29 Mart 2009 Türkiye yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile girdiği Büyükşehir Belediye başkan adaylığı yarışını kaybeden Altınok, partisinden gelen yeniden Keçiören Belediye başkan adaylığı teklifini de geri çevirerek aday olmadı. 28 Haziran 2013'te AK Parti'den istifa etti. 2014 yerel seçimleri için adı birçok parti ile anılan Turgut Altınok yaptığı açıklama ile Büyük Birlik Partisi'nden, Keçiören Belediye Başkanlığı'na aday olduğunu duyurdu. Yüzde 30,3 alarak seçimi ikinci sırada bitirdi. 2019 yerel seçimlerinde Keçiören Belediye Başkanlığı için AK Parti'ye dönerek aday olmuş ve kazanmıştır.


ÖZEL HAYATI

Süreyya Altınok ile evlidir. Hacı Mehmet (d. 1984) ve Fatih Furkan (d. 1997) adında iki oğlu, Aybüke (d. 1982) ve Ayça (d. 1990) adında iki kızı vardır. 

Etiketler:
turgut altınok

DİĞER HABERLER