Djokovic, Tüm Zamanların En İyisi Olma Yolunda

En iyisi olmak için korta çıkacak

En iyisi olmak için korta çıkacak

Sırp tenisçi Novak Djokovic'in tüm zamanların en iyisi olma hedefiyle çıkacağı 2024 Avustralya Açık, yarın başlıyor. Djokovic, kariyerindeki başarılarına bir yenisini eklemek ve tenis tarihindeki üstünlüğünü sürdürmek için mücadele edecek.

Güney yarım kürede düzenlenen tek grand slam turnuvası Avustralya Açık, gece yarısına sarkan maçların önüne geçmek için yapılan düzenlemeyle bu yıl ilk kez 15 güne yayılacak.

Melbourne kentinde 112. kez düzenlenecek ve 28 Ocak Pazar günü oynanacak final maçıyla sona erecek turnuvanın kortları, yarın TSİ 03.00'te ilk tur maçları için açılacak.

Sabaha karşı 4'te biten maç, takvimi değiştirdi

Büyük Britanyalı Andy Murray ile Thanasi Kokkinakis arasında geçen yıl oynanan ve yerel saatle sabah 04.05'te biten ikinci tur maçı, organizatörlere turnuvanın takvimini değiştirtti.


Üzerine Kaynar Su Döktüler, Tazminat Ödeyecekler


Organizatörler, sporcuların fiziksel olarak daha fazla maçta kalması ve kortların diğerlerine göre yavaş olması nedeniyle uzayan maçların önüne geçmenin çaresini turnuvayı pazar gününden başlatmakta buldu.

Bu karar, sadece sporculara değil maddi açıdan organizatörlere de yarayacak. Yayın hakları sözleşmelerinin değeri arttığı gibi fazladan bir günde bilet, yiyecek, içecek ve ticari ürün satışları da olumlu etkilenecek.

3 yıl önce ortadaki pazar gününü (middle sunday) de programa dahil eden Wimbledon'ın 10 milyon sterlinden fazla ekstra gelir elde ettiği tahmin ediliyor.


Toplam para ödülü 86,5 milyon dolar

Avustralya Açık'ta toplam para ödülü geçen yıla oranla yüzde 13 artarak 86,5 milyon (yaklaşık 1 milyar 745 milyon) Avustralya doları oldu.

Turnuvanın son iki gününde oynanacak tek kadınlar ve tek erkekler finalinde, şampiyonluk kupasını kaldıran sporcular 3 milyon 150 bin Avustralya doları ödül alacak.


Tribünlerde yeni rekor yolda

Yeni tip koronavirüs önlemlerinin tamamen kaldırılmasının ardından geçen yıl tam kapasiteyle sporseverleri ağırlayan Avustralya Açık'ta toplam 839 bin 192 ziyaretçiyle rekor kırıldı.

2023'te eleme haftasıyla birlikte 900 binden fazla tenisseverin konuk edildiği Avustralya Açık'ta bu yıl turnuvanın 15 güne çekilmesinin de etkisiyle yeni bir rekor kırılması bekleniyor.


Djokovic, tarihin en iyisi olmak için Melbourne'de

10 kez şampiyonluk sevinci yaşadığı Avustralya'ya turnuva tarihinin ve erkek tenisinin en iyisi unvanıyla gelen Djokovic, bu yıl da kupaya uzanması halinde tüm zamanların en çok grand slam (24) kazanan ismi Margaret Court'u geride bırakarak 25 zaferle tarihi bir başarıya imza atacak.

2023 Avustralya Açık'ta şampiyon olarak Rafael Nadal'ın "en fazla grand slam turnuvası kazanan erkek tenisçi" rekoruna ortak olan Sırp raket, tüm zamanların en iyisi olmak için hiç final kaybetmediği Melbourne'de yine büyük bir avantaja sahip.

Katıldığı 72 grand slam turnuvasının 24'ünde şampiyon olan 36 yaşındaki Djokovic, Melbourne'de bir kez daha kazanması halinde Margaret Court'un Avustralya Açık'ı en çok (11) kazanan sporcu rekorunu da egale edecek.


SPOR HABERLERİ

 

Etiketler:
Novak Djokovic, tenis

DİĞER HABERLER

Ne Kasımpaşa ne Karagümrük
Ne Kasımpaşa ne Karagümrük
17 Şubat 2024 Cumartesi